Jakie ulgi podatkowe są stosowane w ramach najmu w ryczałcie?
REKLAMA
REKLAMA
Ulgi podatkowe w ramach najmu w ryczałcie
REKLAMA
Opodatkowanie w formie ryczałtu nie pozbawia podatnika możliwości skorzystania z przysługujących mu odliczeń i ulg na ogólnych zasadach. Podatnik po odliczeniu od uzyskanego przychodu w ramach najmu przysługujących mu ulg podatkowych – powinien zaokrąglić podstawę opodatkowania do pełnej kwoty w złotych, a następnie powinien obliczyć podatek dochodowy w oparciu o stawkę ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Należy w tym miejscu wskazać, iż podatek będzie mógł zostać zmniejszony o uprzednio opłaconą przez podatnika kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Powyżej wskazanych odliczeń podatnik będzie mógł dokonać wówczas, gdy będzie on prowadził stosowną ewidencję przychodów w ramach prowadzonego przez niego najmu w ryczałcie.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Jeżeli podatnik czynsz za najem określił w postanowieniach umownych w formie pisemnej, a przy tym nie prowadził on ewidencji przychodów w ramach prowadzonego przez niego najmu w ryczałcie może on dokonać odliczeń w zeznaniu rocznym składając PIT-28.
Czy przychody opodatkowane ryczałtem można łączyć z innymi dochodami?
Zobacz także serwis: Budowa i remont
Podstawa Prawna:
- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930).
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 29 listopada 2006, Nr 217 poz. 1588 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.