REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych, ma on pomóc osobom bez zdolności kredytowej zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania. Przeczytaj jak konkretnie będą działały kasy oszczędnościowo-budowlane.

– Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe, został złożony w Sejmie przez posłów SLD. Określa on zasady tworzenia takich kas, oszczędzania przez osoby fizyczne a także udzielania kredytów mieszkaniowych – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Według projektu, kasy mają być bankami, które będą tworzone w formie spółek akcyjnych. Co więcej, określenie „kasa oszczędnościowo-budowlana” będzie mogło być używane do określenia działalności lub reklamy, wyłącznie w rozumieniu opisywanej ustawy.

Kasy będą przyjmowały na imienne rachunki wkłady oszczędnościowe od osób fizycznych. Co roku z budżetu państwa będzie też udzielana premia mieszkaniowa. Wszystkie te środki będą następnie przeznaczane na udzielanie kredytów mieszkaniowych na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Takimi celami mieszkaniowymi, wg ustawy, mogą być:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kupno, budowa, odbudowa, remont (poza bieżącą konserwacją), modernizacja, przebudowa, rozbudowa albo nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego,

– uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego,

– nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej,

– spłata kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy na cele mieszkaniowe,

– wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?


Umowa

Umowa, jaką osoba fizyczna zawrze z kasą oszczędnościowo-budowlaną, będzie określała wysokość docelowej sumy, warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe realizowane na terytorium Polski. Wyłącznie zawarcie takiej umowy na piśmie będzie wiążące. Jeśli oszczędzający wypełni wszystkie warunki, które będą określone w umowie, nie będzie ona mogła zawierać żadnych ograniczeń w obowiązku kasy do udzielenia kredytu mieszkaniowego.

Docelowa suma umowy będzie składała się z:

– wpłat pieniężnych oszczędzającego,

– oprocentowania od wkładów oszczędnościowych, naliczanego przez kasę,

– premii mieszkaniowych,

– kredytu mieszkaniowego.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych i kredytu mieszkaniowego określona w umowie będzie niezmienna w czasie jej obowiązywania.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny: ile zyskamy na cross-sellingu?

Premia mieszkaniowa

Osoba fizyczna, która będzie oszczędzała w kasie, co roku otrzyma premię mieszkaniową. Jej wysokość to 20% zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Kwota będzie wypłacana ze środków budżetu państwa. Projekt przyjmuje kwotę oszczędności nie wyższą niż 12 tysięcy złotych, dla obliczenia premii za dany rok kalendarzowy. I jeśli suma oszczędności w danym roku przekroczy tę kwotę, wówczas nadwyżka będzie podstawą do uzyskania premii w latach kolejnych, jednak wciąż do wysokości tej kwoty. Premia byłaby dopisywana do stanu oszczędności na imiennym rachunku docelowego oszczędzania w dniu otrzymania środków budżetowych na ten cel i powiększałaby kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku.

– Taka premia mieszkaniowa byłaby także zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych – zauważa Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rośnie zdolność kredytowa polskiej rodziny


W sytuacji, gdyby osoba fizyczna zrezygnowała z oszczędzania w kasie i zdecydowała się przeznaczyć zgromadzone tam środki na inny cel, niż ten ujęty umową, wówczas będzie zobowiązana do zwrócenia uzyskanych w okresie oszczędzania premii. Będą one następnie przekazane na rachunek dochodów budżetowych.

Zobacz także: Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

W okresie obowiązywania ustawy, premia będzie przysługiwała osobie fizycznej wyłącznie w jednej kasie oszczędnościowo-budowlanej i tylko na jednym rachunku docelowego oszczędzania.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że omawiany projekt będzie teraz skierowany do pierwszego czytania w Sejmie i dopiero głosowanie przesądzi o tym, czy trafi do prac w sejmowej Komisji Infrastruktury. Warto jednak podkreślić, że podobne kasy budowlane od jakiegoś czasu działają na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Chorwacji i Rumunii. Słowackie kasy budowlane prowadzą 1,1 mln rachunków oszczędnościowo-kredytowych, a kasy czeskie niemal 5 milionów.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA