REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości? /fot. Fotolia
Na czym polega i jak przebiega wycena nieruchomości? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na co dzień nie potrzebujemy wyceniać naszych nieruchomości. Czasem myślimy, że nigdy nie będzie nam to potrzebne. A jednak są takie sytuacje, w których wycena nieruchomości jest konieczna. Mieszkania na sprzedaż, działki budowlane, domy na wynajem, nieruchomości komercyjne - te wszystkie rodzaje nieruchomości, kiedyś będą potrzebowały oszacowania ich wartości. Na czym polega, jak przebiega i kiedy ją powinniśmy zrobić? Nasi eksperci Jakub Sabat oraz Oleksandr Berezovskyi z biura nieruchomości Nowodworski Estates odpowiedzą na te i inne pytania.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości w polskim prawie została zdefiniowana w dziale IV Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Jest ona procesem określania wartości rynkowej, odtworzeniowej, katastralnej przedmiotowej nieruchomości (art. 150 ust. 1 ww Ustawy). Dokonuje jej rzeczoznawca majątkowy, który to zawód regulowany jest przepisami prawa (art. 174 ww Ustawy) i wymaga uzyskania specjalnych uprawnień nadawanych przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wartość rynkową określa się dla nieruchomości, które są lub mogą być przedmiotem obrotu rynkowego. Stanowi ona szacunkową kwotę, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym, a sprzedającym. Wycenę nieruchomości dokonuje się przy zastosowaniu różnych podejść opisanych w przepisach prawa (art 153 ww Ustawy).

REKLAMA

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

REKLAMA

Podejście porównawcze polega na określeniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada cenom, jakie uzyskano za nieruchomości podobne, które były przedmiotem obrotu rynkowego. Ceny są korygowane z uwzględnieniem czynnika czasu oraz cech różnicujących nieruchomości podobne do tej, która jest wyceniana. Podejście porównawcze stosowane jest w sytuacji, kiedy znane są ceny i cechy nieruchomości podobnych do nieruchomości, będącej przedmiotem wyceny.

Podejście dochodowe polega na określaniu wartości nieruchomości przy założeniu, że jej nabywca zapłaci za nią cenę, której wysokość uzależni od przewidywanego dochodu, jaki uzyska z nieruchomości. To podejście stosuje się przy wycenie nieruchomości, które przynoszą lub mogą przynosić dochód.

Podejście kosztowe polega na określaniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta odpowiada kosztom jej odtworzenia, pomniejszonym o wartość zużycia nieruchomości. W podejściu kosztowym określa się oddzielnie koszt nabycia gruntu oraz koszt odtworzenia jego części składowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy, uwzględniając w szczególności:

  • cel wyceny,
  • rodzaj i położenie nieruchomości,
  • przeznaczenie w planie miejscowym,
  • stan nieruchomości,
  • dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.

Jak przebiega wycena nieruchomości?

Bez względu na to, co jest przedmiotem wyceny - mieszkanie, dom jednorodzinny czy lokal komercyjny - sam proces wyceny nieruchomości musi zostać przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Możemy go podzielić na 5 etapów.

Etap 1 – podpisanie umowy z rzeczoznawcą majątkowym, przygotowanie dokumentów i oględziny nieruchomości

Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy z rzeczoznawcą oraz określenie w niej celu wyceny, terminu realizacji oraz ceny usługi. Wraz z umową dostarczane są niezbędne dokumenty określające nieruchomość tj.:

  • zarys mapy ewidencyjnej, w celu określenia lokalizacji nieruchomości,
  • wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • rzut lokalu.

Po zapoznaniu się z dokumentacją rzeczoznawca dokonuje oględzin nieruchomości, ocenia stan techniczny np. mieszkania na sprzedaż oraz otoczenie lokalu mieszkalnego.

Etap 2 – przeprowadzenie analizy przez rzeczoznawcę majątkowego

Drugim etapem jest przeprowadzenie analizy przez rzeczoznawcę majątkowego. W ramach tego etapu rzeczoznawca dokonuje analizy:

  • cen transakcyjnych podobnych nieruchomości do tej, której dotyczy wycena,
  • potencjału ekonomicznego regionu, w którym znajduje się nieruchomość,
  • wysokości czynszu, pobieranego za podobne nieruchomości,
  • popytu i podaży nieruchomości podobnych,
  • rentowności inwestycji.

Etap 3 – wybór metody, podejścia i techniki wyceny nieruchomości

W trzecim etapie rzeczoznawca dokonuje wyboru metody, podejścia i techniki wyceny nieruchomości. Cel przeprowadzanej wyceny determinuje wybór metodologii. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego reguluje wybór odpowiedniej metodologii wyceny nieruchomości.

Etap 4 – wstępna wersja operatu szacunkowego

Wstępny operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę wysyłany jest do zleceniodawcy, przed ustalonym w umowie terminem, celem zapoznania się z jego treścią. Na tym etapie zleceniodawca może zadawać dodatkowe pytania dotyczące opracowania, na które powinien uzyskać wyjaśnienia. Istotnym jest, aby zweryfikować przygotowany operat pod kątem celu, w jakim go sporządzono np. czy nieruchomość jest objęta ochroną konserwatora zabytków czy też konserwatora przyrody lub czy uwzględniono wszystkie dostarczone do wyceny dokumenty.

Etap 5 – ostateczna wersja operatu szacunkowego

Ostatnim krokiem jest akceptacja przez zleceniodawcę treści całego operatu wraz z załącznikami. Po akceptacji rzeczoznawca sporządza ostateczną wersję operatu szacunkowego i przekazuje go zleceniodawcy.

Czas opracowania operatu szacunkowego zależy od skomplikowania sprawy. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Kiedy powinniśmy przeprowadzić wycenę nieruchomości?

Właściwie, to zlecenie opracowania wyceny nieruchomości możemy dokonać w każdym czasie. Są jednak sytuacje, w których wycena jest niezbędna. Zalicza się do nich:

  • w sprawach rozstrzyganych przez sąd (postępowanie spadkowe, podział majątku, egzekucja komornicza),
  • ustalanie wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość,
  • aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego,
  • ubieganie się o kredyt hipoteczny - mieszkania na sprzedaż,
  • zbywania nieruchomości będących własnością publiczną,
  • przedłożenie organom podatkowym.

Autor: Elżbieta Jachymczak, www.nowodworskiestates.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA