REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Po raz pierwszy od półtora roku marże kredytów mieszkaniowych przestały piąć się w górę. Średnia marża dla kredytów złotowych powiązanych z innymi produktami bankowymi od stycznia do kwietnia wręcz nieznacznie spadła. Obecnie wynosi 1,55 proc. wobec 1,59 proc. na początku roku. Taką przeciętną marżę otrzyma w bankach 3-osobowa rodzina pożyczając 270 tys. zł, na 25 lat, na 90 proc. wartości nieruchomości. Przy założeniu, że oboje małżonkowie pracują, nie mają dodatkowych zobowiązań i razem zarabiają 6 tys. zł netto.

REKLAMA

Co z marżami?

Czy to koniec podwyżek cen kredytów mieszkaniowych, czy raczej incydent z okazji wiosennych promocji, po której banki wrócą do wcześniejszych przyzwyczajeń? Trudno dziś stwierdzić, ale pewne jest, że w końcu pojawiły się obniżki.

Zobacz także: Czy rzeczywiście mamy do czynienia z łagodzeniem polityki pieniężnej?

Z 17 banków, znajdujących się w naszym zestawieniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy pięć obniżyło marże. Niższymi kosztami zaczął kusić Pekao, gdzie marża spadła z 1,59 proc. do 1,45 proc. Eurobank poszedł dalej i ściął marże z 1,69 proc. do 1,41 proc. W BOŚ marża straciła 0,1 p.p i spadła do 1,7 proc. W markach należących do BRE: mBanku i MultiBanku, gdzie marże były najwyższe wśród ofert prezentowanych w rankingu marża spadła z 2,15 proc. do 1,95 proc. Obniżoną marżą, jak z najlepszych czasów na rynku kredytów mieszkaniowych zaczął też kusić Citi Handlowy. Zanim jednak ktoś pobiegnie po kredyt z marżą 0,95 proc. na 270 tys. zł i 90 proc. wartości nieruchomości powinien się upewnić, że ma 300 tys. zł oszczędności, które przy okazji zaciągania kredytu może ulokować w Citi Handlowy. Studzi to nieco optymizm, podobnie jak fakt, że trzy banki podwyższyły jednak marże. Na kosmetyczną, ale jednak zmianę w górę zdecydował się lider rynku PKO BP. Marża obowiązująca w pierwszym roku spłaty pozostała niezmieniona na poziomie 1,1 proc., ale od drugiego roku zamiast 1,35 proc. jest – 1,42 proc. Podwyżkę marży wprowadził również DB PBC. Obecnie jeśli klient zdecyduje się na kredyt  mocno obudowany dodatkami, m.in. programem inwestycyjnym i ubezpieczeniem na życie zamiast 1 proc. zapłaci 1,15 proc. Jako alternatywę ma kredyty z niewielkim cross sellem i z marżą 1,65 proc., choć kwartał temu było to atrakcyjne 1,3 proc.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej

Z niskich pułapów oprocentowania w granicach 1,1 proc. wyszedł również Alior, najpierw jednak mocno zwiększył oprocentowanie do 1,49 proc., żeby obecnie kredyty do 450 tys. zł udzielać z marżą 1,25 proc. Stawka poszła w górę również w Banku Pocztowym – z 1,5 do 1,7 proc. przy cross sellu i z 1,8 do 2,5 proc. w ofercie standardowej.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

REKLAMA

Aktualnie najniższą marżę w kredycie z rozbudowanym cross sellem proponuje klientom Getin Noble Bank – 1,04 proc., żeby ją dostać trzeba mieć co miesiąc pieniądze nie tylko na ratę, ale też 300 zł na program inwestycyjny. Drugą z najniższych marż proponuje DB PBC – 1,15 proc. również jest to kredyt z programem inwestycyjnym ze składką 220 zł. Dla kredytu bez programu inwestycyjnego najniższą marżę – 1,3 proc. jest w stanie zaproponować Credit Agricole, trzeba się tu jednak liczyć z opłacaniem przez cały okres kredytu ubezpieczenia na życie. Obecność Credit Agricole w czołówce banków z najniższymi marżami jest tym bardziej warta docenienia, że jeszcze kwartał temu banku tego nie było w naszym rankingu. Credit Agricole udzielał kredytów na maksymalnie 80 proc. wartości nieruchomości.

Co z pewnością ucieszy poszukujących kredytów mieszkaniowych, banki nie tylko przyhamowały z podwyższaniem marż, lecz także przestały windować inne koszty. Wiosenne zmiany w górę są wyjątkowo nieliczne. W DB PBC wzrosła prowizja z 2 proc. do 3 proc. Z kolei Alior zwiększył opłatę za ubezpieczenie brakującego wkładu. Trzyletnia składka wynosi 3,5 proc. od kwoty przekraczającej 80 proc. wartości nieruchomości, zamiast wcześniejszych 1,29 proc.

Zobacz także: Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Większa zdolność kredytowa

Zahamowanie wzrostu marż, głęboki spadek stawki WIBOR, po obniżkach stóp procentowych dały naprawdę odczuwalne dla portfela kredytobiorców korzyści. Średnia rata opisywanego kredytu na 270 tys. zł, w naszym październikowym zestawieniu wynosiła jeszcze ok. 1860 zł, dziś jest to już średnio ok. 1570 zł. Zaledwie w pół roku na każde 100 tys. zł, 25-letniego kredytu koszty obniżyły się o ponad 100 zł.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

A niższe raty to zdecydowanie większa dostępność kredytów. Wymagania banków co do minimalnych dochodów klientów spadły niemal do poziomów z końca 2011 r. gdy w naszych zestawieniach prezentowaliśmy zdolność kredytową na 30 lat, a nie na maksymalnie 25 lat, jak tego wymagała od 2012 r. zmieniona Rekomendacja S. Obecnie do uzyskania 270 tys. zł, 25-letniego kredytu 3-osobowa rodzina (oboje małżonków pracują) potrzebuje przeciętnie 3909 zł netto, podczas gdy pół roku temu było to ok. 4100 zł.

Z kolei jeśli rodzina ta zarabia 6 tys. zł netto, to jej średnia, maksymalna zdolność kredytowa dochodzi już do 576 tys. zł. Od stycznia gdy było to 501 tys. zł odnotowała ogromny skok.

Gdzie są najlepsze warunki?

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajęły ex quo Pekao i PKO BP.

Pekao proponuje dwie wersje kredytu: z niezmienną marżą przez cały okres spłaty (1,45 proc.) i z niższą marżą przez pierwsze dwa lata – 1,25 proc., a potem 1,54 proc., co daje średnią 1,52 proc. W obu przypadkach konieczne jest opłacenie prowizji. W pierwszej ofercie będzie to 1,49 proc., a w drugiej 1,95 proc. Radzimy zdecydować się na stałą marżę przez cały okres spłaty, bo wyższa prowizja i niewielkie oszczędności na racie przez pierwsze dwa lata wypadają mniej korzystnie.

Zobacz także: Kredyt bez wkładu własnego – czy to jeszcze możliwe?

Na przedstawione oferty mogą liczyć klienci, które założą lub już posiadają Eurokonto z regularnymi miesięcznymi wpływami z tytułu dochodów wraz z kartą debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oferowane przez bank. Atutem Pekao są niskie wymagania co do dochodów potencjalnych klientów, w przypadku opisywanego kredytu – 3500 zł wobec średniej na rynku 3909 zł. Plusem jest również opcja skredytowania 100 proc. wartości nieruchomości oraz niskie koszty ubezpieczenia brakującego wkładu. Dla wyjątkowo długodystansowych kredytobiorców wadą może być jednak maksymalny okres kredytowania wynoszący 30 lat.

Zobacz także: Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

W PKO BP, którego punktowa ocena wypadła identycznie jak w Pekao, w pierwszym roku spłaty marża wynosi 1,1 proc., ale od drugiego roku jest to – 1,42 proc. (średnia wychodzi w granicach 1,4 proc.) Do tego trzeba dodać koszt ubezpieczenia na cztery lata od utraty pracy i hospitalizacji ze składką 3,25 proc. wartości kredytu. Ponadto do uzyskania opisywanych warunków konieczne jest jedynie założenie konta i posiadanie karty kredytowej. Zaletą oferty jest również wysoka zdolność kredytowa jaką może osiągnąć 3-osobowa rodzina z dużego miasta, z 6 tys. zł dochodów netto, w PKO BP będzie to 588 tys. zł. Jeśli chodzi o wymagania dochodowe konieczne do uzyskania opisywanego kredytu to w grę wchodzi 3635 zł, czyli sporo poniżej rynkowej średniej. Co ważne dla naszej punktacji, bank jest niedoścignionym liderem sprzedaży kredytów mieszkaniowych. A sprzedaż traktujemy jako miarę praktycznej dostępności kredytów dla klientów. Drugą pozycję na rynku ma Pekao.

Zobacz także: Rekomendacja S (nowa) – co zmieni?

Co z kolejnymi miejscami?

BNP Paribas podobnie jak na początku roku oferuje kredyt z marżą 1,39 proc. lub wersję 1,1 proc. w pierwszym roku, a później 1,45 proc. W BNP Paribas, tak jak w PKO BP nie ma prowizji, trzeba jednak wykupić ubezpieczenie osobowe. Trzyletnia wersja kosztuje 2,2 proc. wartości kredytu, a pięcioletnia 3,7 proc. BNP Paribas, to lider, jeśli chodzi o niskie wymagania dochodowe. Do otrzymania 270 tys. zł kredytu na 25 lat i 90 proc. ceny mieszkania wystarczy tu trzyosobowej rodzinie niecałe 3380 zł. Żeby uzyskać kredyt na takich warunkach, klient musi być gotowy założyć konto za co najmniej 6,5 zł miesięcznie i przelewać na nie wpływy w wysokości min. 1 proc. kwoty kredytu, czyli w tym przypadku przynajmniej 2,7 tys. zł. Na ROR-ze powinny być przeprowadzane w miesiącu chociaż trzy transakcje.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do zwycięzców rankingu w BNP Paribas wcześniejsza spłata kredytu będzie po trzech lub pięciu latach bezpłatna. W Pekao i PKO BP prowizja obowiązuje przez cały czas trwania umowy.

Bez jakichkolwiek opłat kredyt mogą wcześniej zwrócić klienci Credit Agricole, który w naszym zestawieniu jest oceniany na równi z BNP Paribas. Credit Agricole proponuje 1,3 proc. marży, nie pobiera prowizji, nie ma też opłat za wcześniejszą spłatę. Jego klient musi się jednak liczyć z  opłacanym co miesiąc ubezpieczeniem na życie. Składka wynosi 0,0299 proc. kwoty zadłużenia, co na początek daje ponad 80 zł, które trzeba dopłacić do pierwszej raty. Składka co miesiąc maleje wraz ze spłatą kredytu, mimo to przez 25 lat koszt ochrony przy obecnym oprocentowaniu kredytu, wynosi blisko 14,4 tys. zł. Podobnie rozwiązane ubezpieczenie na życie ma DB PBC – tu składka miesięczna wynosi 0,03 proc. kwoty zadłużenia. W zamian za ubezpieczenie DB PBC obniża marżę kredytu o 0,1 p.p. Ochronę ubezpieczeniową w identycznym modelu ma też Millennium, ale z niższą, bo wynoszącą 0,02 proc. składką miesięczną. Z kolei w EuroBanku klient opłaca składkę ubezpieczeniową – 0,3 proc. zadłużenia raz na rok, czyli na początek będzie to 810 zł.

Zobacz także: Restrukturyzacja kredytu, czyli co?

Minimalne wymagania dochodowe Credit Agricole plasują się akurat w średniej rynkowej – 3900 zł. Kredyt może tu trwać 35 lat i nie może przekroczyć 90 proc. LtV.

Kto wszedł do pierwszej piątki?

Piątym bankiem rankingu już od kilku kwartałów jest BZ WBK. Jego ofertę klienci otrzymają już również w placówkach przejętego Kredyt Banku. Minimalna marża banku wynosi 1,39 proc. Konieczne jest opłacenie 2 proc. prowizji przez znanych bankowi klientów i 2,5 proc. przez nowych, ewentualnie zakup pakietu ubezpieczeń. Bank pożyczy na maksymalne 90 proc. LtV i najwyżej na 30 lat. Od tego kwartału zaskoczył mocno obniżając wymagania dochodowe wobec klientów, obecnie jest to 3880 zł, zamiast ponad 4200 zł, kwartał temu. Co doceni spora część klientów sprzedaż wiązana jest tu wyjątkowo słabo rozbudowana. Do skorzystania z atrakcyjniejszych warunków kredytu konieczne jest jedynie konto z wpływami min. 2000 zł.

Zobacz także: Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont?

Co jest brane pod uwagę w rankingu?

Punktujemy wysokość marży i prowizji, kosztów dodatkowych ubezpieczeń i warunki sprzedaży wiązanej. Bank może stracić lub zyskać na kosztach ubezpieczenia brakującego wkładu. Oceniamy również maksymalne LTV, maksymalny okres kredytowania koszt wcześniejszej spłaty. Znaczenie ma również wielkość sprzedaży (posłużyliśmy się danymi za IV kwartał 2012 r.).

Dane do rankingu zostały zebrane w pierwszej połowie kwietnia 2013 r.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy niekoniecznie z małżonkiem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA