Co warto wiedzieć o stylu wiktoriańskim i płytkach ceramicznych?
REKLAMA
REKLAMA
Epoka wiktoriańska była okresem, w którym architektura i sztuka użytkowa balansowały pomiędzy ozdobnością i przepychem poprzednich epok a erą szkła i stali, która właśnie nadchodziła. Obydwa te trendy przejawiały się także w płytkach, które coraz częściej dekorowały brytyjskie domy.
REKLAMA
Z jednej strony mamy, więc podłogi wiktoriańskie o wspaniałych, geometrycznych wzorach. Tworzone z nieszkliwionych płytek ceramicznych o różnych kolorach i kształtach były układane zarówno w domach arystokracji czy mieszczaństwa, jak i w budynkach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Ich duża trwałość sprawiła, że do tej pory można je podziwiać w domach i fabrykach z tamtej epoki. Nie bez powodu obowiązkowym elementem łazienki w angielskim stylu jest właśnie taka podłoga złożona z białych oktagonalnych płytek z czarnymi intarsjami.
Zobacz także: Jak praktycznie zaaranżować powierzchnię przedpokoju?
REKLAMA
Z drugiej strony romantyczne tęsknoty za bogactwem i ornamentyką minionych epok sprawiły, że płytki układane na ścianach były bardzo bogato dekorowane motywami roślin i kwiatów zainspirowanymi przyrodą brytyjskiej wsi czy wiosną w ogrodzie botanicznym.
Zupełnie nowy styl we wzornictwie płytek tamtej epoki wprowadził jeden z najsłynniejszych wiktoriańskich artystów William De Morgan. Sięgając do wzorów średniowiecznych i perskich stworzył niesamowitą kolekcję płytek pełną oryginalnych motywów roślinnych, egzotycznych ptaków, a nawet smoków i ryb.
Oskarżany kiedyś o brak subtelności styl wiktoriański powraca do łask. Projektanci i architekci dostrzegają jego niepowtarzalny klimat, coraz częściej w tamtym okresie poszukują inspiracji a nawet ściągają gotowe wzory.
Zobacz także: Jak spójnie zaaranżować dwupoziomowe mieszkanie w bloku?
Brytyjczycy to naród kochający tradycje, dlatego do tej pory produkują wzory płytek, które powstały 150 lat temu. Równie chętnie poszukują inspiracji we współczesnych trendach we wzornictwie, w sztuce dalekiego wschodu czy historycznych regionach Europy. Dzięki temu maja jedną z najbogatszych i najbardziej różnorodnych ofert ceramicznych płytek podłogowych i ściennych.
REKLAMA
REKLAMA