REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt we franku – wpływ problemów w eurostrefie

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Frank szwajcarski Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt we franku znowu może zacząć spędzać sen z powiek osobom zadłużonym w tej walucie. Nie bez wpływu na kredyty we frankach pozostała trudna sytuacja finansowa Cypru. Niestety wszelkie podwyżki kursu waluty nie są wykluczone. Jaki wpływ na kredyty we franku mają problemy w eurostrefie?

REKLAMA

– Wygląda na to, że rodzimi „frankowi” dłużnicy hipoteczni jeszcze długo nie doświadczą spokoju, podobnie zresztą jak ich bankowi wierzyciele. Tym razem nasuwa parafraza pewnego popularnego powiedzenia: „jak nie urok to… Cypr” – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Zaledwie przed dwoma miesiącami RynekPierwotny.com sygnalizował pojawienie się „światełka w tunelu” dla zadłużonych we franku. Wtedy to właśnie, w połowie stycznia br., pojawiła się realna szansa na istotną poprawę koniunktury gospodarczej w strefie euro, jaką dała rynkom wypowiedź szefa Europejskiego Banku Centralnego. Według ówczesnych słów prezesa ECB wskaźniki gospodarcze w strefie euro w bieżącym roku miały ulec istotnej poprawie, a proces eliminacji napięć na rynkach finansowych już wówczas – jak to określił M. Draghi – dostarczył eurolandowi zadowalającą dawkę odczuwalnych efektów. W reakcji na te słowa inwestorzy zaczęli pozbywać się franka i dolara, a kupować euro, w wyniku czego kurs EUR/CHF mocno wzrósł, a CHF/PLN w podobnym zakresie zniżkował. Jak się okazało, ówczesne słowa szefa ECB, zwłaszcza te dotyczące „eliminacji napięć”, już po kilku tygodniach okazały się nie do końca wiarygodne.

Zobacz także: Związek partnerski a kredyt – jak widzą to banki?

Niestety, kolejne choć raczej na pewno nie ostatnie turbulencje w eurostrefie, związane tym razem z niewielkim Cyprem, stawiają pod znakiem zapytania szanse na szybkie zażegnanie europejskiego kryzysu zadłużenia, a co za tym idzie nadzieje na spokojniejsze czasy dla tysięcy polskich gospodarstw domowych, spłacających kredyty denominowane w obcych walutach, głównie franku szwajcarskim (CHF). Właśnie w tego typu sytuacjach niemal zawsze następuje powszechna alokacja kapitałów w kierunku aktywów uznawanych jako bezpieczne, do których zalicza się helwecką walutę. Czy w związku z tym czeka nas powtórka rajdu kursu CHF/PLN w kierunku 4 zł., podobna do tego z lat 2010/2011? Niestety tego typu możliwość, głównie z technicznego punktu widzenia, trudno jest jednoznacznie wykluczyć. Szczególnie niepokojąco wygląda podobieństwo obecnego układu technicznego notowań CHF/PLN do sytuacji dokładnie sprzed 3 lat, a więc początku drogi półtorarocznego spadku wartości złotego do franka o prawie 60 proc. Na pocieszenie posiadaczy kredytów denominowanych pozostaje fakt, że analiza techniczna nie zawsze się sprawdza. Gdyby jednak tym razem nie zawiodła, kolejne poważne rozczarowanie stało by się udziałem nie tylko spłacających kredyty denominowane w CHF, ale też w sposób pośredni dotknęłoby całą resztę uczestników krajowego rynku nieruchomości – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – wskazówki

Styczniowy ruch notowań CHF/PLN w okolice krytycznego dla długoterminowego trendu wzrostowego poziomu 3,30 zł. nie okazał się niestety przysłowiowym „światełkiem w tunelu”, ale testem dolnego ograniczenia średnioterminowego układu klina zniżkującego, z którego następnie w lutym kurs franka zgodnie z teorią wybił się górą. Ostatnie osłabienie złotego, związane z impasem cypryjskim, jest potwierdzeniem tego ruchu. Czy nastąpi jego kontynuacja? Tym razem zależy to od sprawnego zażegnania najnowszych problemów eurolandu rodem z wyspy Afrodyty. Gdyby były z tym problemy, zamiast jeszcze niedawno oczekiwanego istotnego umocnienia złotego, nastąpiłoby trwałe przeniesienie kursu CHF/PLN powyżej psychologicznego poziomu 3,50 zł.

Zobacz także: Co to jest scoring?

– W obliczu kontynuacji trendu spadkowego cen mieszkań, który z mniejszą czy większą intensywnością potrwa prawdopodobnie jeszcze co najmniej kilka miesięcy, stanowiłoby to bardzo niepokojącą perspektywę kolejnego znaczącego wzrostu parametru LtV tysięcy hipotecznych kredytów walutowych, który zwyżkowałby podwójnie stymulowany poprzez przecenę nieruchomości i deprecjację złotego – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jak banki obliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA