REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Na koszt kredytu składają się głównie oprocentowanie i marża.
Na koszt kredytu składają się głównie oprocentowanie i marża.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wiosennym ożywieniem na rynku nieruchomości, wiele banków odświeża oferty kredytów hipotecznych i obniża marże. Ekspert otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i realnych możliwości, oraz jak w selekcji pomóc mogą nam serwisy z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

Przy wyborze kredytu decydującym czynnikiem jest jego koszt, na który składają się przede wszystkim oprocentowanie i marża, ale aby mieć pełny obraz wydatków, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę opłaty dodatkowe, takie jak prowizja za udzielnie kredytu, koszty ubezpieczeń osobistych oraz nieruchomości czy opłata za wycenę nieruchomości mieszkania lub domu. Bezpośrednie porównanie oprocentowania i marży powinno być jedynie wstępem do analizy i wyboru najbardziej korzystnej oferty. Pozostałe opłaty mogą znacząco zmienić warunki i oferta, na pierwszy rzut oka przeciętna, stanie się bardziej atrakcyjna lub odwrotnie – ta „najlepsza” straci mocno na atrakcyjności. 

REKLAMA

Dokładna analiza warunków

Wybierając najlepszą ofertę, nie powinny kierować nami jakiekolwiek uprzedzenia wobec banków oraz nasze subiektywne odczucia co do prestiżu czy profilu ich klientów. Bierzmy pod uwagę tylko twarde dane, czyli jak w poszczególnych bankach zmienią się warunki kredytowania w zależności od wysokości wkładu własnego, jak kształtują się koszty całkowite kredytu czy koszty wcześniejszej spłaty pożyczki. Być może zmieni się nasza sytuacja i szybciej niż myśleliśmy zmienią się nasze potrzeby mieszkaniowe bądź polepszy się nasza sytuacja finansowa. Zwróćmy również uwagę, jak kształtują się koszty przy ratach równych i malejących oraz przy krótszym okresie kredytowania. Jeśli posiadamy wysoką zdolność kredytową, za pomocą tych elementów możemy regulować całkowity koszt kredytu. 

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt w obcej walucie

Oczywiście nie jest wskazane zaciąganie kredytu na granicy swojej zdolności kredytowej, ale realia są takie, że dla wielu jest to jedyna szybka droga do kupna własnego mieszkania. W takim przypadku zyskuje na znaczeniu waluta, w jakiej zaciągamy kredyt. Obca waluta bowiem pozwala często uzyskać niższą ratę kredytu, choć różnice w tej chwili nie są tak duże jak kiedyś. Ma na to wpływ marża banku, która przy kredytach walutowych jest często wyższa niż w złotówkowych. Również wymagania dla uzyskania zdolności kredytowej w obcej walucie są wyższe.


Diabeł tkwi w szczegółach

REKLAMA

Pamiętajmy, że niskie oprocentowanie może być tylko pozornie atrakcyjne. Często bywa tak, że jest ono uwarunkowane zakupem dodatkowych produktów w banku – rachunku bankowego, karty kredytowej lub ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy majątkowego. Zwróćmy koniecznie uwagę na to, jakie są warunki użytkowania takiego konta lub karty oraz jak długo będziemy zmuszeni opłacać składkę ubezpieczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W końcu, przy ustalaniu wysokości kwoty kredytu bierzmy pod uwagę nie tylko cenę mieszkania, ale również dodatkowe opłaty związane z zakupem, takie jak prowizja dla pośrednika, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajmy, że jeśli mieszkanie wymaga remontu, również powinniśmy zarezerwować sobie odpowiednią kwotę na ten cel.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?

Oszczędność czasu

REKLAMA

Na rynku działa kilkadziesiąt banków i każdy oferuje inne warunki kredytowania. Dlatego warto wiedzieć, że serwisy ogłoszeniowe umożliwiają wstępne porównanie najbardziej atrakcyjnych ofert kilkunastu banków. Narzędzie znane użytkownikom serwisu otoDom.pl pod nazwą otoHipoteka stanowi wygodną platformę komunikacji z profesjonalnym doradcą finansowym. Wystarczy, że zainteresowana osoba wypełni formularz, a bank skontaktuje się z nim w ciągu 48 godzin. Funkcjonalność ta oszczędza czas, jaki przysłowiowy Kowalski musiałby poświęcić na analizę dostępnej na rynku oferty. Doradca finansowy pomaga w doborze oferty najlepiej dopasowanej do potrzeb i możliwości klienta, a także w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do załatwienia formalności. Warto wiedzieć, że skorzystanie z takiego wsparcia nie podnosi kosztów, ponieważ doradca rozlicza się z bankami. 

Osoby korzystające z internetowych serwisów nieruchomości znajdą na nich ponadto specjalny kalkulator kredytowy. Warto z niego skorzystać podczas porównywania ofert, aby wstępnie zorientować się, ile wyniesie wysokość raty kredytu przy danej cenie nieruchomości, w danym okresie spłaty oraz przy określonym przez nas oprocentowaniu. Pamiętajmy jednak, że otrzymany wynik to tylko szacunkowa wartość pożyczki, nie uwzględniająca wkładu własnego oraz opłat dodatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA