REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Firma
Firma
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla firm mających kilka zobowiązań finansowych. Jednak, żeby zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego było opłacalne firma powinna mieć kilka dużych i krótkoterminowych zleceń. Obecnie taki kredyt w swojej ofercie mają tylko cztery banki.

Kumulacja krótkoterminowego zadłużenia to zjawisko, które może zachwiać finansami każdej firmy. Jest ono szczególnie niebezpieczne w warunkach rynkowej dekoniunktury. Spłata każdej raty oznacza bowiem ubytek gotówki i spadek bieżącej płynności finansowej spółki. W skrajnych sytuacjach taki kredytowy balast doprowadza do trwałej niewypłacalności przedsiębiorstwa. Najbardziej pesymistycznego scenariusza można uniknąć dzięki konsolidacji firmowych długów – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Rozwiązanie nie dla każdego

Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi przypominają, że firmowe kredyty konsolidacyjne są adresowane do wszystkich przedsiębiorstw, które posiadają więcej niż jedno krótkoterminowe źródło zadłużenia. Nie oznacza to jednak, że decyzja o konsolidacji długu zawsze jest pożądana i opłacalna. Według Andrzeja Brudzyńskiego z Conse Doradcy Finansowi kredytem konsolidacyjnym powinny zainteresować się przede wszystkim firmy, które obsługują kilka drogich, krótkoterminowych zobowiązań. Można tutaj wskazać na długi wynikające z użytkowania kart kredytowych, linii debetowych oraz kredytów gotówkowych. – Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie raty. Trzeba jednak pamiętać, że spadek miesięcznej płatności to konsekwencja wydłużenia okresu spłaty. Taki zabieg niestety skutkuje wzrostem ogólnej sumy kosztów odsetkowych. Warto mieć tego świadomość – przypomina Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kiedy dane trafiają do BIK?

REKLAMA

Największą motywację do konsolidacji zadłużenia mają oczywiście te firmy, które już popadły w finansowe tarapaty. Problem w tym, że banki ze sporą rezerwą traktują przedsiębiorstwa walczące z problemami finansowymi. Ich właściciele musza się liczyć z podwyższeniem oprocentowania dla kredytu konsolidacyjnego lub odmowną decyzją banku.

– Dlatego konsolidację zadłużenia trzeba zaczynać po zaobserwowaniu pierwszych symptomów utraty płynności. Zaciskająca się pętla zadłużenia stopniowo zmniejsza szansę na uzyskanie dobrych warunków kredytu – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kto dostanie kredyt w euro?

Uboga oferta banków

REKLAMA

Aktualna oferta firmowych kredytów konsolidacyjnych nie jest bogata. Okazuje się, że na refinansowanie firmowych długów pozwalają zaledwie cztery banki. Warto również zaznaczyć, że tylko jeden z nich (Bank Pocztowy) przewidział typowy kredyt konsolidacyjny dla przedsiębiorców. W przypadku pozostałych produktów konsolidacja jest jednym z dopuszczalnych celów kredytowania. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że przed dwoma laty rodzime firmy dysponowały większym wyborem. Standardowe kredyty konsolidacyjne dla firm były wówczas dostępne w ofercie Banku PKO BP oraz ING Banku Śląskiego. Niestety obydwie instytucje wycofały takie produkty ze swojej oferty.

W ramach podsumowania eksperci firmy Conse przypominają, że przedsiębiorca może dokonać swoistej konsolidacji zadłużenia za pomocą innego produktu bankowego. Pewnym substytutem dla firmowego kredyty konsolidacyjnego jest długoterminowa pożyczka hipoteczna. Środki pozyskane za jej pomocą nie muszą być wydatkowane na  cel określony w umowie. Dlatego przedsiębiorca może je wykorzystać do spłaty krótkoterminowych zobowiązań – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA