REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny – wskazówki

Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia
Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców opierając się o dane z Biura Informacji Kredytowej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co najczęściej jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu.

Żeby szybko wziąć kredy hipoteczny trzeba zwrócić uwagę na wiele detali. Głównym czynnikiem decydującym o wysokości przyznanego kredytu jest wysokość zarobków. Oprócz tego pod uwagę są takie rzeczy jak: staż pracy, forma zatrudnienia, zarobki współmałżonka, ilość osób w rodzinie, posiadany majątek, miesięczne wydatki oraz spłacone i posiadane zobowiązania (kredyty i pożyczki). Wszystkie te informacje są dostarczane z Biura Informacji Kredytowej. Zanim złożymy wniosek o kredyt warto wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową. Możemy ją wstępnie określić za pomocą specjalnych kalkulatorów znajdujących się na stronach internetowych poszczególnych banków, rozmowy z pracownikami banków oraz z doradcami finansowymi.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny a Internet

REKLAMA

Należy pamiętać, że wszystko, co powie pożyczkobiorca może być zweryfikowane za pomocą wyszukiwarki internetowej. W trakcie rozmowy z przedstawicielem banku, każda nasza odpowiedź może mieć duże znaczenie w ocenie scoringowej. Systemy scoringowe mają za zadanie ułatwić i usprawnić weryfikowanie kredytobiorców. Osoby z lepszym wynikiem mają większą szansę na przyznanie kredytu.

Ogromny wpływ na ocenę ma nasza historia kredytowa, która jest weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej. Wywiązanie się z wcześniej zaciągniętych kredytów może mieć kluczowe znaczenie. Jest to jeden z ważnych czynników, ale są też takie aspekty, które wydają się być mało istotne np. udzielenie kredytu singlowi może wiązać się z ryzykiem nieregularnego spłacania rat w przeciwieństwie; mniejsze ryzyko występuje w przypadku małżeństw.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

REKLAMA

Żeby zwiększyć zdolność kredytową warto zastanowić się nad kredytem rodzinnym. Wystarczy tylko zaciągnąć kredyt z osobą, która spełnia wymagania związane z dochodami, nie musi być nawet spokrewniona z kredytobiorcą. Dzięki temu możemy zdobyć wyższą kwotę kredytu.
Dzięki dołączeniu dodatkowej osoby do wniosku podnosimy naszą zdolność kredytową, ale także upoważniamy naszych współkredytobiorców do odpowiedzialności za terminową spłatę rat. W przypadku kredytu zaciąganego przez młodego człowieka z rodzicami, istotną informacją dla banku będzie wiek i dochód rodziców. Gdy mają 50 lat, dziecko może wziąć kredyt maksymalnie na 25 lat. Im krótszy okres spłaty, tym kwota miesięcznych rat będzie wyższa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć o tym, że gdy główny kredytobiorca będzie w stanie udokumentować wyższe dochody, może wówczas renegocjować umowę z bankiem i wyłączyć z niej współkredytobiorców. Bank przekalkuluje zdolność kredytową. Dodatkowo możemy wynegocjować wydłużenie okresu spłaty pożyczki i obniżenie comiesięcznych rat. Jednak wydłużenie okresu spłaty wydłuża również czas spłaty odsetek, więc tak naprawdę oddajemy bankowi więcej. Natomiast w przypadku udokumentowanych kłopotów finansowych możemy wnieść o dodanie kolejnego kredytobiorcy do naszej umowy. Może to nastąpić w trakcie trwania kredytu, jednak bank dokładnie weryfikuje takie wnioski.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Dopłaty – możliwość zmniejszenia rat

Program „Rodzina na Swoim” pomaga młodym małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci w zmniejszeniu kosztów związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. Dopłaty ze Skarbu Państwa dotyczą pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Wynoszą do 50% wysokości odsetek. Kwota mieszkania, na które się decydujemy musi zmieścić się w limicie przyjętym dla danego miasta i województwa.

Przy udzielaniu kredytów brane są pod uwagę różne czynniki. Jednak odpowiednie przygotowanie i wcześniejsze rozeznanie ułatwią nam przeprawę przez bankowe procedury.

Zobacz także: Czego nie wiemy o kredycie hipotecznym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA