REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żywopłot, czyli tzw. „zielona ściana”, to jeden z podstawowych elementów naszego ogrodu. Dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gleby, przycinanie i formowanie to jedne z zabiegów, które musimy wykonać jeśli marzymy o ładnym żywopłocie. Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

By uzyskać pożądany efekt, warto na początku zadać sobie trochę trudu przed założeniem żywopłotu – dobrze przygotować miejsce, gdzie ma być posadzony i zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu pilnować regularnej pielęgnacji i cięcia.

REKLAMA

Dobór gatunkowy roślin na żywopłot

Pierwsze, co należy zrobić to zastanowić się, jakie rośliny chcemy posadzić, jakie gatunki wybieramy pod nasz żywopłot, ponieważ termin sadzenia zależy właśnie od rodzaju roślin. Drzewa, czy krzewy liściaste sadzi się w październiku lub na wiosnę, gdzie na glebach lekkich lepiej posadzić je jesienią, natomiast na glebach ciężkich i wilgotnych – na wiosnę (najczęściej są to graby, buki i głogi). Drzewa iglaste powinny być sadzone z bryłą ziemi, na przełomie sierpnia i września – wyjątek stanowią świerki, cisy, jałowce, żywotniki, które można sadzić jeszcze na wiosnę. Natomiast rośliny, które są uprawiane w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon.

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Gleba

Przygotowanie gleby polega na jej przekopaniu: w przypadku gleby żyznej, na głębokość szpadla, a przy glebie, która dawno nie była uprawiana, dwóch szpadli. Nie należy mieszać wierzchniej warstwy gleby, która jest żyzna z glebą mniej urodzajną. Usuwamy z dołu niepotrzebne rzeczy – korzenie, chwasty kamienie, zasypujemy dół najpierw spulchniając dno, a następnie dosypując glebę żyzną, dodajemy kompostu lub odkwaszonego torfu. Tak przygotowane podłoże, pomoże w lepszym rozwoju roślin i zapewni ich lepszy wygląd.

Sadzenie żywopłotu

REKLAMA

Rośliny w żywopłocie sadzimy najczęściej w jednym lub dwóch rzędach. Dla żywopłotów nieformowanych i światłolubnych, polecane jest sadzenie w jednym rzędzie (świerki, modrzewie, jałowce). Żywopłoty tworzące szczelną ścianę i te, które będą często i intensywnie przycinane należy sadzić w dwóch rzędach. Rozciągamy sznur w linii wzdłuż pasa, gdzie mają być posadzone rośliny, wykopujemy rów dla sadzonek i umieszczamy je w równych odstępach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dużych odległości sadzenia roślin np. 60–70 cm warto wykopać pojedyncze dołki dla sadzonek. Kopiemy je z jednej lub z obu stron sznurka w zależność od rodzaju żywopłotu, w odpowiedniej wielkości, tak, aby korzenie swobodnie w nich leżały a nie były pozaginane. W przypadku za długich korzenie lepiej je trochę przyciąć, niż zginać.

Należy pamiętać, że wysokie żywopłoty (od 1 do 2 m wysokości), które są zakładane najczęściej, zajmują pas ziemi o szerokości od 1 do 1,5 metra. Żywopłoty niskie, które nie przekraczają wysokości 1 m, zajmą pas ziemi o szerokości minimum 50 cm. Na te najniższe, o wysokości nie przekraczającej 30 cm, wystarczy pas szerokości od około 20 do 30 cm. Tak posadzone rośliny zasypujemy żyzną ziemią, ubijamy ją, a wokół sadzonki formujemy „miski”, które będą służyły gromadzeniu się wody. Po posadzeniu podlewamy przyszły żywopłot, który na początku warto zabezpieczyć przed zniszczeniem niskim ogrodzeniem do czasu aż trochę podrośnie. 

Zobacz także: Żywopłot z iglaków

Pierwsze cięcia żywopłotu

Pierwsze cięcie jest wykonywane bez względu na rodzaj żywopłotu. Rośliny liściaste, zrzucające liście posadzone na wiosnę powinny być przycinane zaraz po posadzeniu, natomiast posadzone jesienią powinny być przycięte dopiero na wiosnę.

Zobacz także: Miniaturowe żywopłoty

REKLAMA

Po posadzeniu nie przycinamy roślin zimozielonych, zarówno liściastych i iglastych. Następuje to dopiero po kilku latach uprawy (wyjątek stanowi tylko modrzew i choina kanadyjska, które są cięte zaraz po pierwszym roku uprawy). Należy pamiętać o pielęgnacji młodego żywopłotu, jego regularnym podlewaniu, przycinaniu i nawożeniu.

Żywopłot może kształtować przegrody, wydzielać części ogrodu, granice, podkreślać połączenia komunikacyjne, osie kompozycyjne, ciągi, izolować. Tworzy także aleje. Zadbany i pielęgnowany może kształtować ciekawe i intrygujące elementy ogrodu, wnętrza, ogrody kameralne, tło dla wyrazistych form. Jest to cenny element zarówno dla parków jak i zieleni miejskiej, osiedlowej.

Zobacz także:  Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA