Jak dobierać rośliny do ogrodu?
REKLAMA
REKLAMA
Trudny wybór na początek
Kluczem jest odpowiedni kierunek poszukiwań, spojrzenie w odpowiednia stronę. Zaobserwujmy, co już rośnie w okolicy, co naturalnie daje radę przetrwać w danych warunkach. Nie twórzmy egzotyki, nie łączmy rodzimego krajobrazu i roślin w nim rosnących z egzotycznymi gatunkami i odmianami. Największą sztuką jest tak dobrać rośliny, żeby wkomponowały się w otoczenie, a jednocześnie stworzyły atrakcyjną kompozycję.
REKLAMA
Najlepiej dobierać gatunki (i ich odmiany), które przede wszystkim wytrzymają nasze warunki klimatyczne i uzupełnią lub wzbogacą otaczający nasz ogród rodzimy krajobraz.
Jeśli na przykład mieszkamy w okolicy, gdzie rośnie dużo sosen, brzóz, jałowców, dębów, czy "jarzębin" (jarząb pospolity), to nie sadźmy tam żywotników (tuj), żółtobarwnych cyprysików, czy innych egzotycznych roślin. Będzie to wyglądało nienaturalnie, a rośliny z innych stref klimatycznych będą kiepsko rosły w obcych dla siebie warunkach. Jeśli już nie możemy się oprzeć sadzeniu takich odmian, to łączmy je z innymi roślinami w zdrowych proporcjach.
Zobacz także: Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?
Ważne pytania przy wyborze roślin
REKLAMA
Po pierwsze musimy sprawdzić ile mamy miejsca w ogrodzie, co już w nim rośnie, co rośnie w okolicy, co otacza nasz dom/ogród? Po drugie sprawdźmy jaką mamy glebę w ogrodzie, określmy pH. Najprostsze pehametry glebowe znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Kolejna sprawa przy doborze roślin to stanowisko. Zaobserwujmy jaka część ogrodu jest nasłoneczniona a jaka zacieniona, gdzie wieją najsilniejsze wiatry? Powinniśmy też sprawdzić, czy podłoże jest zwięzłe czy luźne – piaszczyste? Podmokłe, czy wręcz przeciwnie?
Te podstawowe pytania dają bardzo ogólne wyobrażenie o tym, jakie rośliny będą pasowały do naszego ogrodu. Łatwiej będzie wybrać odmiany o odpowiednich rozmiarach w stanie dojrzałym, odpowiednie do warunków glebowych i stanowiska.
Aktualnie dostępne rośliny dają olbrzymie możliwości aranżowania przestrzeni ogrodów. Zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste spełnią oczekiwania najbardziej wymagających. Wystarczy tylko dokładnie sprecyzować czego od nich oczekujemy. Są gatunki i odmiany nie osiągające dużych rozmiarów, czyli karłowe. Są odmiany o barwnych liściach lub igłach, wąskim lub rozłożystym pokroju oraz odpowiednie do różnych warunków siedliskowych.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?
REKLAMA
REKLAMA