REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań
Wynajem mieszkania dla pracownika – rynek pracy stymuluje rynek najmu mieszkań

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem mieszkania dla pracownika. Rosnący popyt na rynku pracy sprawia, że aby trafić w najważniejsze potrzeby potencjalnych kandydatów, firmy muszą zaoferować coś więcej niż biurko, przyzwoite wynagrodzenie i podstawowe benefity. Młodzi, wykwalifikowani specjaliści, ceniący sobie elastyczność i gotowi do przenoszenia się z miejsca na miejsce, wpływają na rozwój rynku najmu.

Dobre czasy na rynku pracy

REKLAMA

Rynek pracy w Polsce wraca do normalności. Na koniec drugiego kwartału 2021 r. liczba wakatów wynosiła 142,8 tys. i była wyższa niż w końcu pierwszego kwartału 2021 r. o 29,6% oraz o 75,4% większa w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Pod koniec drugiego kwartału 2021 r. nieobsadzonych było 35,0 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.[1]

REKLAMA

Wg danych pracuj.pl w I półroczu 2021 r. pracodawcy zamieścili blisko 450 tys. ofert zatrudnienia. W stosunku do II półrocza 2020 liczba ogłoszeń na portalu wzrosła o 45%. To potwierdzenie pozytywnych tendencji, obserwowanych na rynku pracy i wyraźne ożywienie aktywności rekrutacyjnej.[2] Jednocześnie zmienia się zapotrzebowanie na pracowników. W 2021 roku najbardziej poszukiwani są specjaliści w takich branżach jak handel i sprzedaż (29% wszystkich ogłoszeń), IT (20%) oraz obsługa klienta (15%). Dużym zainteresowaniem cieszyli się także pracownicy fizyczni (11%), inżynierzy (10%) i specjaliści ds. finansów (9%). Główną zmianą, która zaszła w wyniku pandemii, obserwowaną także w ostatnich miesiącach była rosnąca rola rekrutacji kierowanych do specjalistów mid- i senior, a nieco mniejsza liczba ofert na stanowiska juniorskie w IT. Udział ofert pracy wymagających wysokich kompetencji cyfrowych wyniósł 32%. Obok pracodawców działających w branży bankowości i finansów, na drugiej pozycji wśród najchętniej rekrutujących pojawiły się firmy z branży nowych technologii, od których pochodziło 9,5% ofert. Więcej niż co dziesiąta oferta na pracuj.pl dotyczyła pracy zdalnej.[3]

Poprawa nastrojów na rynku pracy zachęca pracodawców do bardziej aktywnego poszukiwania nowych pracowników, a kandydatów do rozważenia wyboru nowego, bardziej atrakcyjnego miejsca zatrudnienia. Największe możliwości rozwoju zawodowego mają im do zaoferowania firmy z województw mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i łódzkiego.

Młodzi pracownicy chcą zmiany

REKLAMA

Na znaczeniu zyskuje elastyczność form zatrudnienia i miejsca wykonywania pracy. Po kilkunastu miesiącach pandemii pracodawcy dostrzegają pozytywne aspekty pracy zdalnej, której początkowo się obawiali. Dziś większość z nich dobrze ocenia efektywność pracy wykonywanej z domu i planuje utrzymanie funkcjonowania firm w tym modelu lub wprowadzenie na stałe modelu hybrydowego. Najbardziej pracę zdalną lub przynajmniej taką, na dojazd do której kilka razy w tygodniu nie tracą zbyt dużo czasu, pokochali pracownicy. I nie chcą z niej rezygnować, nawet za cenę zmiany pracodawcy czy przeprowadzki do innego miasta.

Młodzi specjaliści nie są przywiązani do jednego miejsca, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i miejsce do życia. Szybko decydują się na zmianę, jeśli wiąże się z możliwością rozwoju zawodowego i życia w warunkach odpowiadających ich oczekiwaniom i aspiracjom. Na tym etapie nie posiadają i nie potrzebują własnego mieszkania, bo zwykle nie wiedzą jeszcze, gdzie i czy w ogóle osiądą na dłużej w jednym miejscu. Pandemia, która sprawiła, że spędzali w domu dużo więcej czasu niż wcześniej, oraz ograniczenie kontaktów społecznych, wpłynęły jednak na zmianę w sposobie myślenia o strefie codziennego życia. Chcą mieszkać w przyjaznym otoczeniu, blisko zieleni, miejsc rekreacji i ludzi o podobnym stylu życia, z którymi mogą budować relacje. Niezależnie od tego, czy mieszkanie ma im służyć również jako miejsce pracy, chcą dobrze się w nim czuć, mieć własną, prywatną przestrzeń z nowoczesnym wyposażeniem, balkonem i szybkim łączem internetowym. Nie chcą dłużej mieszkać w niskim standardzie, toczyć bojów z trudnymi właścicielami i niekorzystnymi umowami. Szukają mieszkań, które mogą wynająć szybko, bez zbędnych formalności i tracenia czasu na wertowanie setek ogłoszeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami własnościowymi wśród młodego pokolenia i wzrost możliwości nabywczych osób poszukujących mieszkań na wynajem zwiększa popyt na lokale oferowane przez podmioty instytucjonalne, które mogą zaproponować standard i warunki dostosowane do nowych potrzeb. 

