REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobierać rośliny do ogrodu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Przed kupieniem roślin do ogrodu musimy zadać sobie kilka pytań. Jak szybko będą rosły wybrane rośliny? Czy w wieku dorosłym nie będą za duże?
Przed kupieniem roślin do ogrodu musimy zadać sobie kilka pytań. Jak szybko będą rosły wybrane rośliny? Czy w wieku dorosłym nie będą za duże?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed kupieniem roślin do ogrodu musimy zadać sobie kilka pytań. Jak szybko będą rosły wybrane rośliny? Czy w wieku dorosłym nie będą za duże? Czy wytrzymają polskie zimy? Jakiej gleby wymagają, żeby rosły w naszym ogrodzie? Gdy znajdziemy odpowiedzi na te pytania zabierzmy się za wybór roślin odpowiednich do warunków panujących w naszym ogrodzie.

Trudny wybór na początek

Kluczem jest odpowiedni kierunek poszukiwań, spojrzenie w odpowiednia stronę. Zaobserwujmy, co już rośnie w okolicy, co naturalnie daje radę przetrwać w danych warunkach. Nie twórzmy egzotyki, nie łączmy rodzimego krajobrazu i roślin w nim rosnących z egzotycznymi gatunkami i odmianami. Największą sztuką jest tak dobrać rośliny, żeby wkomponowały się w otoczenie, a jednocześnie stworzyły atrakcyjną kompozycję.

REKLAMA

Najlepiej dobierać gatunki (i ich odmiany), które przede wszystkim wytrzymają nasze warunki klimatyczne i uzupełnią lub wzbogacą otaczający nasz ogród rodzimy krajobraz.

Jeśli na przykład mieszkamy w okolicy, gdzie rośnie dużo sosen, brzóz, jałowców, dębów, czy "jarzębin" (jarząb pospolity), to nie sadźmy tam żywotników (tuj), żółtobarwnych cyprysików, czy innych egzotycznych roślin. Będzie to wyglądało nienaturalnie, a rośliny z innych stref klimatycznych będą kiepsko rosły w obcych dla siebie warunkach. Jeśli już nie możemy się oprzeć sadzeniu takich odmian, to łączmy je z innymi roślinami w zdrowych proporcjach.

Zobacz także: Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?

Ważne pytania przy wyborze roślin

REKLAMA

Po pierwsze musimy sprawdzić ile mamy miejsca w ogrodzie, co już w nim rośnie, co rośnie w okolicy, co otacza nasz dom/ogród? Po drugie sprawdźmy jaką mamy glebę w ogrodzie, określmy pH. Najprostsze pehametry glebowe znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Kolejna sprawa przy doborze roślin to stanowisko. Zaobserwujmy jaka część ogrodu jest nasłoneczniona a jaka zacieniona, gdzie wieją najsilniejsze wiatry? Powinniśmy też sprawdzić, czy podłoże jest zwięzłe czy luźne – piaszczyste? Podmokłe, czy wręcz przeciwnie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Te podstawowe pytania dają bardzo ogólne wyobrażenie o tym, jakie rośliny będą pasowały do naszego ogrodu. Łatwiej będzie wybrać odmiany o odpowiednich rozmiarach w stanie dojrzałym, odpowiednie do warunków glebowych i stanowiska. 

Aktualnie dostępne rośliny dają olbrzymie możliwości aranżowania przestrzeni ogrodów. Zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste spełnią oczekiwania najbardziej wymagających. Wystarczy tylko dokładnie sprecyzować czego od nich oczekujemy. Są gatunki i odmiany nie osiągające dużych rozmiarów, czyli karłowe. Są odmiany o barwnych liściach lub igłach, wąskim lub rozłożystym pokroju oraz odpowiednie do różnych warunków siedliskowych.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA