REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny – wskazówki

Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia
Kredyt hipoteczny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców opierając się o dane z Biura Informacji Kredytowej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co najczęściej jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu.

Żeby szybko wziąć kredy hipoteczny trzeba zwrócić uwagę na wiele detali. Głównym czynnikiem decydującym o wysokości przyznanego kredytu jest wysokość zarobków. Oprócz tego pod uwagę są takie rzeczy jak: staż pracy, forma zatrudnienia, zarobki współmałżonka, ilość osób w rodzinie, posiadany majątek, miesięczne wydatki oraz spłacone i posiadane zobowiązania (kredyty i pożyczki). Wszystkie te informacje są dostarczane z Biura Informacji Kredytowej. Zanim złożymy wniosek o kredyt warto wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową. Możemy ją wstępnie określić za pomocą specjalnych kalkulatorów znajdujących się na stronach internetowych poszczególnych banków, rozmowy z pracownikami banków oraz z doradcami finansowymi.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny a Internet

REKLAMA

Należy pamiętać, że wszystko, co powie pożyczkobiorca może być zweryfikowane za pomocą wyszukiwarki internetowej. W trakcie rozmowy z przedstawicielem banku, każda nasza odpowiedź może mieć duże znaczenie w ocenie scoringowej. Systemy scoringowe mają za zadanie ułatwić i usprawnić weryfikowanie kredytobiorców. Osoby z lepszym wynikiem mają większą szansę na przyznanie kredytu.

Ogromny wpływ na ocenę ma nasza historia kredytowa, która jest weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej. Wywiązanie się z wcześniej zaciągniętych kredytów może mieć kluczowe znaczenie. Jest to jeden z ważnych czynników, ale są też takie aspekty, które wydają się być mało istotne np. udzielenie kredytu singlowi może wiązać się z ryzykiem nieregularnego spłacania rat w przeciwieństwie; mniejsze ryzyko występuje w przypadku małżeństw.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

REKLAMA

Żeby zwiększyć zdolność kredytową warto zastanowić się nad kredytem rodzinnym. Wystarczy tylko zaciągnąć kredyt z osobą, która spełnia wymagania związane z dochodami, nie musi być nawet spokrewniona z kredytobiorcą. Dzięki temu możemy zdobyć wyższą kwotę kredytu.
Dzięki dołączeniu dodatkowej osoby do wniosku podnosimy naszą zdolność kredytową, ale także upoważniamy naszych współkredytobiorców do odpowiedzialności za terminową spłatę rat. W przypadku kredytu zaciąganego przez młodego człowieka z rodzicami, istotną informacją dla banku będzie wiek i dochód rodziców. Gdy mają 50 lat, dziecko może wziąć kredyt maksymalnie na 25 lat. Im krótszy okres spłaty, tym kwota miesięcznych rat będzie wyższa.

Warto wiedzieć o tym, że gdy główny kredytobiorca będzie w stanie udokumentować wyższe dochody, może wówczas renegocjować umowę z bankiem i wyłączyć z niej współkredytobiorców. Bank przekalkuluje zdolność kredytową. Dodatkowo możemy wynegocjować wydłużenie okresu spłaty pożyczki i obniżenie comiesięcznych rat. Jednak wydłużenie okresu spłaty wydłuża również czas spłaty odsetek, więc tak naprawdę oddajemy bankowi więcej. Natomiast w przypadku udokumentowanych kłopotów finansowych możemy wnieść o dodanie kolejnego kredytobiorcy do naszej umowy. Może to nastąpić w trakcie trwania kredytu, jednak bank dokładnie weryfikuje takie wnioski.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Dopłaty – możliwość zmniejszenia rat

Program „Rodzina na Swoim” pomaga młodym małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci w zmniejszeniu kosztów związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. Dopłaty ze Skarbu Państwa dotyczą pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Wynoszą do 50% wysokości odsetek. Kwota mieszkania, na które się decydujemy musi zmieścić się w limicie przyjętym dla danego miasta i województwa.

Przy udzielaniu kredytów brane są pod uwagę różne czynniki. Jednak odpowiednie przygotowanie i wcześniejsze rozeznanie ułatwią nam przeprawę przez bankowe procedury.

Zobacz także: Czego nie wiemy o kredycie hipotecznym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA