Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie
REKLAMA
REKLAMA
Najem a opodatkowanie ryczałtem
REKLAMA
Elementarna zmiana w zakresie opodatkowania ryczałtem została wprowadzona na mocy ustawy z dnia 1 stycznia 2005 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów. Zmiana ta wprowadziła możliwość opodatkowania ryczałtem najmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze, a także majątku niezwiązanego z prowadzeniem firmy.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Podatnicy mogą korzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jednakże muszą spełnić określone warunki, tj. przychody przez nich osiągane w danym roku nie mogą przekroczyć 25.000 euro. Wówczas, gdy małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.
Czy podatnik można zmienić formę kwartalnego opodatkowania ryczałtem?
REKLAMA
Jeżeli podatnik w 2010 roku prowadził najem jako osobne źródło, a przy tym korzystał z kwartalnego opodatkowania ryczałtem i chce w następnym roku także opodatkować najem na tych samych zasadach – to nie musi on składać oświadczenia o zmianie formy opodatkowania. W tymże wypadku przyjmuje się, iż podatnik w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu.
Podatnik powinien pamiętać o tym, iż jeżeli chce – aby najem był opodatkowany przez jednego ze współmałżonków – co rok powinien złożyć stosowne oświadczenie, w którym zostanie ten fakt wskazany.
Zobacz także serwis: Finanse
Podstawa Prawna:
Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.