REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych, ma on pomóc osobom bez zdolności kredytowej zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania. Przeczytaj jak konkretnie będą działały kasy oszczędnościowo-budowlane.

– Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe, został złożony w Sejmie przez posłów SLD. Określa on zasady tworzenia takich kas, oszczędzania przez osoby fizyczne a także udzielania kredytów mieszkaniowych – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Według projektu, kasy mają być bankami, które będą tworzone w formie spółek akcyjnych. Co więcej, określenie „kasa oszczędnościowo-budowlana” będzie mogło być używane do określenia działalności lub reklamy, wyłącznie w rozumieniu opisywanej ustawy.

Kasy będą przyjmowały na imienne rachunki wkłady oszczędnościowe od osób fizycznych. Co roku z budżetu państwa będzie też udzielana premia mieszkaniowa. Wszystkie te środki będą następnie przeznaczane na udzielanie kredytów mieszkaniowych na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Takimi celami mieszkaniowymi, wg ustawy, mogą być:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kupno, budowa, odbudowa, remont (poza bieżącą konserwacją), modernizacja, przebudowa, rozbudowa albo nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego,

– uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego,

– nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej,

– spłata kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy na cele mieszkaniowe,

– wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?


Umowa

Umowa, jaką osoba fizyczna zawrze z kasą oszczędnościowo-budowlaną, będzie określała wysokość docelowej sumy, warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe realizowane na terytorium Polski. Wyłącznie zawarcie takiej umowy na piśmie będzie wiążące. Jeśli oszczędzający wypełni wszystkie warunki, które będą określone w umowie, nie będzie ona mogła zawierać żadnych ograniczeń w obowiązku kasy do udzielenia kredytu mieszkaniowego.

Docelowa suma umowy będzie składała się z:

– wpłat pieniężnych oszczędzającego,

– oprocentowania od wkładów oszczędnościowych, naliczanego przez kasę,

– premii mieszkaniowych,

– kredytu mieszkaniowego.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych i kredytu mieszkaniowego określona w umowie będzie niezmienna w czasie jej obowiązywania.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny: ile zyskamy na cross-sellingu?

Premia mieszkaniowa

Osoba fizyczna, która będzie oszczędzała w kasie, co roku otrzyma premię mieszkaniową. Jej wysokość to 20% zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Kwota będzie wypłacana ze środków budżetu państwa. Projekt przyjmuje kwotę oszczędności nie wyższą niż 12 tysięcy złotych, dla obliczenia premii za dany rok kalendarzowy. I jeśli suma oszczędności w danym roku przekroczy tę kwotę, wówczas nadwyżka będzie podstawą do uzyskania premii w latach kolejnych, jednak wciąż do wysokości tej kwoty. Premia byłaby dopisywana do stanu oszczędności na imiennym rachunku docelowego oszczędzania w dniu otrzymania środków budżetowych na ten cel i powiększałaby kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku.

– Taka premia mieszkaniowa byłaby także zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych – zauważa Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rośnie zdolność kredytowa polskiej rodziny


W sytuacji, gdyby osoba fizyczna zrezygnowała z oszczędzania w kasie i zdecydowała się przeznaczyć zgromadzone tam środki na inny cel, niż ten ujęty umową, wówczas będzie zobowiązana do zwrócenia uzyskanych w okresie oszczędzania premii. Będą one następnie przekazane na rachunek dochodów budżetowych.

Zobacz także: Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

W okresie obowiązywania ustawy, premia będzie przysługiwała osobie fizycznej wyłącznie w jednej kasie oszczędnościowo-budowlanej i tylko na jednym rachunku docelowego oszczędzania.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że omawiany projekt będzie teraz skierowany do pierwszego czytania w Sejmie i dopiero głosowanie przesądzi o tym, czy trafi do prac w sejmowej Komisji Infrastruktury. Warto jednak podkreślić, że podobne kasy budowlane od jakiegoś czasu działają na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Chorwacji i Rumunii. Słowackie kasy budowlane prowadzą 1,1 mln rachunków oszczędnościowo-kredytowych, a kasy czeskie niemal 5 milionów.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA