REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać idealne pierwsze własne mieszkanie? 5 kroków do samodzielności

Jak wybrać idealne pierwsze własne mieszkanie? 5 kroków do samodzielności
Jak wybrać idealne pierwsze własne mieszkanie? 5 kroków do samodzielności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku nieruchomości (konkretnie mieszkań) wreszcie się poprawia. Rośnie zainteresowanie zakupem mieszkań. Bez wątpienia przyczynia się do tego program Pierwsze Mieszkanie, który wystartował na początku lipca 2023 r. Według raportu Forbes, Morizon i Gratka „Rynek Nieruchomości 2/2023”, podsumowującym drugi kwartał 2023 roku, już same zapowiedzi rządowego projektu ożywiły rynek nieruchomości. Polacy zaczęli weryfikować swoją zdolność kredytową i pojawiły się pierwsze umowy rezerwacyjne. Nie warto zatem czekać, ale już teraz wybrać idealne mieszkanie na start. 

Rynek nieruchomości w II połowie 2023 roku. Młodzi ruszyli po tanie kredyty (Bezpieczny Kredyt 2%)

Program Pierwsze Mieszkanie to odpowiedź rządu na trudną sytuację na polskim rynku mieszkaniowym. Najwyższa od lat 90. inflacja, kilka podwyżek stóp procentowych i zaostrzenie przepisów przy udzielaniu kredytów hipotecznych doprowadziły do spadku zdolności kredytowej wielu Polaków. Konsekwencją takiej sytuacji było ograniczenie popytu na rynku nieruchomości. W raporcie „Rynek nieruchomości 2/2023” czytamy, że w samym kwietniu 2023 roku udzielono o 35% mniej kredytów mieszkaniowych niż w analogicznym okresie rok wcześniej (9,5 tys. w 2023 versus 14,6 tys. w 2022). Bezpieczny Kredyt 2%, jeden z instrumentów programu Pierwsze Mieszkanie, ma rozwiązać problemy mieszkaniowe młodych Polaków. 

Projekt wywołał poruszenie na rynku. Przez pierwsze 3 tygodnie lipca do banków wpłynęło prawie 11,5 tys. wniosków o udzielenie kredytu i zawarto ponad 200 umów kredytowych (stan na 20.07.2023) . Zgodnie z zapowiedziami z programu ma skorzystać nawet 200 tys. Polaków, czyli ok. 30-40 tys. rocznie. Dla wielu młodych osób to idealny moment na to, by zrealizować swoje marzenie o zakupie własnej nieruchomości. Jak wybrać idealne mieszkanie na start? Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

REKLAMA

Gdzie kupić pierwsze własne mieszkanie? W centrum czy na obrzeżach?

Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze nieruchomości, jest lokalizacja. Wyprowadzka na przedmieścia to rozwiązanie dobre dla tych, którym zależy na ciszy i spokoju. Obrzeża miast zwykle znajdują się bliżej terenów zielonych, idealnych na spacer z dzieckiem, poranny jogging czy weekendowy odpoczynek z dobrą książką i ulubioną kawą. Jednocześnie należy liczyć się z koniecznością dojeżdżania do pracy, szkoły i innych ważnych punktów w mieście. Z kolei mieszkanie w centrum to dobra opcja dla tych, którzy lubią, gdy zawsze coś się dzieje, nie chcą tracić czasu na dojazdy i cenią sobie bliskość infrastruktury handlowo-usługowej oraz miejskich atrakcji. Minusem bez wątpienia jest większy hałas i mniejsza prywatność niż na obrzeżach.

Zauważyliśmy, że kupujący na rynku nieruchomości coraz częściej poszukują kompromisu między udogodnieniami, jakie oferuje życie w centrum i na obrzeżach – mówi Bogdan Koczy z PROFIT Development. – Dużą popularnością cieszą się dziś nieruchomości usytuowane w sercu miasta, jednak otoczone zielenią i wyposażone w miejsca rekreacyjne. Jednym z takich miejsc jest inwestycja Pogonowskiego 73, zlokalizowana w ścisłym centrum Łodzi. Osiedle zostanie otoczone bujną zielenią. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji boisko do gry w bule i przestrzenie do integracji. 

Okolica nieruchomości – na co zwrócić uwagę? 

REKLAMA

Nie bez znaczenia jest także to, co znajduje się wokół nieruchomości. Nie chodzi tylko o bliskość sklepów, lokali usługowych i placówek medycznych czy łatwy dostęp do komunikacji zbiorowej, ale także o obecność w niedalekiej okolicy restauracji, ośrodków kultury, obiektów sportowych i innych atrakcji. 

Braniborska we Wrocławiu znajduje się pośrodku naszej codzienności. Z osiedla można w kilka minut dotrzeć spacerem na malownicze Podwale, wstąpić do jednej z licznych restauracji na ulicy Św. Antoniego i Włodkowica czy udać się do Wrocławskiego Muzeum Współczesnego – wyjaśnia Bogdan Koczy. – Podobnie jest w przypadku łódzkiej nieruchomości Pogonowskiego. W okolicy znajdują się m.in. aquapark, domy kultury, siłownie. Możemy także skorzystać z bogatej oferty lokali gastronomicznych

Funkcjonalność mieszkania 

Tym, co ma ogromne znaczenie dla komfortu domowników, jest funkcjonalność mieszkania. Na współczesnym rynki nieruchomości rządzą lokale o praktycznych układach, które można zaaranżować według własnych potrzeb. Braniborska jest właśnie takim miejscem. Mieszkania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pozostawały ustawne, przestronne i dobrze doświetlone przy każdym metrażu. Lokale można wykończyć w dowolny sposób – w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, boho czy industrialnym. Braniborska to przestrzeń, która inspiruje i zapewnia najwyższy komfort życia. – dodaje dyrektor łódzkiego oddziału PROFIT Development.

Na funkcjonalność mieszkania wpływa także liczba pokoi. Kawalerka to dobre rozwiązanie dla studenta, mieszkanie dwupokojowe dla pary, a każde większe – dla rodzin z dziećmi czy też osób pracujących z domu. Warto myśleć przyszłościowo i wybrać nieruchomość, która będzie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe domowników przez przynajmniej kilka lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W stanie deweloperskim czy pod klucz?

Stan deweloperski oznacza, że w mieszkaniu rozprowadzono wszystkie instalacje, wykonano tynki i wylewki. Innymi słowy, lokal jest przygotowany do dalszego remontu – malowania, wykończenia podłóg, wyposażenia i dekoracji. Wykończenie pod klucz oznacza natomiast w pełni urządzone mieszkanie, do którego można wprowadzić się bez konieczności wykonywania dodatkowych prac. Którą opcje wybrać? To zależy od osobistych preferencji. Rozwiązaniem dla tych, którzy chcą urządzić mieszkanie zgodnie z własną wizją i nie spieszą się z wprowadzką, jest stan deweloperski. Natomiast ci, którzy chcą zamieszkać w mieszkaniu od razu po zakupie, chwalą sobie gotowe rozwiązania i nie chcą poświęcać czasu na koordynowanie wykończenia nieruchomości przez ekipę remontową, powinni wybrać standard pod klucz.

Udogodnienia dla najwyższego komfortu 

Współczesne budownictwo mieszkaniowe obfituje w udogodnienia, które w założeniu mają poprawiać komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze pierwszego lokum.

Absolutną koniecznością jest dziś obecność dedykowanych miejsc parkingowych dla samochodów – w garażach podziemnych lub na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne przede wszystkim na osiedlach usytuowanych w centrach miast, gdzie o wolne miejsca parkingowe niezwykle trudno. Na współczesnych osiedlach mieszkaniowych często pojawiają się też miejsca rowerowe, wózkownie czy place zabaw dla dzieci. Nieruchomości często są ogrodzone i wyposażone w monitoring. Mieszkańcy do dyspozycji mają przestrzenne balkony i tarasy, a czasem prywatne ogródki.

Ważne

Zakup pierwszej nieruchomości bez wątpienia jest ekscytujący. Warto jednak podejść do sprawy na chłodno, określić swoje potrzeby, dokładnie przeanalizować wszystko, co może mieć wpływ na późniejszy komfort mieszkania i porównać kilka ofert. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA