Jak dobrać okap kuchenny?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiary okapu i wysokość zawieszenia
Wielkość okapu i jego wymiary są zależne od powierzchni kuchenki, jej wymiarów, ale także od blatu kuchennego, pod którym ma wisieć. Minimalne wymiary okapu zakłada się jako wymiary kuchni powiększone o 10 cm. Tak więc minimalny wymiar okapu dla kuchenki gazowej 60/60 cm to 70/70 cm. Wysokość zawieszenia okapu nad źródłem ciepła (czyli kuchenką) to od 0,8 m do 1,2 m – wtedy odnotowuje się największą sprawność działania okapu. Znaczenie ma wielkość okapu i na jego skuteczność ma również wpływ jego ustawienie względem ścian. Okapy otoczone z każdej strony są najefektywniejsze (strumień gorącego powietrza jest ukierunkowany poprzez ściany, ku wlotowi do okapu). Okapy będące nad „wyspą” kuchenną są najmniej efektywne (powietrze rozchodzi się we wszystkich kierunkach nim wpadnie do okapu). Kolejna sprawa decydująca o sprawności działania okapu to typ wentylacji w pomieszczeniu. Najlepsze sprawności uzyskuje się przy stosowaniu wentylacji typu wyporowego (nawiew dołem, wyciąg górą). Następna jest wentylacja grawitacyjna. Okapy są najmniej skuteczne przy wentylacji mieszającej mechanicznej.
REKLAMA
Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?
Ilość powietrza w okapie
Ilość powietrza jaką powinien wciągać okap jest ściśle powiązana z ilością ciepła i wilgoci generowanych pod nim. Okapy stosowane nad kuchniami gazowymi powinny mieć większą wydajność (wciągać więcej powietrza) o około 20% ze względu na produkty spalania gazu.
Nie tylko okap
Warto pamiętać, że w celu sprawnej wentylacji kuchni powinniśmy zastosować również wyciąg osobny od okapu. Proporcjonalnie powinien wynosić 20% całkowitego wyciągu z pomieszczenia.
Zobacz także: Jaki wybrać ładny i funkcjonalny zlewozmywak?
Oczyszczanie powietrza z okapu a odzysk energii
W przypadku większych kuchni z zestawami kuchennymi istnieje możliwość odzyskania ciepła z powietrza usuwanego z nad kuchni. Zanim jednak odzyskamy energię, okap należy dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń i tłuszczu. W tym celu stosowane są filtry cyklonowe i filtry zapachowe. Po oczyszczeniu powietrze może trafić na wymiennik krzyżowy, gdzie podgrzeje ono inny strumień powietrza (np. zewnętrznego). Ze względu na przecieki powietrza, w tego typu instalacjach można stosować jedynie wymienniki krzyżowe o wysokiej szczelności.
REKLAMA
REKLAMA