REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać właściwy kolor wnętrza?

Subskrybuj nas na Youtube
Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Nie ma bowiem żadnych jasnych „zasad” dobierania „właściwego” koloru.

Dobór kolorów

Istnieją jednak pewne wskazówki w zakresie dobierania koloru do wnętrza. W czasopismach zajmujących się wystrojem wnętrz często można się spotkać z określeniami takimi jak „harmonia” czy „kontrast” w odniesieniu do kolorów. Mówi się, że barwy mają jasne lub ciemne odcienie oraz że są w zimnej lub w ciepłej tonacji. Są to podstawowe terminy służące do określenia charakterystyki kolorystycznej danego miejsca.

REKLAMA

Jeśli rozlokujemy kolory na planie koła, w podobny sposób jak ułożone są szprychy w kole od roweru, łatwo dostrzeżemy, że poszczególne barwy ze sobą korespondują — i że dana kombinacja kolorów umożliwia stworzenie we wnętrzu konkretnego nastroju.

Zobacz także: Sypialnia - charakter wnętrza

Typy barw

1. Barwy podstawowe (pierwszorzędowe) — wszystkie kolory pochodzą od trzech „czystych” barw — czerwonej, niebieskiej i żółtej. Są to tak zwane barwy podstawowe.

2. Barwy pochodne (drugorzędowe) — barwa pochodna powstaje poprzez zmieszanie dwóch barw podstawowych w równych proporcjach. Czerwony i niebieski daje fioletowy, z niebieskiego i żółtego otrzymamy zielony, a po wymieszaniu czerwonego z żółtym uzyskamy kolor pomarańczowy. Jeśli umieścimy barwę pochodną na planie koła pomiędzy kolorami, z których ją uzyskaliśmy, będzie się ona znajdowała dokładnie naprzeciwko swojej barwy dopełniającej — czyli jedynej barwy podstawowej, z której nie powstała. Barwy dopełniające są najbardziej kontrastujące w całym spektrum kolorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Barwy trzeciorzędowe — jeśli wymieszamy barwę podstawową z jedną z sąsiadujących z nią barw pochodnych, powstanie tak zwana barwa trzeciorzędowa.

4. Barwy ciepłe i zimne — kolory na kole barw ułożone są w ten sposób, że jedna połowa koła skupia barwy ciepłe, podczas gdy w drugiej części znajdują się barwy chłodne. Jeżeli w wystroju pomieszczenia dominują barwy ciepłe, takie jak żółcie czy czerwienie, to w zależności od intensywności kolorów pomieszczenie to może sprawiać wrażenie przytulnego lub mieć działanie pobudzające. Z kolei barwy zimne, czyli różne odcienie błękitów i zieleni, wprowadzają nastrój rozluźnienia i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przestronne.

Zobacz także: Jaką tapetę wybrać do wnętrza hotelowego?

Zastosowanie kolorów

REKLAMA

Jeśli chodzi o wnętrza oraz elewacje budynków, to można stosować przy ich wykańczaniu czyste barwy, dla osiągnięcia zdecydowanego efektu. Jednak znacznie częściej używa się w takich sytuacjach barw nieco łagodniejszych i stonowanych. Łagodne kolory otrzymujemy, mieszając czyste barwy w różnych proporcjach lub zmieniając odcień danego koloru poprzez dodanie do niego barwy neutralnej.

Najczystszymi formami barw neutralnych są czarny i biały, które nie posiadają żadnego barwnika. Mieszając te dwa kolory, uzyskamy szeroki wachlarz odcieni szarości, które również należą do barw neutralnych. Architekci wnętrz bardzo często korzystają z tych barw przy urządzaniu różnego rodzaju pomieszczeń, ponieważ nie kłócą się one z innymi kolorami, oferując jednocześnie bogaty wybór odcieni, od jaskrawych po te bardziej stonowane.

Często szary zabarwia się odrobiną jakiegoś barwnika, aby nadać mu ciepły lub zimny charakter, który będzie harmonizował z otoczeniem. Szarość można z powodzeniem zestawiać z całą gamą barw, stosując przy wyborze zarówno zasadę kontrastu, jak i harmonii.

Podstawowe zasady

REKLAMA

1. Jasne odcienie - Rozjaśniając czyste kolory za pomocą barwy białej, otrzymamy kolory pastelowe. Są to barwy bardzo bezpieczne w użyciu, ponieważ bez względu na to, w jakim zestawieniu występują, zawsze pozostają ze sobą w harmonii. Jednocześnie pozwalają na uzyskanie rozmaitych efektów. Na przykład umieszczając w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo jasne pastele z ciemnymi odcieniami, można osiągnąć efekt dramatyczny.

2. Ciemne odcienie - Ciemne odcienie danego koloru uzyskamy, dodając do niego barwy czarnej. W ten sposób otrzymamy kolory głębokie i pełne dramatyzmu, które pomagają stworzyć odważne i eleganckie wnętrza. To właśnie wśród tych kolorów odnajdujemy tak popularne wśród architektów wnętrz brązy. Odcienie brązu doskonale wpasowują się w prawie każdą kompozycję kolorystyczną i z tego powodu traktuje się je często jako kolory neutralne. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA