Jak wybrać właściwy kolor wnętrza?
REKLAMA
REKLAMA
Dobór kolorów
Istnieją jednak pewne wskazówki w zakresie dobierania koloru do wnętrza. W czasopismach zajmujących się wystrojem wnętrz często można się spotkać z określeniami takimi jak „harmonia” czy „kontrast” w odniesieniu do kolorów. Mówi się, że barwy mają jasne lub ciemne odcienie oraz że są w zimnej lub w ciepłej tonacji. Są to podstawowe terminy służące do określenia charakterystyki kolorystycznej danego miejsca.
REKLAMA
Jeśli rozlokujemy kolory na planie koła, w podobny sposób jak ułożone są szprychy w kole od roweru, łatwo dostrzeżemy, że poszczególne barwy ze sobą korespondują — i że dana kombinacja kolorów umożliwia stworzenie we wnętrzu konkretnego nastroju.
Zobacz także: Sypialnia - charakter wnętrza
Typy barw
1. Barwy podstawowe (pierwszorzędowe) — wszystkie kolory pochodzą od trzech „czystych” barw — czerwonej, niebieskiej i żółtej. Są to tak zwane barwy podstawowe.
2. Barwy pochodne (drugorzędowe) — barwa pochodna powstaje poprzez zmieszanie dwóch barw podstawowych w równych proporcjach. Czerwony i niebieski daje fioletowy, z niebieskiego i żółtego otrzymamy zielony, a po wymieszaniu czerwonego z żółtym uzyskamy kolor pomarańczowy. Jeśli umieścimy barwę pochodną na planie koła pomiędzy kolorami, z których ją uzyskaliśmy, będzie się ona znajdowała dokładnie naprzeciwko swojej barwy dopełniającej — czyli jedynej barwy podstawowej, z której nie powstała. Barwy dopełniające są najbardziej kontrastujące w całym spektrum kolorów.
3. Barwy trzeciorzędowe — jeśli wymieszamy barwę podstawową z jedną z sąsiadujących z nią barw pochodnych, powstanie tak zwana barwa trzeciorzędowa.
4. Barwy ciepłe i zimne — kolory na kole barw ułożone są w ten sposób, że jedna połowa koła skupia barwy ciepłe, podczas gdy w drugiej części znajdują się barwy chłodne. Jeżeli w wystroju pomieszczenia dominują barwy ciepłe, takie jak żółcie czy czerwienie, to w zależności od intensywności kolorów pomieszczenie to może sprawiać wrażenie przytulnego lub mieć działanie pobudzające. Z kolei barwy zimne, czyli różne odcienie błękitów i zieleni, wprowadzają nastrój rozluźnienia i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przestronne.
Zobacz także: Jaką tapetę wybrać do wnętrza hotelowego?
Zastosowanie kolorów
REKLAMA
Jeśli chodzi o wnętrza oraz elewacje budynków, to można stosować przy ich wykańczaniu czyste barwy, dla osiągnięcia zdecydowanego efektu. Jednak znacznie częściej używa się w takich sytuacjach barw nieco łagodniejszych i stonowanych. Łagodne kolory otrzymujemy, mieszając czyste barwy w różnych proporcjach lub zmieniając odcień danego koloru poprzez dodanie do niego barwy neutralnej.
Najczystszymi formami barw neutralnych są czarny i biały, które nie posiadają żadnego barwnika. Mieszając te dwa kolory, uzyskamy szeroki wachlarz odcieni szarości, które również należą do barw neutralnych. Architekci wnętrz bardzo często korzystają z tych barw przy urządzaniu różnego rodzaju pomieszczeń, ponieważ nie kłócą się one z innymi kolorami, oferując jednocześnie bogaty wybór odcieni, od jaskrawych po te bardziej stonowane.
Często szary zabarwia się odrobiną jakiegoś barwnika, aby nadać mu ciepły lub zimny charakter, który będzie harmonizował z otoczeniem. Szarość można z powodzeniem zestawiać z całą gamą barw, stosując przy wyborze zarówno zasadę kontrastu, jak i harmonii.
Podstawowe zasady
REKLAMA
1. Jasne odcienie - Rozjaśniając czyste kolory za pomocą barwy białej, otrzymamy kolory pastelowe. Są to barwy bardzo bezpieczne w użyciu, ponieważ bez względu na to, w jakim zestawieniu występują, zawsze pozostają ze sobą w harmonii. Jednocześnie pozwalają na uzyskanie rozmaitych efektów. Na przykład umieszczając w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo jasne pastele z ciemnymi odcieniami, można osiągnąć efekt dramatyczny.
2. Ciemne odcienie - Ciemne odcienie danego koloru uzyskamy, dodając do niego barwy czarnej. W ten sposób otrzymamy kolory głębokie i pełne dramatyzmu, które pomagają stworzyć odważne i eleganckie wnętrza. To właśnie wśród tych kolorów odnajdujemy tak popularne wśród architektów wnętrz brązy. Odcienie brązu doskonale wpasowują się w prawie każdą kompozycję kolorystyczną i z tego powodu traktuje się je często jako kolory neutralne.
Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion
REKLAMA
REKLAMA