Kiedyś wyznacznikiem statusu społecznego było posiadanie mieszkania na całe życie. Dziś nie jesteśmy już tak bardzo przywiązani do jednego miejsca, zarówno prywatnie i zawodowo młodzi są bardziej wymagający, mobilni, szybko adaptują się do zmian i żadne miejsce nie jest ich docelowym. Jeszcze kilka lat temu byli gotowi na długie dojazdy do pracy, dziś chcą móc dojść do niej spacerem lub dojechać rowerem, także w największych miastach, które oferują im najwięcej możliwości rozwoju zawodowego. Jednocześnie, zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i mieszkanie biorą pod uwagę, że za chwilę mogą chcieć zmienić je na inne lub przeprowadzić się do innego miasta. Najem instytucjonalny jest dostosowany do nowego stylu życia, oferuje większą elastyczność i zupełnie nową jakość na rynku najmu. Mieszkania w abonamencie zaspokajają różne potrzeby mieszkaniowe i oferują efektywną przestrzeń mieszkalną o wysokim standardzie i rynkowej cenie, dostępną zawsze blisko terenów zielonych, węzłów komunikacji publicznej i zaplecza handlowo-usługowego oraz rekreacyjnego – mówi Sławomir Imianowski, prezes firmy Resi4Rent.

Najem dla pracownika, czyli poszukiwanie benefitów

Pracodawcy, którzy kierują swoją ofertę zatrudnienia do młodych ludzi, muszą dziś dużo zrobić, aby pozyskać i utrzymać pracowników. Dlatego szukają skutecznych narzędzi rekrutacyjnych i rozwiązań, które trafią w najważniejsze potrzeby potencjalnych kandydatów. Coraz częściej spotykanym benefitem pracowniczym jest pomoc w wynajmie lub, w przypadku wysokiej klasy specjalistów, opłacanie mieszkań. Powstają specjalne działy, które zajmują się badaniem potrzeb mieszkaniowych kandydatów, wyszukiwaniem odpowiednich lokali i związaną z wynajmem obsługą pracowników. To znacznie ułatwia pozyskanie specjalistów z innych miast czy krajów. W dobie pracy zdalnej i hybrydowej tego typu modyfikacja systemu motywowania i budowania lojalności pracowników wpływa korzystnie również na eliminowanie obciążeń związanych z izolacją i brakiem bezpośrednich kontaktów, integrację i współpracę istniejących zespołów oraz sprawdza się przy wdrażaniu, adaptacji i aklimatyzacji nowych pracowników w środowisku pracy.

Naszą oferta przyciąga wykwalifikowanych pracowników różnych branż, jednak obecnie wśród najemców Resi4Rent we wszystkich miastach zdecydowanie przeważają specjaliści branży IT. Współpracują z nami korporacje oraz agencje relokacyjne, których celem jest zadbanie o dobrostan przybywających z innych miast oraz państw pracowników. Mając w każdej lokalizacji lokalny zespół biura obsługi klienta zapewniamy opiekę techniczną lokali oraz rozwiązania ułatwiające szybką aklimatyzację pod nowym adresem.  Przede wszystkim jednak nasi partnerzy doceniają elastyczność, gdy jest potrzeba zamiany mieszkania na większe czy relokacji pracownika do pracy nad projektem w innym mieście. Dodatkowym atutem dla współpracujących z nami korporacji są usługi dodatkowe – pracujemy aktualnie nad programem dodatkowych atrakcji jak wspólne treningi sportowe czy akcje świąteczne, dzięki którym nasi lokatorzy mogą się integrować i aktywnie spędzać czas – dodaje Sławomir Imianowski.

[1] GUS, Popyt na pracę w II kwartale 2021 r.

[2] Rynek Pracy Specjalistów H1 2021. Rozpędzona rekrutacja

[3] tamże

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA