REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych, ma on pomóc osobom bez zdolności kredytowej zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania. Przeczytaj jak konkretnie będą działały kasy oszczędnościowo-budowlane.

– Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe, został złożony w Sejmie przez posłów SLD. Określa on zasady tworzenia takich kas, oszczędzania przez osoby fizyczne a także udzielania kredytów mieszkaniowych – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Według projektu, kasy mają być bankami, które będą tworzone w formie spółek akcyjnych. Co więcej, określenie „kasa oszczędnościowo-budowlana” będzie mogło być używane do określenia działalności lub reklamy, wyłącznie w rozumieniu opisywanej ustawy.

Kasy będą przyjmowały na imienne rachunki wkłady oszczędnościowe od osób fizycznych. Co roku z budżetu państwa będzie też udzielana premia mieszkaniowa. Wszystkie te środki będą następnie przeznaczane na udzielanie kredytów mieszkaniowych na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Takimi celami mieszkaniowymi, wg ustawy, mogą być:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kupno, budowa, odbudowa, remont (poza bieżącą konserwacją), modernizacja, przebudowa, rozbudowa albo nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego,

– uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego,

– nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej,

– spłata kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy na cele mieszkaniowe,

– wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?


Umowa

Umowa, jaką osoba fizyczna zawrze z kasą oszczędnościowo-budowlaną, będzie określała wysokość docelowej sumy, warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe realizowane na terytorium Polski. Wyłącznie zawarcie takiej umowy na piśmie będzie wiążące. Jeśli oszczędzający wypełni wszystkie warunki, które będą określone w umowie, nie będzie ona mogła zawierać żadnych ograniczeń w obowiązku kasy do udzielenia kredytu mieszkaniowego.

Docelowa suma umowy będzie składała się z:

– wpłat pieniężnych oszczędzającego,

– oprocentowania od wkładów oszczędnościowych, naliczanego przez kasę,

– premii mieszkaniowych,

– kredytu mieszkaniowego.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych i kredytu mieszkaniowego określona w umowie będzie niezmienna w czasie jej obowiązywania.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny: ile zyskamy na cross-sellingu?

Premia mieszkaniowa

Osoba fizyczna, która będzie oszczędzała w kasie, co roku otrzyma premię mieszkaniową. Jej wysokość to 20% zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Kwota będzie wypłacana ze środków budżetu państwa. Projekt przyjmuje kwotę oszczędności nie wyższą niż 12 tysięcy złotych, dla obliczenia premii za dany rok kalendarzowy. I jeśli suma oszczędności w danym roku przekroczy tę kwotę, wówczas nadwyżka będzie podstawą do uzyskania premii w latach kolejnych, jednak wciąż do wysokości tej kwoty. Premia byłaby dopisywana do stanu oszczędności na imiennym rachunku docelowego oszczędzania w dniu otrzymania środków budżetowych na ten cel i powiększałaby kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku.

– Taka premia mieszkaniowa byłaby także zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych – zauważa Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rośnie zdolność kredytowa polskiej rodziny


W sytuacji, gdyby osoba fizyczna zrezygnowała z oszczędzania w kasie i zdecydowała się przeznaczyć zgromadzone tam środki na inny cel, niż ten ujęty umową, wówczas będzie zobowiązana do zwrócenia uzyskanych w okresie oszczędzania premii. Będą one następnie przekazane na rachunek dochodów budżetowych.

Zobacz także: Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

W okresie obowiązywania ustawy, premia będzie przysługiwała osobie fizycznej wyłącznie w jednej kasie oszczędnościowo-budowlanej i tylko na jednym rachunku docelowego oszczędzania.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że omawiany projekt będzie teraz skierowany do pierwszego czytania w Sejmie i dopiero głosowanie przesądzi o tym, czy trafi do prac w sejmowej Komisji Infrastruktury. Warto jednak podkreślić, że podobne kasy budowlane od jakiegoś czasu działają na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Chorwacji i Rumunii. Słowackie kasy budowlane prowadzą 1,1 mln rachunków oszczędnościowo-kredytowych, a kasy czeskie niemal 5 milionów.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA