Jakie są zalety faktury i wzoru?
REKLAMA
REKLAMA
Faktura a światło
Efekt wizualny, jaki za jej pomocą otrzymujemy, uzależniony jest od siły oraz kierunku padającego na daną powierzchnię światła. Gładka powierzchnia odbija znacznie więcej światła niż powierzchnia szorstka. Powierzchnie chropowate pochłaniają światło, a nawet tworzą cienie, jeśli wiązka światła pada pod odpowiednim kątem. Co za tym idzie, ten sam kolor będzie wyglądał inaczej na powierzchni gładkiej, a inaczej na szorstkiej.
REKLAMA
Zobacz także: Natura koloru - światło i faktura
Nawet sama faktura, bez konkretnego koloru, może nadać danemu miejscu ciekawy charakter. Można na przykład skontrastować zwyczajną powierzchnię otynkowaną z gładką powierzchnią malowaną. Za pomocą faktury, tak samo jak za pomocą koloru, możemy oddziaływać na zmysły. Na przykład korek, drewno i różnego rodzaju tkaniny dodają wnętrzu ciepła, podczas gdy materiały odbijające światło, takie jak stal nierdzewna czy kamień polerowany, sprawiają, że pomieszczenie nabiera charakteru niemal klinicznej czystości.
Zastosowanie wzoru
Modne w dzisiejszych czasach purystyczne podejście do dekoracji wnętrz sprawiło, że ostrożnie korzystamy z różnego rodzaju wzorów. Tymczasem nasi odważniejsi przodkowie ozdabiali swoje domy przy pomocy wielu wzorów, uzyskując niejednokrotnie wspaniałe efekty.
Zobacz także: Jak oświetlić wnętrze?
REKLAMA
Dobrze zaprojektowany wzór na tapecie, tkaninie czy dywanie może stanowić podstawę kolorystyki pomieszczenia. Nie ma powodu, dla którego ten sam zestaw kolorów nie miałby wyglądać równie atrakcyjnie na kilku powierzchniach w jednym pomieszczeniu, jednak najbezpieczniejszym sposobem wkomponowania wzoru we wnętrze jest zastosowanie go tylko na jednej powierzchni, aby wyróżniał się na tle innych.
Łączenie różnych wzorów może być trudne, dlatego trzeba pamiętać o kilku uniwersalnych rozwiązaniach. Mały powtarzający się wzór zwykle dobrze prezentuje się z jakimś odważnym i dużym elementem dekoracyjnym.
Inną możliwością jest zestawienie różnych wzorów, które posiadają wspólny kolor dominujący, nawet jeśli pozostałe barwy mają kontrastujące odcienie. Można również spróbować użyć tego samego wzoru, ale przedstawionego za pomocą różnych kolorów. Wybierając wzór, zwróć uwagę na to, jaką atmosferę chcesz za jego pomocą stworzyć.
Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion
REKLAMA
REKLAMA