REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mija czas na złożenie PIT-28 za najem mieszkania przy ryczałcie

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Mija czas na złożenie PIT-28 za najem mieszkania dla ryczałtu. Do kiedy trzeba go złożyć?
Mija czas na złożenie PIT-28 za najem mieszkania dla ryczałtu. Do kiedy trzeba go złożyć?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Kończy się termin na złożenie do Urzędu Skarbowego PIT-28 z tytułu uzyskanych przychodów od najmu prywatnego dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Do kiedy można złożyć deklarację?

PIT-28 – czego dotyczy

PIT-28 to roczne zeznanie, które muszą złożyć do urzędu skarbowego podatnicy m.in. rozliczający uzyskany przychód z najmu i podnajmu prywatnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych.

REKLAMA

Najem prywatny, to ten, który jest świadczony poza działalnością gospodarczą. Właściciel nieruchomości, który nie zajmuje się zawodowo najmem i podnajmem nieruchomości nie musi zakładać działalności gospodarczej, aby móc to zrobić. Zatem jeśli wynajmujesz swoje prywatne mieszkanie i nie jest ono wprowadzone do składników działalności gospodarczej, druk, który musisz wybrać i złożyć z tego tytułu do fiskusa to PIT-28.

Kto ma obowiązek złożenia PIT-28

Deklarację PIT-28 musi złożyć każdy podatnik, który osiągnął w roku podatkowym przychody opodatkowane w formie ryczałtu ewidencyjnego.

Podmiotami zobowiązanymi do złożenia zeznania rocznego PIT-28 są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 1. Podatnicy osiągający przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i przychody te nią są uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
 2. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczający się w formie  ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
 3. Podatnicy, którzy uzyskali przychód ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu;
 4. Osoby prowadzące działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem;

PIT-28 – do kiedy termin?

Termin na złożenie PIT-28 za dany rok trwa od 15 lutego i upływa z końcem lutego roku następnego. Zatem chcąc złożyć zeznanie podatkowe za najem w 2021 r., podatnik ma czas do końca lutego 2022 r. Zatem ostateczny termin złożenia deklaracji PIT-28 mija 28 lutego 2022 r.   

Deklaracja PIT 28: ryczałt ewidencyjny

Wyliczając podatek ryczałtowy od najmu podatnik musi wziąć pod uwagę, że kwota podatku jest liczona od przychodu, a nie od dochodu. Nie ma zatem możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Podatnika obejmują dwie stawki. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości osiągniętego w danym roku podatkowym przychodu.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencyjnych:

 • 8,5% jeśli Twoje przychody z najmu nie przekroczą kwoty 100 tys. zł rocznie,
 • 12,5% jeżeli są wyższe niż 100 tys. zł rocznie.

Przykład: Stawkę 12,5% płaci się od nadwyżki przychodu. Przykładowo, jeśli wyniesie on 140 tys. zł rocznie, to od 100 tys. zł należy zastosować stawkę 8,5%, a od 54 tys. zł 12,5%.

Wybór ryczałtowej formy opodatkowania

REKLAMA

W przypadku wyboru opodatkowania ryczałtem nie ma obowiązku składania formularza  zawiadamiającego o wyborze tej formy. Dla urzędu skarbowego informacją o jej wyborze jest pierwsza wpłata na ryczałt. Należy pamiętać o zaznaczeniu, że jest to ryczałt od przychodów ewidencyjnych.

Uwaga! Jeśli pierwszy przychód z najmu nieruchomości został osiągnięty w grudniu 2021 r., wówczas złożenie zeznania PIT-28 do 28 lutego 2022 r. będzie jednoznaczne z wyborem tej formy rozliczania z fiskusem.

Różne formy przychodów a ryczałt

Przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie należy łączyć z przychodami polegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.

Analogicznie w przypadku osób, które prowadziły w minionym roku podatkowym działalność gospodarczą, ale nie związaną z najmem nieruchomości i rozliczali się z fiskusem na zasadach ogólnych. Wówczas mają prawo do rozliczania najmu mieszkania jako prywatnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych, zaś działalność gospodarczą według skali podatkowej. Muszą jednak wówczas złożyć dwa oddzielne zeznania podatkowe. Za prywatny najem nieruchomości wysyłają deklarację PIT-28. Z tytułu rozliczania pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych składają deklarację PIT-36. Ustawodawca jednak dla ich złożenia przewidział różne terminy, bowiem termin złożenia deklaracji PIT-36 mija 30 kwietnia.

PIT-28 a strata podatkowa

Podatnicy rozliczający ryczałt PIT -28 nie wykazują straty podatkowej, ponieważ podatek płacą od przychodu bez stosowania kosztów podatkowych. Nie mają bowiem możliwości odliczenia kosztów od uzyskanego w danym roku podatkowym przychodów.

Jak rozliczyć PIT-28?

PIT-28 podatnik rozlicza od uzyskanego przychodu. W przypadku prywatnego najmu nieruchomości jest czynsz, który płaci najemca tytułu najmu. Najczęściej są to pieniądze, ale zapłata może nastąpić również w naturze.

Rozliczając przychód na zasadach ryczałtu należy pamiętać, że podatek jest naliczany od faktycznie otrzymanych pieniędzy, nie od obowiązującego w umowie terminu płatności. Jeśli zatem w danym miesiącu najemca nie zapłaci czynszu, wówczas wynajmujący nie ma obowiązku podatkowego z tego tytułu, mimo iż w umowie jest zapis, że najemca dokonuje płatności do danego dnia miesiąca. Datą powstania przychodu jest otrzymanie przelewu, bądź gotówki.

PIT-28 – czy można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Małżonkowie uzyskujący przychód z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem nie mogą wspólnie rozliczyć PIT-28. Nawet jeśli pozostają we wspólności majątkowej. Jeśli pozostałe przychody rozliczają na zasadach ogólnych, to je mogą rozliczyć razem na odrębnym formularzu PIT (PIT-37 lub PIT-36).

PIT-28 a łączne opodatkowanie z małżonkiem

Małżeństwo wynajmujące mieszkanie należące do ich majątku wspólnego uzyskany z tego tytułu przychód rozlicza odrębnie na zeznaniu rocznym PIT-28. Każde z nich ujmuje połowę rocznego uzyskanego z tego źródła przychodu.

Małżonkowie mogą jednak ustalić, że całość przychodu z najmu nieruchomości rozlicza w PIT-28 tylko jedno z nich. Wówczas muszą złożyć do Urzędu Skarbowego oświadczenie. Składają je do naczelnika urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany pierwszy przychód z tego tytułu. Zatem chcąc rozliczyć najem za 2021 r. nie mogą już złożyć takiego oświadczenia. Jeśli nie zrobili tego na początku 2021 r. muszą złożyć odrębne formularze PIT-28 z uwzględnieniem przez każdego z nich połowy przychodu z tytułu prywatnego najmu nieruchomości.

Jakie ulgi mogę rozliczyć na PIT-28

Po spełnieniu warunków określonych w przepisach ustawowych w zeznaniu PIT-28, można skorzystać z następujących ulg i odliczeń:

 • składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne;
 • składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne;
 • straty z działalności gospodarczej;
 • darowizn przekazanych m.in. na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa (krew i jej składniki), przeciwdziałania COVID-19;
 • ulgi rehabilitacyjnej;
 • ulgi na Internet;
 • ulgi termomodernizacyjnej;
 • ulgi z tytułu wpłaty na IKZE;
 • ulgi abolicyjnej;
 • ulg mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

W jaki sposób można złożyć PIT-28?

Deklarację PIT-28 można wysłać online za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT. Możną także przekazać ją do urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania wynajmującego, listownie lub osobiście, korzystając z dowolnego programu do jego wypełnienia.

Złożenie PIT-28 za najem online przez E-PIT  krok po kroku

Do złożenia zeznania podatkowego PIT-28 on-line przez usługę E-PIT konieczne jest posiadanie konta w e-Urzędzie Skarbowym. Można je założyć w każdej chwili.  

Aby złożyć zeznanie podatkowe przez usługę E-PIT, w pierwszym kroku należy wejść na adres:

https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Twój E-PIT

Twój E-PIT

Kolejno należy zalogować się przez wybrany przez siebie kanał autoryzacji.

Wybór sposobu logowania do Twój E-PIT

Wybór sposobu logowania do Twój E-PIT

W trzecim kroku, po zalogowaniu się, należy wybrać zeznanie PIT-28, a następnie uzupełnić je m.in. o kwoty przychodów objętych ryczałtem oraz kwoty należnego ryczałtu za poszczególne miesiące/kwartały, a także dodać dane o przysługujących ulgach i odliczeniach.

Krok 2

Kolejnym krokiem, po sprawdzeniu wypełnionego formularza, jest jego wysyłka.

Uwaga! Zeznanie podatkowe PIT-28 możesz złożyć za pośrednictwem usługi Twój e-PIT , gdy w zeznaniu PIT-28 rozliczasz wyłącznie przychody z najmu, albo wyłącznie przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Odliczenie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego

Składając roczne zeznanie podatkowe można przekazać 1% podatku dla dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Ich listę można znaleźć m.in.  w wyszukiwarce internetowej Ministerstwa Finansów pod adresem:

https://www.finanse.mf.gov.pl/pl/pp/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp

Aby urząd mógł przekazać pieniądze, koniecznie zapłać podatek (w tym też zaległość podatkową) nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wyznaczonego terminu na złożenie zeznania.

Ważne! Gdy złożysz zeznanie po terminie, stracisz prawo do przekazania 1% podatku.

Do kiedy wysłać PIT-28?

Decydując się na wysyłkę deklaracji PIT-28 pocztą, należy pamiętać, aby została ona nadana w placówce pocztowej przed upływem 28 lutego 2022 r. Należy również zachować potwierdzenie wysyłki, opatrzonej stemplem placówki.

Kiedy i jak dostanę zwrot podatku?

Termin zwrotu nadpłaconego podatku z PIT-28 zależy od daty oraz sposobu jego złożenia:

 • w przypadku zeznań złożonych w formie papierowej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania,
 • w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata zwracana jest w terminie do 45 dni od dnia złożenia zeznania.

Jak i do kiedy zapłacić podatek z PIT-28?

Podatek z tytułu najmu nieruchomości rozliczany w formie ryczałtu wpłaca się miesięcznie albo kwartalnie. Ryczałt miesięczny wpłaca się za dany miesiąc do 20. Następnego miesiąca, a za grudzień przed upływem terminu do złożenia zeznania, czyli do końca lutego następnego roku podatkowe.

Ryczałt kwartalny wpłaca się za dany kwartał do 20. następnego miesiąca po upływie kwartału, a za czwarty kwartał przed upływem terminu do złożenia zeznania.

REKLAMA

Kwartalnie ryczałt mogą wpłacać podatnicy rozpoczynający najem prywatny oraz podatnicy, których przychody z najmu w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 200 000 euro (art. 21 ust. 1b ustawy o ryczałcie). W 2022 r. prawo do kwartalnego opłacania ryczałtu mają podatnicy, których przychody z najmu w 2021 r. nie przekroczyły kwoty 918 820 zł.

Warunkiem wpłacania ryczałtu kwartalnie jest zawiadomienie o tym urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania. O wyborze kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu podatnicy informują w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym stosowali kwartalny sposób opłacania ryczałtu.

Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (lub ostatni kwartał) 2021 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 28 lutego 2022 r.

Na jakie konto wpłacić podatek od najmu mieszkania?

Każdy podatnik musi posiadać wygenerowany przez Urząd Skarbowy mikrorachunek podatkowy i to właśnie na niego należy przelewać kwotę w wysokości podatku.

Opodatkowanie prywatnego najmu mieszkania od 2023

Od 2023 roku przychody z najmu prywatnego będą opodatkowane tylko i wyłączenie ryczałtem od przychodów ewidencyjnych. Wynajmujący prywatne mieszkanie nie będą mogli już rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych.

Rozliczenie PIT po terminie – jak postępować?

W przypadku nie złożenia deklaracji PIT-28 w terminie należy dokonać wysyłki niezwłocznie po ustaniu okoliczności, które spowodowały tą sytuację. Jeśli nie dokonałeś również do tego czasu obowiązującej płatności, także zrób ją bez zbędnej zwłoki wraz z odsetkami ustawowymi za każdy dzień opóźnienia.

Jednocześnie warto złożyć do urzędu skarbowego czynny żal. Jest to pismo, w którym przyznajesz się do popełnionego czynu, a także przedstawiasz okoliczności, które doprowadziły do zaistniałej sytuacji. Może ono pomóc w uniknięciu mandatu.

Pamiętaj! PIT-28 za 2021 r. złóż do 28 lutego 2022 r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa Ryczałt)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA