REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup mieszkania bez podatku PCC. Od 31 sierpnia 2023 r. notariusze nie pobiorą daniny

Zakup mieszkania bez podatku PCC, zwolnienie z podatku pcc podczas zakupu mieszkania, zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych podczas zakupu mieszkania, 31 sierpnia 2023 r.
Zakup mieszkania bez podatku PCC, zwolnienie z podatku pcc podczas zakupu mieszkania, zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych podczas zakupu mieszkania, 31 sierpnia 2023 r.
Zakup mieszkania bez podatku PCC. Od dziś notariusze nie pobiorą daniny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 31 sierpnia zakup mieszkania odbywa się bez podatku PCC. Oczywiście nie każdego mieszkania i nie zawsze. W tym materiale przypominamy, w jakim przypadku nabywcy zostanie w kieszeni równowartość 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zakup mieszkania bez podatku PCC od 31 sierpnia 2023 roku

Ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzone zostało zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dla zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Kiedy przepisy zaczną obowiązywać? Wchodzą w życie dokładnie 31 sierpnia 2023 roku.

REKLAMA

Ważne

Bardzo ważne jest to, że zwolnienie z podatku PCC podczas zakupu nieruchomości dotyczy tylko mieszkań, spółdzielczych praw własności lub domów. Nie dotyczy działek i nie odnosi się do transakcji, które doszły do skutku przed 31 sierpnia 2023 roku.

Kiedy kupujący nie zapłaci podatku PCC podczas zakupu mieszkania?

Dokładnie od 31 sierpnia 2023 roku notariusze przestaną pobierać 2-procentowy podatek PCC podczas obsługi transakcji zakupu mieszkania. Opcja ta nie dotyczy jednak wszystkich nieruchomości. Kiedy nabywca ma możliwość zakupu nieruchomości bez opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Wtedy, gdy przedmiotem umowy jest:

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC podczas zakupu nieruchomości?

Na tym jednak warunki zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych podczas zakupu nieruchomości się nie kończą. Przepisy przewidują jeszcze kilka koniecznych do spełnienia warunków.

  1. Kupującym musi być osoba fizyczna lub osoby fizyczne.
  2. Nabywcy lub nabywcom w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało, żadne z tych praw ani udział w tych prawach. To ich pierwsze mieszkanie lub dom kupowane na własność.

Od powyższych zasad obowiązuje jeden wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której nabywcy lub nabywcom w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale jego wysokość nie przekracza lub nie przekraczała 50% i został on nabyty w drodze dziedziczenia. Takie osoby nadal mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC.

Brak PCC oznacza, że kupujący mieszkanie nic nie płaci u notariusza?

Podczas wizyty u notariusza kupujący pierwsze mieszkanie nie musi opłacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości nieruchomości i który jest odprowadzany do Urzędu Skarbowego. Nadal jednak pozostaje konieczność opłacenia taksy notarialnej. W tej zawiera się wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie aktu notarialnego czy koszty związane z aktualizacją danych w sądowym rejestrze księgi wieczystej.

Podatek PCC a zakup nowego mieszkania

W przypadku zakupu nowego mieszkania sytuacja jest inna. Tu nabywca nie płaci bowiem podatku PCC u notariusza. Transakcja jest obłożona podatkiem VAT płaconym przez dewelopera na podstawie faktury wystawionej kupującemu. Czy na podstawie powyższych przepisów można żądać od Urzędu Skarbowego zwrotu zapłaconego VAT-u od nowego mieszkania? Nie, powyższe przepisy nie dają podstawy do takiego działania. Podatek podczas zakupu nowego mieszkania czy domu (nawet jeżeli jest to pierwsza nieruchomość posiadana w życiu) dalej obowiązuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Karola
    2023-09-01 10:01:26
    Polecam też portal nieruchomości od wiedzy i praktyki. Portal oferuje szeroką gamę nieruchomości, od mieszkań i domów po obiekty komercyjne, co sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do poszukiwań dla różnych grup osób, niezależnie od ich potrzeb i budżetu.
    0
  • minka
    2023-09-08 11:58:21
    Najlepsze inwestycje na Śląsku? Bez wątpienia te realizowane przez Home Group Black! Jakość, lokalizacja i dbałość o szczegóły to ich znaki rozpoznawcze. Gdyby ktos szukał - to bedzie strzał w 10. Polecam
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

REKLAMA

Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

REKLAMA