Zakup mieszkania bez podatku PCC. Od 31 sierpnia 2023 r. notariusze nie pobiorą daniny
REKLAMA
REKLAMA
- Zakup mieszkania bez podatku PCC od 31 sierpnia 2023 roku
- Kiedy kupujący nie zapłaci podatku PCC podczas zakupu mieszkania?
- Kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC podczas zakupu nieruchomości?
- Brak PCC oznacza, że kupujący mieszkanie nic nie płaci u notariusza?
- Podatek PCC a zakup nowego mieszkania
Zakup mieszkania bez podatku PCC od 31 sierpnia 2023 roku
Ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzone zostało zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dla zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Kiedy przepisy zaczną obowiązywać? Wchodzą w życie dokładnie 31 sierpnia 2023 roku.
REKLAMA
Bardzo ważne jest to, że zwolnienie z podatku PCC podczas zakupu nieruchomości dotyczy tylko mieszkań, spółdzielczych praw własności lub domów. Nie dotyczy działek i nie odnosi się do transakcji, które doszły do skutku przed 31 sierpnia 2023 roku.
Kiedy kupujący nie zapłaci podatku PCC podczas zakupu mieszkania?
Dokładnie od 31 sierpnia 2023 roku notariusze przestaną pobierać 2-procentowy podatek PCC podczas obsługi transakcji zakupu mieszkania. Opcja ta nie dotyczy jednak wszystkich nieruchomości. Kiedy nabywca ma możliwość zakupu nieruchomości bez opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Wtedy, gdy przedmiotem umowy jest:
- prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
- prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC podczas zakupu nieruchomości?
Na tym jednak warunki zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych podczas zakupu nieruchomości się nie kończą. Przepisy przewidują jeszcze kilka koniecznych do spełnienia warunków.
- Kupującym musi być osoba fizyczna lub osoby fizyczne.
- Nabywcy lub nabywcom w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało, żadne z tych praw ani udział w tych prawach. To ich pierwsze mieszkanie lub dom kupowane na własność.
Od powyższych zasad obowiązuje jeden wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której nabywcy lub nabywcom w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale jego wysokość nie przekracza lub nie przekraczała 50% i został on nabyty w drodze dziedziczenia. Takie osoby nadal mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC.
Brak PCC oznacza, że kupujący mieszkanie nic nie płaci u notariusza?
Podczas wizyty u notariusza kupujący pierwsze mieszkanie nie musi opłacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości nieruchomości i który jest odprowadzany do Urzędu Skarbowego. Nadal jednak pozostaje konieczność opłacenia taksy notarialnej. W tej zawiera się wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie aktu notarialnego czy koszty związane z aktualizacją danych w sądowym rejestrze księgi wieczystej.
Podatek PCC a zakup nowego mieszkania
W przypadku zakupu nowego mieszkania sytuacja jest inna. Tu nabywca nie płaci bowiem podatku PCC u notariusza. Transakcja jest obłożona podatkiem VAT płaconym przez dewelopera na podstawie faktury wystawionej kupującemu. Czy na podstawie powyższych przepisów można żądać od Urzędu Skarbowego zwrotu zapłaconego VAT-u od nowego mieszkania? Nie, powyższe przepisy nie dają podstawy do takiego działania. Podatek podczas zakupu nowego mieszkania czy domu (nawet jeżeli jest to pierwsza nieruchomość posiadana w życiu) dalej obowiązuje.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.