Jak dobrać oświetlenie w pokoju dziennym?
REKLAMA
REKLAMA
Co będzie, kiedy założysz okulary z zielonymi szkiełkami? A co, jeśli będą one żółte albo różowe? Ta sama trawa będzie raz soczyście zielona, raz szara, raz bura… Tak samo jest z oświetlniem. Pamiętaj, że kolorowe oświetlenie, które pada na przedmiot odmienia jego barwę. O tej zasadzie należy pamiętać, kiedy decydujemy się na zakup nowej lampy, abażuru, a nawet żarówek w jakie chcemy je zaopatrzyć.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?
Co się dzieje z wnętrzem, kiedy światło nie jest białe, tylko pochodzi np. z kolorowej lampy? Działa mniej więcej tak, jak przy mieszaniu kolorowych farb w dzieciństwie. Przed zakupem wymarzonej fioletowej lampy, zastanówmy się czy takie neonowe światło będzie pasowało do wnętrza, utrzymanego w tonacji pudrowanych brzoskwiń? Czy nie zmieni pieczołowicie urządzanego salonu w scenografię filmu o wilkołakach?
Zobacz także: Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?
Pamiętajmy, że niektóre kolory świetnie ze sobą współgrają, a inne po prostu się gryzą. Najłatwiej uniknąć niepożądanych efektów, stosując się do prostej zasady – zestawiania różnych tonacji tego samego odcienia, o tej samej temperaturze.
Warto wiedzieć
- światło z żółtego lub purpurowego abażuru padające na niebieską albo zieloną ścianę (a także meble), sprawi, że ich kolory wyraźnie zblakną;
- kiedy czerwone światło będzie padać na zielone i brązowe powierzchnie otrzymamy brzydki, szaro-bury odcień;
- ciepłe i jasne oświetlenie umieszczone wysoko będzie pobudzało, zastosowanie go z boku, na ścianach, da wrażenie zbliżenia i ciepła, a umieszczenie go na dole spowoduje efekt odciążenia i lekkości.
REKLAMA
REKLAMA