REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać właściwy kolor wnętrza?

Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Umiejętności dobierania „właściwego” koloru nie można nabyć w ten sam sposób, w jaki uczymy się malować drzwi czy kłaść tapetę. Nie ma bowiem żadnych jasnych „zasad” dobierania „właściwego” koloru.

Dobór kolorów

Istnieją jednak pewne wskazówki w zakresie dobierania koloru do wnętrza. W czasopismach zajmujących się wystrojem wnętrz często można się spotkać z określeniami takimi jak „harmonia” czy „kontrast” w odniesieniu do kolorów. Mówi się, że barwy mają jasne lub ciemne odcienie oraz że są w zimnej lub w ciepłej tonacji. Są to podstawowe terminy służące do określenia charakterystyki kolorystycznej danego miejsca.

REKLAMA

Jeśli rozlokujemy kolory na planie koła, w podobny sposób jak ułożone są szprychy w kole od roweru, łatwo dostrzeżemy, że poszczególne barwy ze sobą korespondują — i że dana kombinacja kolorów umożliwia stworzenie we wnętrzu konkretnego nastroju.

Zobacz także: Sypialnia - charakter wnętrza

Typy barw

1. Barwy podstawowe (pierwszorzędowe) — wszystkie kolory pochodzą od trzech „czystych” barw — czerwonej, niebieskiej i żółtej. Są to tak zwane barwy podstawowe.

2. Barwy pochodne (drugorzędowe) — barwa pochodna powstaje poprzez zmieszanie dwóch barw podstawowych w równych proporcjach. Czerwony i niebieski daje fioletowy, z niebieskiego i żółtego otrzymamy zielony, a po wymieszaniu czerwonego z żółtym uzyskamy kolor pomarańczowy. Jeśli umieścimy barwę pochodną na planie koła pomiędzy kolorami, z których ją uzyskaliśmy, będzie się ona znajdowała dokładnie naprzeciwko swojej barwy dopełniającej — czyli jedynej barwy podstawowej, z której nie powstała. Barwy dopełniające są najbardziej kontrastujące w całym spektrum kolorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Barwy trzeciorzędowe — jeśli wymieszamy barwę podstawową z jedną z sąsiadujących z nią barw pochodnych, powstanie tak zwana barwa trzeciorzędowa.

4. Barwy ciepłe i zimne — kolory na kole barw ułożone są w ten sposób, że jedna połowa koła skupia barwy ciepłe, podczas gdy w drugiej części znajdują się barwy chłodne. Jeżeli w wystroju pomieszczenia dominują barwy ciepłe, takie jak żółcie czy czerwienie, to w zależności od intensywności kolorów pomieszczenie to może sprawiać wrażenie przytulnego lub mieć działanie pobudzające. Z kolei barwy zimne, czyli różne odcienie błękitów i zieleni, wprowadzają nastrój rozluźnienia i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przestronne.

Zobacz także: Jaką tapetę wybrać do wnętrza hotelowego?

Zastosowanie kolorów

REKLAMA

Jeśli chodzi o wnętrza oraz elewacje budynków, to można stosować przy ich wykańczaniu czyste barwy, dla osiągnięcia zdecydowanego efektu. Jednak znacznie częściej używa się w takich sytuacjach barw nieco łagodniejszych i stonowanych. Łagodne kolory otrzymujemy, mieszając czyste barwy w różnych proporcjach lub zmieniając odcień danego koloru poprzez dodanie do niego barwy neutralnej.

Najczystszymi formami barw neutralnych są czarny i biały, które nie posiadają żadnego barwnika. Mieszając te dwa kolory, uzyskamy szeroki wachlarz odcieni szarości, które również należą do barw neutralnych. Architekci wnętrz bardzo często korzystają z tych barw przy urządzaniu różnego rodzaju pomieszczeń, ponieważ nie kłócą się one z innymi kolorami, oferując jednocześnie bogaty wybór odcieni, od jaskrawych po te bardziej stonowane.

Często szary zabarwia się odrobiną jakiegoś barwnika, aby nadać mu ciepły lub zimny charakter, który będzie harmonizował z otoczeniem. Szarość można z powodzeniem zestawiać z całą gamą barw, stosując przy wyborze zarówno zasadę kontrastu, jak i harmonii.

Podstawowe zasady

REKLAMA

1. Jasne odcienie - Rozjaśniając czyste kolory za pomocą barwy białej, otrzymamy kolory pastelowe. Są to barwy bardzo bezpieczne w użyciu, ponieważ bez względu na to, w jakim zestawieniu występują, zawsze pozostają ze sobą w harmonii. Jednocześnie pozwalają na uzyskanie rozmaitych efektów. Na przykład umieszczając w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo jasne pastele z ciemnymi odcieniami, można osiągnąć efekt dramatyczny.

2. Ciemne odcienie - Ciemne odcienie danego koloru uzyskamy, dodając do niego barwy czarnej. W ten sposób otrzymamy kolory głębokie i pełne dramatyzmu, które pomagają stworzyć odważne i eleganckie wnętrza. To właśnie wśród tych kolorów odnajdujemy tak popularne wśród architektów wnętrz brązy. Odcienie brązu doskonale wpasowują się w prawie każdą kompozycję kolorystyczną i z tego powodu traktuje się je często jako kolory neutralne. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA