REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup mieszkania bez podatku PCC. Od 31 sierpnia 2023 r. notariusze nie pobiorą daniny

Zakup mieszkania bez podatku PCC, zwolnienie z podatku pcc podczas zakupu mieszkania, zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych podczas zakupu mieszkania, 31 sierpnia 2023 r.
Zakup mieszkania bez podatku PCC. Od dziś notariusze nie pobiorą daniny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 31 sierpnia zakup mieszkania odbywa się bez podatku PCC. Oczywiście nie każdego mieszkania i nie zawsze. W tym materiale przypominamy, w jakim przypadku nabywcy zostanie w kieszeni równowartość 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zakup mieszkania bez podatku PCC od 31 sierpnia 2023 roku

Ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzone zostało zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dla zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Kiedy przepisy zaczną obowiązywać? Wchodzą w życie dokładnie 31 sierpnia 2023 roku.

REKLAMA

Ważne

Bardzo ważne jest to, że zwolnienie z podatku PCC podczas zakupu nieruchomości dotyczy tylko mieszkań, spółdzielczych praw własności lub domów. Nie dotyczy działek i nie odnosi się do transakcji, które doszły do skutku przed 31 sierpnia 2023 roku.

Kiedy kupujący nie zapłaci podatku PCC podczas zakupu mieszkania?

Dokładnie od 31 sierpnia 2023 roku notariusze przestaną pobierać 2-procentowy podatek PCC podczas obsługi transakcji zakupu mieszkania. Opcja ta nie dotyczy jednak wszystkich nieruchomości. Kiedy nabywca ma możliwość zakupu nieruchomości bez opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Wtedy, gdy przedmiotem umowy jest:

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC podczas zakupu nieruchomości?

Na tym jednak warunki zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych podczas zakupu nieruchomości się nie kończą. Przepisy przewidują jeszcze kilka koniecznych do spełnienia warunków.

  1. Kupującym musi być osoba fizyczna lub osoby fizyczne.
  2. Nabywcy lub nabywcom w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało, żadne z tych praw ani udział w tych prawach. To ich pierwsze mieszkanie lub dom kupowane na własność.

Od powyższych zasad obowiązuje jeden wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której nabywcy lub nabywcom w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale jego wysokość nie przekracza lub nie przekraczała 50% i został on nabyty w drodze dziedziczenia. Takie osoby nadal mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC.

Brak PCC oznacza, że kupujący mieszkanie nic nie płaci u notariusza?

Podczas wizyty u notariusza kupujący pierwsze mieszkanie nie musi opłacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości nieruchomości i który jest odprowadzany do Urzędu Skarbowego. Nadal jednak pozostaje konieczność opłacenia taksy notarialnej. W tej zawiera się wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie aktu notarialnego czy koszty związane z aktualizacją danych w sądowym rejestrze księgi wieczystej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek PCC a zakup nowego mieszkania

W przypadku zakupu nowego mieszkania sytuacja jest inna. Tu nabywca nie płaci bowiem podatku PCC u notariusza. Transakcja jest obłożona podatkiem VAT płaconym przez dewelopera na podstawie faktury wystawionej kupującemu. Czy na podstawie powyższych przepisów można żądać od Urzędu Skarbowego zwrotu zapłaconego VAT-u od nowego mieszkania? Nie, powyższe przepisy nie dają podstawy do takiego działania. Podatek podczas zakupu nowego mieszkania czy domu (nawet jeżeli jest to pierwsza nieruchomość posiadana w życiu) dalej obowiązuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA