REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żywopłot, czyli tzw. „zielona ściana”, to jeden z podstawowych elementów naszego ogrodu. Dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gleby, przycinanie i formowanie to jedne z zabiegów, które musimy wykonać jeśli marzymy o ładnym żywopłocie. Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

By uzyskać pożądany efekt, warto na początku zadać sobie trochę trudu przed założeniem żywopłotu – dobrze przygotować miejsce, gdzie ma być posadzony i zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu pilnować regularnej pielęgnacji i cięcia.

REKLAMA

Dobór gatunkowy roślin na żywopłot

Pierwsze, co należy zrobić to zastanowić się, jakie rośliny chcemy posadzić, jakie gatunki wybieramy pod nasz żywopłot, ponieważ termin sadzenia zależy właśnie od rodzaju roślin. Drzewa, czy krzewy liściaste sadzi się w październiku lub na wiosnę, gdzie na glebach lekkich lepiej posadzić je jesienią, natomiast na glebach ciężkich i wilgotnych – na wiosnę (najczęściej są to graby, buki i głogi). Drzewa iglaste powinny być sadzone z bryłą ziemi, na przełomie sierpnia i września – wyjątek stanowią świerki, cisy, jałowce, żywotniki, które można sadzić jeszcze na wiosnę. Natomiast rośliny, które są uprawiane w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon.

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Gleba

Przygotowanie gleby polega na jej przekopaniu: w przypadku gleby żyznej, na głębokość szpadla, a przy glebie, która dawno nie była uprawiana, dwóch szpadli. Nie należy mieszać wierzchniej warstwy gleby, która jest żyzna z glebą mniej urodzajną. Usuwamy z dołu niepotrzebne rzeczy – korzenie, chwasty kamienie, zasypujemy dół najpierw spulchniając dno, a następnie dosypując glebę żyzną, dodajemy kompostu lub odkwaszonego torfu. Tak przygotowane podłoże, pomoże w lepszym rozwoju roślin i zapewni ich lepszy wygląd.

Sadzenie żywopłotu

REKLAMA

Rośliny w żywopłocie sadzimy najczęściej w jednym lub dwóch rzędach. Dla żywopłotów nieformowanych i światłolubnych, polecane jest sadzenie w jednym rzędzie (świerki, modrzewie, jałowce). Żywopłoty tworzące szczelną ścianę i te, które będą często i intensywnie przycinane należy sadzić w dwóch rzędach. Rozciągamy sznur w linii wzdłuż pasa, gdzie mają być posadzone rośliny, wykopujemy rów dla sadzonek i umieszczamy je w równych odstępach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dużych odległości sadzenia roślin np. 60–70 cm warto wykopać pojedyncze dołki dla sadzonek. Kopiemy je z jednej lub z obu stron sznurka w zależność od rodzaju żywopłotu, w odpowiedniej wielkości, tak, aby korzenie swobodnie w nich leżały a nie były pozaginane. W przypadku za długich korzenie lepiej je trochę przyciąć, niż zginać.

Należy pamiętać, że wysokie żywopłoty (od 1 do 2 m wysokości), które są zakładane najczęściej, zajmują pas ziemi o szerokości od 1 do 1,5 metra. Żywopłoty niskie, które nie przekraczają wysokości 1 m, zajmą pas ziemi o szerokości minimum 50 cm. Na te najniższe, o wysokości nie przekraczającej 30 cm, wystarczy pas szerokości od około 20 do 30 cm. Tak posadzone rośliny zasypujemy żyzną ziemią, ubijamy ją, a wokół sadzonki formujemy „miski”, które będą służyły gromadzeniu się wody. Po posadzeniu podlewamy przyszły żywopłot, który na początku warto zabezpieczyć przed zniszczeniem niskim ogrodzeniem do czasu aż trochę podrośnie. 

Zobacz także: Żywopłot z iglaków

Pierwsze cięcia żywopłotu

Pierwsze cięcie jest wykonywane bez względu na rodzaj żywopłotu. Rośliny liściaste, zrzucające liście posadzone na wiosnę powinny być przycinane zaraz po posadzeniu, natomiast posadzone jesienią powinny być przycięte dopiero na wiosnę.

Zobacz także: Miniaturowe żywopłoty

REKLAMA

Po posadzeniu nie przycinamy roślin zimozielonych, zarówno liściastych i iglastych. Następuje to dopiero po kilku latach uprawy (wyjątek stanowi tylko modrzew i choina kanadyjska, które są cięte zaraz po pierwszym roku uprawy). Należy pamiętać o pielęgnacji młodego żywopłotu, jego regularnym podlewaniu, przycinaniu i nawożeniu.

Żywopłot może kształtować przegrody, wydzielać części ogrodu, granice, podkreślać połączenia komunikacyjne, osie kompozycyjne, ciągi, izolować. Tworzy także aleje. Zadbany i pielęgnowany może kształtować ciekawe i intrygujące elementy ogrodu, wnętrza, ogrody kameralne, tło dla wyrazistych form. Jest to cenny element zarówno dla parków jak i zieleni miejskiej, osiedlowej.

Zobacz także:  Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA