REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Home Staging – zawitało w Polsce nowe skuteczne narzędzie w sprzedaży mieszkań

Home Staging – zawitało w Polsce nowe skuteczne narzędzie w sprzedaży mieszkań
Home Staging – zawitało w Polsce nowe skuteczne narzędzie w sprzedaży mieszkań
Strefy Nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Mimo dobrej koniunktury na rynku nieruchomości, sprzedaż mieszkań wcale nie stała się łatwiejsza. Znaleźć nabywcę na mieszkanie jest coraz trudniej, a sprzedający musi włożyć dużo wysiłku, aby zainteresować potencjalnego chętnego swoją ofertą i tu z pomocą przychodzi home stager.

Rozmawiamy z Agnieszką Soroczyńską menager, w firmie Emmerson realizującą pierwszy w Polsce profesjonalny home staging.

REKLAMA

Na początek powiedzmy, co to jest home staging?

REKLAMA

Agnieszka Soroczyńska, Emmerson Realty: Najkrócej mówiąc są to celowe działania przygotowujące nieruchomości do prezentacji, skracające czas sprzedaży i zwiększające wartość transakcji. Nieruchomość traktujemy jako produkt na rynku, posiadający określone parametry i podlegający ocenie potencjalnych klientów, a właścicielom pomagamy przyjąć tę perspektywę. Lokalizacja, otoczenie, powierzchnia, stan budynku stanowią parametry niezmienne nieruchomości, na inne cechy możemy natomiast wpłynąć i zadbać żeby funkcjonalność, styl czy atmosfera wnętrza wyróżniały mieszkanie na tle konkurencji w danym segmencie.

Profesjonalny home staging  powinien bazować na rozumieniu i trafnej identyfikacji wielu oczekiwań, które składają się na decyzję zakupową klienta. Działania realizowane w procesie home stegingu są często mylnie utożsamiane jedynie z poprawą estetyki wnętrz, podczas gdy kluczową rolę odgrywają tutaj elementy marketingu i psychologii sprzedaży, a podniesienie walorów estetycznych czy dekoracja to tylko jeden z obszarów wchodzących w zakres usługi.

Od jak dawna zajmuje się Pani od jak dawna zajmuje się Pani Home Stagingem?

AS: Od 2013 roku jestem certyfikowaną konsultantką home stagers Network Polska, organizacji będącej pionierem i inicjatorem profesjonalnego hs w Polsce. Natomiast moje doświadczenia z koordynacją remontów o różnym zakresie i rearanżacjami datują się się znacznie wcześniej. Usługa HS, wówczas jeszcze mało znana, zachwyciła mnie ze względu na  swoją przejrzystość i kompaktowość – tempo realizacji jest szybkie, a efekty spektakularne i wymierne.

Jak trafiła Pani do firmy Emmerson Realty?

Od pewnego czasu poszukiwałam profesjonalnej firmy, która będzie otwarta na rozwijanie home stagingu na terenie całej Polski. Firma Emmerson to uznana marka o zasięgu ogólnopolskim, która świadczy usługi na najwyższym poziomie. To mnie przekonało do podjęcia szerokiej I długofalowej współpracy, która już w tej chwili owocuje pierwszymi kontraktami.

Na czym polega home staging? Czy to nowy zawód w Polsce ?

REKLAMA

AS: Działania home stagera skupiają się  po pierwsze na podkreśleniu  mocnych stron nieruchomości, co w praktyce oznacza pokazanie pełnego potencjału przestrzeni poprzez usuwanie zbędnych mebli i sprzętów lub ich dodawanie,  wskazywanie funkcjonalności wnętrza –  demonstrację jak w mieszkaniu można spędzać czas. Kupujemy nie tyle pomieszczenia co swoje wyobrażenia o spędzaniu w nich czasu. Jeśli więc w mieszkaniu jest miejsce na jadalnię, można wygospodarować miejsce do pracy, czytania, relaksu – wskazujemy to kupującemu poprzez odpowiednią aranżację zamiast liczyć na jego wyobraźnię.

Kolejną funkcją hs jest depersonalizacja, czyli usuniecie elementów charakterystycznych dla stylu właściciela, na rzecz zbudowania neutralnego, powszechnie aprobowanego stylu, zachęcającego dla szerokiej grupy odbiorców. Jako właściciele mamy dobrze czuć się we własnym lokum i otaczać kolorami, przedmiotami, zgodnymi z naszym gustem, ale wchodząc w rolę sprzedających musimy skonfrontować się z oczekiwaniami nabywców. Nie ma sensu czekać aż znajdzie się amator specyficznej aranżacji, bądź klient z wyobraźnią remontową, lepiej pokazać gotowy efekt i otworzyć się na szerokie spektrum potencjalnych nabywców. Zajmie to kilka dni, a możemy przygotować mieszkanie zachęcające, neutralne, świeże.

Zakup nieruchomości nie jest decyzją w pełni racjonalną i choć klienci rozważają starannie wszelkie za i przeciw, często w istocie decydują wrażenia i emocje a nie racjonalna kalkulacja. Dlatego działania HS odwołują się również do sfery emocjonalnej i zmysłów. Wnętrza są  zawsze „jakieś” w odbiorze: przytulne bądź zimne, jasne bądź ponure, prestiżowe lub przeciętne, nowoczesne lub nie itp. W profesjonalnym home stagingu dbamy o wywołanie określonych, pozytywnych odczuć i skojarzeń, pozwalających pozycjonować nieruchomość.

Home Staging staje się nowym zawodem, pod warunkiem że realizowany jest metodycznie, a Home Stager podejmuje celowe i przemyślane działania, spójne ze strategią sprzedaży właściciela lub pośrednika. Polacy chcą działać efektywnie, coraz chętniej korzystają z usług specjalistów o których kilka lat temu słyszeli nieliczni, co pokazuje przykład trenerów personalnych, dietetyków czy coachów. Jestem pewna że coraz więcej osób chętnie powierzy odpowiedzialność za przygotowanie nieruchomości specjaliście, angażując swój cenny czas w inne aktywności.

Jakie nakłady finansowe są potrzebne przy takiej usłudze ?

AS: hs zaczyna się od konsultacji nieruchomości, w trakcie której oceniam jej stan, wskazuję  zarówno mankamenty, jak i potencjał warty podkreślenia. Następnie ustalam z klientem optymalny zakres działań i budżet przeznaczony na re aranżację w oparciu o oczekiwaną cenę sprzedaży, często określaną przez pośrednika. Opłacalność nakładów na HS musi wynikać z dokładnego rachunku i strategii sprzedaży oraz oceny konkurencji.

Przeciętnie inwestuje się od 1,5% do 8 % wartości nieruchomości, ale każdy klient jest traktowany  indywidualnie. Szanując finanse naszych klientów proponujemy tylko i wyłącznie te zmiany, które bezpośrednio przyczynią się do sukcesu sprzedaży/wynajmu nieruchomości. Na koszt usługi składają się: zaplanowanie zmian, zarządzanie projektem, materiały i wykonawcy i taki też kosztorys przedstawiamy klientom. Przy czym nie ma przeciwwskazań, aby część prac: usunięcie zalegających przedmiotów, malowanie czy  przemeblowanie inwestor wykonał we własnym zakresie w oparciu o wytyczne home stagera.  

Co istotne, środki przeznaczone na przygotowanie nieruchomości stanowią inwestycję i to taką, która zwraca się właścicielom w krótkim czasie przy transakcji. Zaniechanie takich przygotowań wydłuża czas sprzedaży lub wynajmu co wiąże się dodatkowymi kosztami lub utratą zysków z wynajmu, a w konsekwencji często prowadzi  do obniżenia ceny transakcji.

Czy to jest pasja czy tylko praca?

AS: Pasja dotycząca nieruchomości wynika z pasji do poznawania różnorodnych upodobań ludzi, którzy je zamieszkują. Jestem socjologiem, a nieruchomości postrzegam jako odzwierciedlenie stylu życia, aspiracji i upodobań właścicieli lub przeciwnie – przestrzeń sprzeczną z ich osobowością. Patrząc natomiast od strony nabywców pasjonujące jest odkrywanie ich potrzeb i motywacji zakupowych oraz celów, które kupujący pragną realizować poprzez zakup nieruchomości.

Przekucie tej pasji w konkretne realizacje stanowi natomiast moją pracę, w której źródłem satysfakcji są udane i szybkie metamorfozy wnętrz. Świadomość, że dzięki podjętym przez mój zespół działaniom, nieruchomość szybko się sprzedała lub wynajęła, a właściciele mogę realizować kolejne plany życiowe jest motywująca.

Czy rzeczywiście możemy sprawić że nieruchomość sprzedamy szybciej i drożej?

AS: Pokazuje to zarówno praktyka jak i badania. Z badań realizowanych przez National Assaciation of Realtors  (2017 Profile of Home Staging) wynika, że HS skraca czas obecności oferty na rynku do 70% i wpływa dodatnio na wartość transakcji. W 50 % przypadków zastosowany HS zwiększył wartość transakcji 0d 1do 10%.

Atrakcyjna, wyrazista prezentacja jest szczególnie istotna na początku procesu sprzedaży, kiedy klient dokonuje preselekcji  nieruchomości online. Nie ma tu miejsca na przypadkowe zdjęcia, które niewiele mówią o nieruchomości. W tych samych badaniach pośrednicy wskazują że po zastosowaniu hs średnio o o 40% wzrosła oglądalność „na żywo” ich ofert  ogłaszanych w sieci. Warto zatem zawczasu skonsultować się z home stagerem, zaprosić fotografa – stylistę wnętrz i zadbać o świadomą prezentację oferty, inaczej szybko zniknie ona w portalowym tłumie.

Na etapie prezentacji „na żywo” HS pomaga zapobiegać ewentualnym obiekcjom, oczarować oraz uruchomić wyobraźnię kupujących, sprawić, by łatwiej poczuli się „u siebie”. Na ten fakt zwraca w badaniu uwagę  77 % pośredników, którzy dzięki hs szybciej  sfinalizowali transakcję.

Czy pośrednicy już się przekonali do home stagingu?

AS:O ile dotąd pomocy szukali głównie prywatni właściciele mieszkań i domów, w ostatnich 2 latach zacieśnia się współpraca pośredników z home stagerami, stylistami i profesjonalnymi fotografami, co generuje wymierne obopólne korzyści. Pośrednicy, z którymi pracuję mają ambicję być doradcami klienta we wszystkich kwestiach związanych z nieruchomościami, a fakt, że mogą oferować usługi stylizacji wnętrz, home stagingu, sprawia, że są postrzegani jako kompetentni doradcy. Profesjonalny pośrednik dostrzega wady i potencjał nieruchomości, którą reprezentuje, zna realia rynkowe, konkurencję. home stager natomiast rekomenduje i wdraża konkretne rozwiązania. Pracując w duecie pośrednik – home stager, idealnie uzupełniamy swoje kompetencje w walce o przewagę konkurencyjną nieruchomości.

Chciałabym, żeby skuteczności działań HS przełożyła się na włączenie tej usługi na stałe do standardów pracy pośredników i mogli oni czerpać z tej współpracy korzyści – skrócenie czasu pracy z ofertą, szybsza finalizacja transakcji, uzyskanie dobrej ceny. Taki model współpracy jest standardem w Europie i USA.

Adresujemy naszą usługę do tych pośredników, którym zależy na wysokiej jakości ofert i to nie tylko przy umowach na wyłączność. Aktywna postawa pośrednika a właściwie doradcy klienta, jego praca z nieruchomością – profesjonalne zdjęcia, proponowanie rozwiązań, rekomendowanie konsultacji i usług hs, dowodzi zaangażowania i profesjonalizmu, co w konsekwencji niejednokrotnie skutkuje powierzeniem pośrednikowi wyłączności sprzedaży danej nieruchomości.

Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo sukcesów.

Emmerson Realty

blog.emmerson.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA