REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żywopłot, czyli tzw. „zielona ściana”, to jeden z podstawowych elementów naszego ogrodu. Dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gleby, przycinanie i formowanie to jedne z zabiegów, które musimy wykonać jeśli marzymy o ładnym żywopłocie. Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

By uzyskać pożądany efekt, warto na początku zadać sobie trochę trudu przed założeniem żywopłotu – dobrze przygotować miejsce, gdzie ma być posadzony i zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu pilnować regularnej pielęgnacji i cięcia.

REKLAMA

Dobór gatunkowy roślin na żywopłot

Pierwsze, co należy zrobić to zastanowić się, jakie rośliny chcemy posadzić, jakie gatunki wybieramy pod nasz żywopłot, ponieważ termin sadzenia zależy właśnie od rodzaju roślin. Drzewa, czy krzewy liściaste sadzi się w październiku lub na wiosnę, gdzie na glebach lekkich lepiej posadzić je jesienią, natomiast na glebach ciężkich i wilgotnych – na wiosnę (najczęściej są to graby, buki i głogi). Drzewa iglaste powinny być sadzone z bryłą ziemi, na przełomie sierpnia i września – wyjątek stanowią świerki, cisy, jałowce, żywotniki, które można sadzić jeszcze na wiosnę. Natomiast rośliny, które są uprawiane w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon.

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Gleba

Przygotowanie gleby polega na jej przekopaniu: w przypadku gleby żyznej, na głębokość szpadla, a przy glebie, która dawno nie była uprawiana, dwóch szpadli. Nie należy mieszać wierzchniej warstwy gleby, która jest żyzna z glebą mniej urodzajną. Usuwamy z dołu niepotrzebne rzeczy – korzenie, chwasty kamienie, zasypujemy dół najpierw spulchniając dno, a następnie dosypując glebę żyzną, dodajemy kompostu lub odkwaszonego torfu. Tak przygotowane podłoże, pomoże w lepszym rozwoju roślin i zapewni ich lepszy wygląd.

Sadzenie żywopłotu

REKLAMA

Rośliny w żywopłocie sadzimy najczęściej w jednym lub dwóch rzędach. Dla żywopłotów nieformowanych i światłolubnych, polecane jest sadzenie w jednym rzędzie (świerki, modrzewie, jałowce). Żywopłoty tworzące szczelną ścianę i te, które będą często i intensywnie przycinane należy sadzić w dwóch rzędach. Rozciągamy sznur w linii wzdłuż pasa, gdzie mają być posadzone rośliny, wykopujemy rów dla sadzonek i umieszczamy je w równych odstępach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dużych odległości sadzenia roślin np. 60–70 cm warto wykopać pojedyncze dołki dla sadzonek. Kopiemy je z jednej lub z obu stron sznurka w zależność od rodzaju żywopłotu, w odpowiedniej wielkości, tak, aby korzenie swobodnie w nich leżały a nie były pozaginane. W przypadku za długich korzenie lepiej je trochę przyciąć, niż zginać.

Należy pamiętać, że wysokie żywopłoty (od 1 do 2 m wysokości), które są zakładane najczęściej, zajmują pas ziemi o szerokości od 1 do 1,5 metra. Żywopłoty niskie, które nie przekraczają wysokości 1 m, zajmą pas ziemi o szerokości minimum 50 cm. Na te najniższe, o wysokości nie przekraczającej 30 cm, wystarczy pas szerokości od około 20 do 30 cm. Tak posadzone rośliny zasypujemy żyzną ziemią, ubijamy ją, a wokół sadzonki formujemy „miski”, które będą służyły gromadzeniu się wody. Po posadzeniu podlewamy przyszły żywopłot, który na początku warto zabezpieczyć przed zniszczeniem niskim ogrodzeniem do czasu aż trochę podrośnie. 

Zobacz także: Żywopłot z iglaków

Pierwsze cięcia żywopłotu

Pierwsze cięcie jest wykonywane bez względu na rodzaj żywopłotu. Rośliny liściaste, zrzucające liście posadzone na wiosnę powinny być przycinane zaraz po posadzeniu, natomiast posadzone jesienią powinny być przycięte dopiero na wiosnę.

Zobacz także: Miniaturowe żywopłoty

REKLAMA

Po posadzeniu nie przycinamy roślin zimozielonych, zarówno liściastych i iglastych. Następuje to dopiero po kilku latach uprawy (wyjątek stanowi tylko modrzew i choina kanadyjska, które są cięte zaraz po pierwszym roku uprawy). Należy pamiętać o pielęgnacji młodego żywopłotu, jego regularnym podlewaniu, przycinaniu i nawożeniu.

Żywopłot może kształtować przegrody, wydzielać części ogrodu, granice, podkreślać połączenia komunikacyjne, osie kompozycyjne, ciągi, izolować. Tworzy także aleje. Zadbany i pielęgnowany może kształtować ciekawe i intrygujące elementy ogrodu, wnętrza, ogrody kameralne, tło dla wyrazistych form. Jest to cenny element zarówno dla parków jak i zieleni miejskiej, osiedlowej.

Zobacz także:  Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. [PROJEKT USTAWY]

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą jest resort rozwoju i technologii.

Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

REKLAMA

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

REKLAMA