Kroton (Trójskrzyn pstry)
REKLAMA
REKLAMA
Kroton został przywieziony z Polinezji i od tamtej pory był licznie krzyżowany z innymi roślinami w celu uzyskania możliwie jak najodporniejszych okazów. Jest to znaczną wadą gatunku – nigdy nie wiemy, jak zachowa się kupiony przez nas okaz – czy przejmie większą część cech gatunków tropikalnych, czy też będzie bardziej odporny w naszych, umiarkowanych klimatycznie, warunkach. Stąd też pochodzi nazwa rośliny – kroton, jako wynik wieloletnich krzyżówek.
REKLAMA
Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?
Stanowisko
Miejsce, w jakim roślina powinna rosnąć powinno być nieco cieniste – bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Temperatura powietrza optymalna dla krotona to 16-18 stopni zarówno latem, jak i zimą.
Podlewanie
W sezonie wegetacyjnym roślina powinna być podlewana bardzo intensywnie letnią, odstaną wodą, zaś od jesieni można ograniczyć podlewanie. Od marca do sierpnia (czyli w okresie wegetacyjnym) należy także bardzo intensywnie zraszać roślinę letnią wodą. Bardzo ważne jest, aby nasza mała krzyżówka miała zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Należy zatem ustawić ją w naczyniu ze żwirem, gdzie stale zalega woda lub stosować inne nawilżacze powietrza (np. można ustawić ją w otoczeniu innych roślin).
Zobacz także: Jak uprawiać w domu żywe kamienie?
Nawożenie
Jeśli roślina nie zrzuca liści i zaczyna wypuszczać nowe pędy należy nawozić ją co tydzień. Nawozimy roślinę w czasie od marca do sierpnia najlepiej płynnymi nawozami.
Ochrona roślin
Szkodniki, na których działanie narażone są te piękne rośliny to najczęściej czerwce i przędziorki. Przyczyną ich ataku na krotony jest zbyt suche powietrze, zwłaszcza w okresie zimowym. Należy zastosować wtedy preparaty doglebowe – np. Anthio lub Vitagro B. Pamiętajmy także, aby usnąć przyczynę wystąpienia szkodników. Zwróćmy także uwagę na ilość światła, jakie zapewniamy naszej roślinie – jego niedobór może sprawić, że liście krotona wyblakną lub staną się czysto zielone.
Zobacz także: Łosie rogi (płaskla łosioroga)
Rozmnażanie
Krotony możemy rozmnażać wegetatywnie. Odcinamy fragment pędu przynajmniej z dwoma liśćmi, odkładamy do czasu zaschnięcia trującego, mlecznego soku, a następnie zeskrobujemy zaschnięty sok. Po usunięciu resztek zaschniętego płynu końcówkę pędu zabezpieczamy ukorzeniaczem lub węglem drzewnym i wtykamy w mieszaninę torfu z piaskiem. Oczywiście taką sadzonkę należy przykryć folią. Powinna ukorzenić się po upływie kilku tygodni.
Zobacz także : Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?
Specyfika
Krotony należy hodować w stałej temperaturze. Zbyt niska spowoduje uszkodzenie i opadnięcie liści, zbyt wysoka natomiast nie pozwoli przejść roślinie w czas spoczynku. Roślina zamiast odpoczywać będzie nadal wytwarzać liście, lecz będą one znacznie słabiej zabarwione, o wiele mniejsze i słabsze. W dobrych warunkach i przy odpowiednim nawożeniu kroton może zakwitnąć późną zimą lub wczesną wiosną, lecz będą to mało efektowne kwiaty.
Zobacz także : Pielęgnacja roślin podczas urlopu
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA