Kredyt hipoteczny – wskazówki
REKLAMA
REKLAMA
Żeby szybko wziąć kredy hipoteczny trzeba zwrócić uwagę na wiele detali. Głównym czynnikiem decydującym o wysokości przyznanego kredytu jest wysokość zarobków. Oprócz tego pod uwagę są takie rzeczy jak: staż pracy, forma zatrudnienia, zarobki współmałżonka, ilość osób w rodzinie, posiadany majątek, miesięczne wydatki oraz spłacone i posiadane zobowiązania (kredyty i pożyczki). Wszystkie te informacje są dostarczane z Biura Informacji Kredytowej. Zanim złożymy wniosek o kredyt warto wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową. Możemy ją wstępnie określić za pomocą specjalnych kalkulatorów znajdujących się na stronach internetowych poszczególnych banków, rozmowy z pracownikami banków oraz z doradcami finansowymi.
REKLAMA
Kredyt hipoteczny a Internet
REKLAMA
Należy pamiętać, że wszystko, co powie pożyczkobiorca może być zweryfikowane za pomocą wyszukiwarki internetowej. W trakcie rozmowy z przedstawicielem banku, każda nasza odpowiedź może mieć duże znaczenie w ocenie scoringowej. Systemy scoringowe mają za zadanie ułatwić i usprawnić weryfikowanie kredytobiorców. Osoby z lepszym wynikiem mają większą szansę na przyznanie kredytu.
Ogromny wpływ na ocenę ma nasza historia kredytowa, która jest weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej. Wywiązanie się z wcześniej zaciągniętych kredytów może mieć kluczowe znaczenie. Jest to jeden z ważnych czynników, ale są też takie aspekty, które wydają się być mało istotne np. udzielenie kredytu singlowi może wiązać się z ryzykiem nieregularnego spłacania rat w przeciwieństwie; mniejsze ryzyko występuje w przypadku małżeństw.
Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
REKLAMA
Żeby zwiększyć zdolność kredytową warto zastanowić się nad kredytem rodzinnym. Wystarczy tylko zaciągnąć kredyt z osobą, która spełnia wymagania związane z dochodami, nie musi być nawet spokrewniona z kredytobiorcą. Dzięki temu możemy zdobyć wyższą kwotę kredytu.
Dzięki dołączeniu dodatkowej osoby do wniosku podnosimy naszą zdolność kredytową, ale także upoważniamy naszych współkredytobiorców do odpowiedzialności za terminową spłatę rat. W przypadku kredytu zaciąganego przez młodego człowieka z rodzicami, istotną informacją dla banku będzie wiek i dochód rodziców. Gdy mają 50 lat, dziecko może wziąć kredyt maksymalnie na 25 lat. Im krótszy okres spłaty, tym kwota miesięcznych rat będzie wyższa.
Warto wiedzieć o tym, że gdy główny kredytobiorca będzie w stanie udokumentować wyższe dochody, może wówczas renegocjować umowę z bankiem i wyłączyć z niej współkredytobiorców. Bank przekalkuluje zdolność kredytową. Dodatkowo możemy wynegocjować wydłużenie okresu spłaty pożyczki i obniżenie comiesięcznych rat. Jednak wydłużenie okresu spłaty wydłuża również czas spłaty odsetek, więc tak naprawdę oddajemy bankowi więcej. Natomiast w przypadku udokumentowanych kłopotów finansowych możemy wnieść o dodanie kolejnego kredytobiorcy do naszej umowy. Może to nastąpić w trakcie trwania kredytu, jednak bank dokładnie weryfikuje takie wnioski.
Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?
Dopłaty – możliwość zmniejszenia rat
Program „Rodzina na Swoim” pomaga młodym małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci w zmniejszeniu kosztów związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. Dopłaty ze Skarbu Państwa dotyczą pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Wynoszą do 50% wysokości odsetek. Kwota mieszkania, na które się decydujemy musi zmieścić się w limicie przyjętym dla danego miasta i województwa.
Przy udzielaniu kredytów brane są pod uwagę różne czynniki. Jednak odpowiednie przygotowanie i wcześniejsze rozeznanie ułatwią nam przeprawę przez bankowe procedury.
Zobacz także: Czego nie wiemy o kredycie hipotecznym?
REKLAMA
REKLAMA