REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Kiedy wieszać budki dla ptaków? Jak i gdzie powiesić budkę lęgową w ogrodzie?
Kiedy wieszać budki dla ptaków? Jak i gdzie powiesić budkę lęgową w ogrodzie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?
rozwiń >

Kiedy wieszać budki lęgowe?

Kiedy wieszać budki dla ptaków? Budki lęgowe powinno się wieszać jesienią albo wczesną wiosną. Zdaniem Lasów Państwowych najpóźniej wieszamy budki lęgowe do 15 marca. Nie zrobiłeś tego jeszcze? No cóż, najlepiej poczekać do jesieni. Warto w międzyczasie zaplanować wspólne budowanie budki, przemyśleć, jakie budki chcesz powiesić i gdzie.

REKLAMA

Ważne

Okres lęgowy większości ptaków zamieszkujących Polskę trwa od 1 marca do 15 października.

REKLAMA

Zdarza się, że budki powieszone później również zostają zamieszkane, ale im zrobimy to wcześniej tym jest na to większa szansa. Ptaki mają wówczas więcej czasu na oswojenie się z nowym elementem otoczenia i wybadaniem czy jest to miejsce bezpieczne. Można jeszcze spróbować, a nuż znajdą się ptaki, które nie znalazły wcześniej własnej budki albo migrowały w nowe miejsce.

Niektórzy twierdzą, że w przypadku spóźnienia się z wywieszeniem budki lepiej poczekać z tym do kolejnego sezonu. Dlaczego? Budka może wisieć ich zdaniem na próżno, a zarażona na deszcze, wiatry i śnieg, będzie ulegała stopniowemu zniszczeniu. Warto jednak pamiętać, że niektóre ptaki już po okresie lęgowym znajdują w tych budkach schronienie na zimę. 

budki lęgowe dla ptaków kiedy jak i gdzie wieszać lasy.gov.pl

 

Kiedy, jak i gdzie wieszać skrzynki lęgowe - opracowanie: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, opracowanie graficzne: Marta Krzemień-Ojak

lasy.gov.pl

Gdzie wieszać budki lęgowe dla ptaków?

O tym, gdzie należy wieszać budki lęgowe decyduje gatunek ptaków, dla których są przeznaczone. Na pewno powinno być to miejsce stabilne - drzewo, ściana, ogrodzenie, specjalnie przygotowany w tym celu wysięgnik. Planując miejsce powieszenia budki, pamiętaj o łatwym dostępie w celu późniejszego wyczyszczenia. Jeśli jest to wysoko, sprawdź, czy masz o co oprzeć drabinę.

gdzie wieszać budki dla ptaków

 

Minimalne zalecane odległości między budkami lęgowymi (rys. Rafał Śniegocki) Źródło: lasy.gov.pl

lasy.gov.pl

Główne zasady wieszania budek lęgowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. miejsce ustronne, bezpieczne, budka prosta i naturalna
  2. otwór wlotowy od północnej, wschodniej lub południowo-wschodniej
  3. miejsce stabilne – pień drzewa, ściana budynku lub specjalnie przygotowany stelaż
  4. wysokość dostosować do gatunku ptaków (nie za nisko, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo i nie za wysoko, by było łatwo czyścić)
  5. przybicie do drzewa na dwóch listewkach (z góry i dołu budki) przy użyciu dwóch gwoździ na jednej i dwóch na drugiej (takie przybicie nie szkodzi drzewom)
  6. odległość od budek średnio 20 m (uzależniona od gatunku ptaków)
Jak wieszać budki dla ptaków

 

Jak wieszać budki dla ptaków? Budka lęgowa typu A/A1 (rys. Rafał Śniegocki) Źródło: lasy.gov.pl

lasy.gov.pl

Idealnie byłoby, gdyby budka lęgowa wisiała daleko od rozgałęzień. Umiejscowienie domku blisko gałęzi ułatwia dostęp drapieżnikom.

jak wieszać budki dla ptaków lęgowe zły przykład

 

Budka powieszona tuż pod konarami drzewa to nie najlepszy pomysł.

Infor.pl

Budki lęgowe dla sikorek

Najbardziej popularne budki lęgowe, które można spotkać na drzewach to budki dla sikorek i wróbli. Budki lęgowe dla sikorek to budki typu A – z małym otworem, długie, pionowe, drewniane lub z trocinobetonu (pomysł niemiecki, również bardzo dobrze się sprawdzają). Dla sikorek przewidziana jest budka A1 z najmniejszym otworem wlotowym - o średnicy 28 mm. Budki dla sikorek należy wieszać na wysokości od 1 m. Sikorki potrzebują sporo przestrzeni - minimum 25 m odległości między budkami.

budka dla ptaków kiedy wieszać

 

Typowa budka dla sikorek (można zaobserwować otwór poszerzony zapewne przez dzięcioła)

ShutterStock

Okres lęgowy sikorki trwa od końca kwietnia do początku lipca.

budka dla sikorek trocinobeton

 

Budka dla sikorek z trocinobetonu.

ShutterStock

Budka lęgowa dla wróbla

Budka lęgowa dla wróbla i mazurka jest bardzo podobna do budki dla sikorek. To budka typu A. W stosunku do budki A1 ma powiększony otwór wlotowy. Jakie wymiary ma otwór wlotowy budki dla wróbli? Jego średnica ma 33 mm. Budki dla wróbli powinny być wieszane na wysokości od 2 m. Można wieszać kilka budek blisko siebie (odstęp 2-3 metry). 

budka lęgowa dla wróbla wróbli kiedy gdzie wieszać

 

Budka lęgowa dla wróbla z otworem wlotowym na dodatkowej listwie utrudniającej penetrację budki drapieżnikom.

ShutterStock

Okres lęgowy wróbli trwa od przełomu lutego i marca do sierpnia.

budka lęgowa domek dla wróbli wróble

 

Budka lęgowa - wróble odwdzięczą nam się takimi widokami ;)

ShutterStock

Budki lęgowe dla szpaków

Szpaki zasiedlają budki lęgowe typu B. Są trochę większe od budek dla sikorek i wróbli, a ich otwór wlotowy ma średnicę 47 mm. Jak wysoko powiesić budkę dla szpaka? Najlepiej na wysokości 3-4 metrów nad ziemią.

budka lęgowa dla szpaków szpak gdzie wieszać kiedy

 

Budka lęgowa dla szpaków - patyczki pod otworem mogą być przydatne dla ptaków, ale również dla drapieżników. Lepiej więc z nich zrezygnować.

ShutterStock

Okres lęgowy szpaka trwa od kwietnia do czerwca.

Budki lęgowe dla jerzyków

Jerzyki stały się popularne w sezonach, kiedy nie mogliśmy opędzić się od komarów. Te ptaki pożerają je w ogromnych ilościach. W związku z tym zaczęliśmy szukać informacji na temat tego, jak zwabić jerzyki do swoich ogrodów, jak zbudować budki dla jerzyków i gdzie je powiesić.

jerzyk ptak na komary budka dla jerzyka kiedy wieszać gdzie jerzyki

 

Jerzyk - ptak na komary.

ShutterStock

Budki lęgowe dla jerzyków są specyficzne, bo niskie, ale dłuższe. Sprawiają wrażenie płaskich. Najlepszym miejscem na budki dla jerzyków są ściany budynków tuż przy okapie dachu. Jerzyki żyją w stadach, więc największe szanse na powodzenie zasiedlenia się u nas tych ptaków mamy wówczas, gdy zawiesimy kilka lub nawet kilkanaście budek obok siebie. 

budki lęgowe dla jerzyków

 

Budki lęgowe dla jerzyków wieszamy wysoko, najlepiej na ścianie z dużą przestrzenią przed otworami wlotowymi.

ShutterStock

Co trzeba wiedzieć wieszając budki dla jerzyków? Powinny znajdować się nie niżej niż na 5 metrach wysokości, a przed wlotem do budki musi być otwarta przestrzeń.

Okres lęgowy jerzyków trwa od maja do sierpnia.

Budki lęgowe dla nietoperzy

Coraz częściej można spotkać wiszące na ścianach lub drzewach budki dla nietoperzy. Mimo, że nie są to ptaki, a ssaki, warto o nich wspomnieć w tym artykule. Zapraszane są do ogrodów w celu zwalczania komarów. 

budka lęgowa dla nietoperza

 

Budka lęgowa dla nietoperza.

ShutterStock

Budki dla nietoperzy są bardzo charakterystyczne, bo płaskie. Wlot mają od dołu. Można zamontować im drabinkę. Budki dla nietoperzy także powinno się wieszać w miejscach bezpiecznych, osłoniętych od wiatrów, najlepiej od strony południowej lub wschodnio-południowej od 2 do 4 m nad ziemią. Powinno się je wieszać po 4-6 obok siebie albo w niedalekiej odległości.

budki lęgowe dla nietoperzy

 

Budki dla nietoperzy wieszamy blisko siebie, np. 4-6 obok siebie.

ShutterStock

Okres lęgowy nietoperzy trwa od czerwca do lipca.

Jakie budki dla ptaków w ogrodzie?

Jakie budki dla ptaków wybrać do ogrodu? Jak powinny wyglądać budki lęgowe? Przede wszystkim powinny w jak największym zakresie odzwierciedlać dziuple czyli naturalne domy ptaków. Najlepiej więc, aby budki były jak najbardziej naturalne – proste, drewniane i nieheblowane.

budka dla ptaków naturalna drewniana.

 

Ciekawa budka dla ptaków pokryta mchem - drewno naturalne, nieheblowane ułatwia ptakom przemieszczanie się po ściankach.

ShutterStock

Trudno się powstrzymać przed kupnem ślicznej budki zbudowanej na kształt domku dla lalek, z ogródeczkiem, koneweczką i kwiateczkami przed domkiem, ale pomyślmy, co jest lepsze dla ptaków. Dla nich tego typu udziwnienia nie mają żadnej wartości, a mogą nawet stanowić zagrożenie. Zwracają na siebie uwagę, a domki dla ptaków powinny dawać im bezpieczeństwo i schronienie. Nie powinny rzucać się w oczy, a raczej wtapiać w otoczenie.

budka dla ptaków wróble

 

Ozdobna budka - budki wiszące są niestabilne.

ShutterStock

Z braku innych miejsc do lęgu ozdobne budki dla ptaków również są zamieszkiwane, ale czy są dla nich bezpieczne?

domek dla sikorek budka sikorka kiedy wieszać gdzie

 

Ozdobny domek dla sikorek.

ShutterStock

Co ważne, budka powinna się otwierać. Nie kupuj domku bez takiej możliwości. Najlepiej co roku usuwać pozostałości po gniazdach założonych wewnątrz budek. W ten sposób w nowym sezonie z większą pewnością budka zostanie zasiedlona.

czyszczenie budki dla ptaków budka lęgowa kiedy czyścić

 

Budka dla ptaków powinna się otwierać - zwykle otwierana jest przednia ścianka domku.

ShutterStock

Nie montuj patyczków pod wejściem do budki. Ułatwia to obserwację ptaków, które często przysiadają na tym elemencie budki, ale to także pomoc dla drapieżników próbujących dostać się do budki. Każde inne ozdoby domków dla ptaków są zbędne właśnie z tego samego powodu.

budka lęgowa dla sikorki wymiary sikorka domek

 

Drążki poniżej otworu wlotowego, na których ptaki mogą stanąć, pozwalają zrobić takie ładne zdjęcia, ale mogą sprowadzić na nie również niebezpieczeństwo.

ShutterStock

Budki lęgowe dla ptaków – wymiary

Budki lęgowe dla ptaków są dostępne w sklepach stacjonarnych i online, ale można je też zrobić własnoręcznie. To również świetny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi. Tworzenie własnej budki lęgowej ćwiczy wiele umiejętności – od planowania, przez obliczenia, pobudzanie wyobraźni przestrzennej i artystycznej po sprawność manualną. Jak zrobić budkę lęgową dla ptaków? 

jak zrobić budkę dla ptaków lęgową wymiary

 

Budkę dla ptaków można zrobić samodzielnie.

ShutterStock

REKLAMA

Wystarczy znaleźć film instruktażowy w Internecie, jak zrobić to krok po kroku. Wcześniej należy się zastanowić, dla jakich ptaków chcemy mieć budkę lęgową, a więc jakie ptaki zapraszamy do swojego ogrodu czy lasu. Każdy gatunek ma swoje preferencje, co do osiedlania. Różne będą więc wymiary i kształty domków dla ptaków. 

Najczęściej wybierane są budki dla sikorek, wróbli, szpaków i jerzyków. Są to budki mniejszych rozmiarów. Trzeba je znać, aby zrobić własną budkę. Należy zwrócić szczególną uwagę na wymiar otworu każdego typu budki dla ptaków. Oto wymiary według słynnego ornitologa Jana Sokołowskiego:

  • modraszka, sikorka uboga, sikorka czarnogłowa – typ budki A1, podstawa wewnątrz budki 110x110 mm, wysokość wewnątrz budki 220-260 mm, średnica otworu wlotowego 28 mm
  • wróbel, mazurek – typ budki A, podstawa wewnątrz budki 110x110 mm, wysokość wewnątrz budki 220-260 mm, średnica otworu wlotowego 33 mm
  • szpak – typ budki B, podstawa wewnątrz budki 140x140 mm, wewnętrzna wysokość budki 380-400 mm, średnica otworu wlotowego 47 mm
  • jerzyk – typ budki J, podstawa wewnątrz budki 180x320 mm, wysokość wewnątrz budki 180 mm, średnica otworu wlotowego 33 mm
Ważne

Pamiętaj!
Otwór wlotowy umieść wysoko, jak najbliżej dachu. Można go umieścić na dodatkowej listwie, co utrudnia ewentualną penetrację wnętrza budki przez drapieżników.

Jeśli masz taką możliwość, umieść deseczki, belki wystające z linii ścianek wewnątrz budki. Ułatwi to ptakom poruszanie się w środku domku.

Do podstawowej budowy karmnika niezbędne są:

  • deski
  • młotek
  • gwoździe
  • instrukcja

Można pokusić się o zabezpieczenie dachu budki przed wpływem warunków atmosferycznych jak deszcz i śnieg. Często wykorzystywana jest w tym celu papa. Niektórzy stosują również zabezpieczenie przed dzięciołami, które próbują dostać się do wnętrza budki poszerzając wlot. W tym celu zakłada się na otwór metalowe obręcze.

budka dla ptaków domek lęgowa ozdobnae

 

Chociaż otwór wlotowy w kształcie serce wygląda uroczo, naraża ptaki na zranienie.

ShutterStock

Kiedy czyścić budki lęgowe?

Bardzo ważną czynnością przy posiadaniu budek lęgowych jest ich czyszczenie. Powinno się czyścić budki raz w roku od końca okresu lęgowego czyli od 16 października do końca lutego kolejnego roku. Najlepiej więc, żeby budka, którą wieszamy, miała otwierane drzwiczki. Ułatwi to usunąć resztki po zeszłorocznych lokatorach. Uważa się, że najlepszym terminem na sprzątanie w budkach jest jesień, ponieważ niektóre ptaki wykorzystują je jeszcze zimą jako schronienia. Lepiej więc, aby przebywały w czystych, pozbawionych ewentualnych pasożytów domkach.

kiedy czyścić budki lęgowe dla ptaków

 

Budki lęgowe czyścimy od 16 października do końca lutego - najlepiej robić to w rękawiczkach.

ShutterStock

Czy warto wieszać budki lęgowe?

Niestety, w lasach mamy coraz mniej dużych drzew z naturalnymi dziuplami. To najlepsze miejsce bytowania dla ptaków. 

dziuple w drzewie dla ptaków las

 

Naturalne dziuple w drzewie - cały blok naturalnych mieszkań dla ptaków to rzadki widok.

Infor.pl

Jeśli jest ich niedobór, ptaki osiedlają się np. w miejscach dla nich niebezpiecznych. Grozi to ich stopniowemu wymieraniu. Problem dotyczy m.in. wróbla. Jak najbardziej warto więc wieszać budki lęgowe w naszych ogrodach i lasach. Ułatwiamy im w ten sposób przetrwanie. Starajmy się, aby nasze budki były rzeczywiście dla ptaków. Jeśli możesz, zamiast ozdobnej, kolorowej budki, wybierz tę naturalną.

budki dla ptaków lęgowe drapieżniki

 

Drapieżniki to jedno z największych zagrożeń dla ptaków.

ShutterStock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA