REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrianne Mazurek
Kroton (Trójskrzyn pstry)
Kroton (Trójskrzyn pstry)

REKLAMA

REKLAMA

Jest to wspaniała roślina o niezwykle ozdobnych liściach – mogą być one wąskie, spiralne, szerokie, eliptyczne, na obrzeżach gładkie i owalne, często kształtnie wcinane. Ale przede wszystkim zachwycają nas ich kolory – jedna roślina ma liście często w kilku barwach – zieleni, czerwieni, różu, żółci lub brązu. Dodatkowo liście mogą być nakrapiane, marmurkowate, plamiste lub smugowane. Jednym słowem bogactwo kolorów w jednej roślinie!

Kroton został przywieziony z Polinezji i od tamtej pory był licznie krzyżowany z innymi roślinami w celu uzyskania możliwie jak najodporniejszych okazów. Jest to znaczną wadą gatunku – nigdy nie wiemy, jak zachowa się kupiony przez nas okaz – czy przejmie większą część cech gatunków tropikalnych, czy też będzie bardziej odporny w naszych, umiarkowanych klimatycznie, warunkach. Stąd też pochodzi nazwa rośliny – kroton, jako wynik wieloletnich krzyżówek.

REKLAMA

Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?

Stanowisko

Miejsce, w jakim roślina powinna rosnąć powinno być nieco cieniste – bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Temperatura powietrza optymalna dla krotona to 16-18 stopni zarówno latem, jak i zimą.

Podlewanie

W sezonie wegetacyjnym roślina powinna być podlewana bardzo intensywnie letnią, odstaną wodą, zaś od jesieni można ograniczyć podlewanie. Od marca do sierpnia (czyli w okresie wegetacyjnym) należy także bardzo intensywnie zraszać roślinę letnią wodą. Bardzo ważne jest, aby nasza mała krzyżówka miała zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Należy zatem ustawić ją w naczyniu ze żwirem, gdzie stale zalega woda lub stosować inne nawilżacze powietrza (np. można ustawić ją w otoczeniu innych roślin).

Zobacz także: Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Jeśli roślina nie zrzuca liści i zaczyna wypuszczać nowe pędy należy nawozić ją co tydzień. Nawozimy roślinę w czasie od marca do sierpnia najlepiej płynnymi nawozami.

Ochrona roślin

Szkodniki, na których działanie narażone są te piękne rośliny to najczęściej czerwce i przędziorki. Przyczyną ich ataku na krotony jest zbyt suche powietrze, zwłaszcza w okresie zimowym. Należy zastosować wtedy preparaty doglebowe – np. Anthio lub Vitagro B. Pamiętajmy także, aby usnąć przyczynę wystąpienia szkodników. Zwróćmy także uwagę na ilość światła, jakie zapewniamy naszej roślinie – jego niedobór może sprawić, że liście krotona wyblakną lub staną się czysto zielone.

Zobacz także: Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Rozmnażanie

Krotony możemy rozmnażać wegetatywnie. Odcinamy fragment pędu przynajmniej z dwoma liśćmi, odkładamy do czasu zaschnięcia trującego, mlecznego soku, a następnie zeskrobujemy zaschnięty sok. Po usunięciu resztek zaschniętego płynu końcówkę pędu zabezpieczamy ukorzeniaczem lub węglem drzewnym i wtykamy w mieszaninę torfu z piaskiem. Oczywiście taką sadzonkę należy przykryć folią. Powinna ukorzenić się po upływie kilku tygodni.

Zobacz także : Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Specyfika

Krotony należy hodować w stałej temperaturze. Zbyt niska spowoduje uszkodzenie i opadnięcie liści, zbyt wysoka natomiast nie pozwoli przejść roślinie w czas spoczynku. Roślina zamiast odpoczywać będzie nadal wytwarzać liście, lecz będą one znacznie słabiej zabarwione, o wiele mniejsze i słabsze. W dobrych warunkach i przy odpowiednim nawożeniu kroton może zakwitnąć późną zimą lub wczesną wiosną, lecz będą to mało efektowne kwiaty.

Zobacz także : Pielęgnacja roślin podczas urlopu

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA