REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny – wskazówki

Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia
Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców opierając się o dane z Biura Informacji Kredytowej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co najczęściej jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu.

Żeby szybko wziąć kredy hipoteczny trzeba zwrócić uwagę na wiele detali. Głównym czynnikiem decydującym o wysokości przyznanego kredytu jest wysokość zarobków. Oprócz tego pod uwagę są takie rzeczy jak: staż pracy, forma zatrudnienia, zarobki współmałżonka, ilość osób w rodzinie, posiadany majątek, miesięczne wydatki oraz spłacone i posiadane zobowiązania (kredyty i pożyczki). Wszystkie te informacje są dostarczane z Biura Informacji Kredytowej. Zanim złożymy wniosek o kredyt warto wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową. Możemy ją wstępnie określić za pomocą specjalnych kalkulatorów znajdujących się na stronach internetowych poszczególnych banków, rozmowy z pracownikami banków oraz z doradcami finansowymi.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny a Internet

REKLAMA

Należy pamiętać, że wszystko, co powie pożyczkobiorca może być zweryfikowane za pomocą wyszukiwarki internetowej. W trakcie rozmowy z przedstawicielem banku, każda nasza odpowiedź może mieć duże znaczenie w ocenie scoringowej. Systemy scoringowe mają za zadanie ułatwić i usprawnić weryfikowanie kredytobiorców. Osoby z lepszym wynikiem mają większą szansę na przyznanie kredytu.

Ogromny wpływ na ocenę ma nasza historia kredytowa, która jest weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej. Wywiązanie się z wcześniej zaciągniętych kredytów może mieć kluczowe znaczenie. Jest to jeden z ważnych czynników, ale są też takie aspekty, które wydają się być mało istotne np. udzielenie kredytu singlowi może wiązać się z ryzykiem nieregularnego spłacania rat w przeciwieństwie; mniejsze ryzyko występuje w przypadku małżeństw.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

REKLAMA

Żeby zwiększyć zdolność kredytową warto zastanowić się nad kredytem rodzinnym. Wystarczy tylko zaciągnąć kredyt z osobą, która spełnia wymagania związane z dochodami, nie musi być nawet spokrewniona z kredytobiorcą. Dzięki temu możemy zdobyć wyższą kwotę kredytu.
Dzięki dołączeniu dodatkowej osoby do wniosku podnosimy naszą zdolność kredytową, ale także upoważniamy naszych współkredytobiorców do odpowiedzialności za terminową spłatę rat. W przypadku kredytu zaciąganego przez młodego człowieka z rodzicami, istotną informacją dla banku będzie wiek i dochód rodziców. Gdy mają 50 lat, dziecko może wziąć kredyt maksymalnie na 25 lat. Im krótszy okres spłaty, tym kwota miesięcznych rat będzie wyższa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć o tym, że gdy główny kredytobiorca będzie w stanie udokumentować wyższe dochody, może wówczas renegocjować umowę z bankiem i wyłączyć z niej współkredytobiorców. Bank przekalkuluje zdolność kredytową. Dodatkowo możemy wynegocjować wydłużenie okresu spłaty pożyczki i obniżenie comiesięcznych rat. Jednak wydłużenie okresu spłaty wydłuża również czas spłaty odsetek, więc tak naprawdę oddajemy bankowi więcej. Natomiast w przypadku udokumentowanych kłopotów finansowych możemy wnieść o dodanie kolejnego kredytobiorcy do naszej umowy. Może to nastąpić w trakcie trwania kredytu, jednak bank dokładnie weryfikuje takie wnioski.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Dopłaty – możliwość zmniejszenia rat

Program „Rodzina na Swoim” pomaga młodym małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci w zmniejszeniu kosztów związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. Dopłaty ze Skarbu Państwa dotyczą pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Wynoszą do 50% wysokości odsetek. Kwota mieszkania, na które się decydujemy musi zmieścić się w limicie przyjętym dla danego miasta i województwa.

Przy udzielaniu kredytów brane są pod uwagę różne czynniki. Jednak odpowiednie przygotowanie i wcześniejsze rozeznanie ułatwią nam przeprawę przez bankowe procedury.

Zobacz także: Czego nie wiemy o kredycie hipotecznym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA