REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Na koszt kredytu składają się głównie oprocentowanie i marża.
Na koszt kredytu składają się głównie oprocentowanie i marża.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wiosennym ożywieniem na rynku nieruchomości, wiele banków odświeża oferty kredytów hipotecznych i obniża marże. Ekspert otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i realnych możliwości, oraz jak w selekcji pomóc mogą nam serwisy z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

Przy wyborze kredytu decydującym czynnikiem jest jego koszt, na który składają się przede wszystkim oprocentowanie i marża, ale aby mieć pełny obraz wydatków, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę opłaty dodatkowe, takie jak prowizja za udzielnie kredytu, koszty ubezpieczeń osobistych oraz nieruchomości czy opłata za wycenę nieruchomości mieszkania lub domu. Bezpośrednie porównanie oprocentowania i marży powinno być jedynie wstępem do analizy i wyboru najbardziej korzystnej oferty. Pozostałe opłaty mogą znacząco zmienić warunki i oferta, na pierwszy rzut oka przeciętna, stanie się bardziej atrakcyjna lub odwrotnie – ta „najlepsza” straci mocno na atrakcyjności. 

REKLAMA

Dokładna analiza warunków

Wybierając najlepszą ofertę, nie powinny kierować nami jakiekolwiek uprzedzenia wobec banków oraz nasze subiektywne odczucia co do prestiżu czy profilu ich klientów. Bierzmy pod uwagę tylko twarde dane, czyli jak w poszczególnych bankach zmienią się warunki kredytowania w zależności od wysokości wkładu własnego, jak kształtują się koszty całkowite kredytu czy koszty wcześniejszej spłaty pożyczki. Być może zmieni się nasza sytuacja i szybciej niż myśleliśmy zmienią się nasze potrzeby mieszkaniowe bądź polepszy się nasza sytuacja finansowa. Zwróćmy również uwagę, jak kształtują się koszty przy ratach równych i malejących oraz przy krótszym okresie kredytowania. Jeśli posiadamy wysoką zdolność kredytową, za pomocą tych elementów możemy regulować całkowity koszt kredytu. 

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt w obcej walucie

Oczywiście nie jest wskazane zaciąganie kredytu na granicy swojej zdolności kredytowej, ale realia są takie, że dla wielu jest to jedyna szybka droga do kupna własnego mieszkania. W takim przypadku zyskuje na znaczeniu waluta, w jakiej zaciągamy kredyt. Obca waluta bowiem pozwala często uzyskać niższą ratę kredytu, choć różnice w tej chwili nie są tak duże jak kiedyś. Ma na to wpływ marża banku, która przy kredytach walutowych jest często wyższa niż w złotówkowych. Również wymagania dla uzyskania zdolności kredytowej w obcej walucie są wyższe.


Diabeł tkwi w szczegółach

REKLAMA

Pamiętajmy, że niskie oprocentowanie może być tylko pozornie atrakcyjne. Często bywa tak, że jest ono uwarunkowane zakupem dodatkowych produktów w banku – rachunku bankowego, karty kredytowej lub ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy majątkowego. Zwróćmy koniecznie uwagę na to, jakie są warunki użytkowania takiego konta lub karty oraz jak długo będziemy zmuszeni opłacać składkę ubezpieczenia. 

W końcu, przy ustalaniu wysokości kwoty kredytu bierzmy pod uwagę nie tylko cenę mieszkania, ale również dodatkowe opłaty związane z zakupem, takie jak prowizja dla pośrednika, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajmy, że jeśli mieszkanie wymaga remontu, również powinniśmy zarezerwować sobie odpowiednią kwotę na ten cel.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?

Oszczędność czasu

REKLAMA

Na rynku działa kilkadziesiąt banków i każdy oferuje inne warunki kredytowania. Dlatego warto wiedzieć, że serwisy ogłoszeniowe umożliwiają wstępne porównanie najbardziej atrakcyjnych ofert kilkunastu banków. Narzędzie znane użytkownikom serwisu otoDom.pl pod nazwą otoHipoteka stanowi wygodną platformę komunikacji z profesjonalnym doradcą finansowym. Wystarczy, że zainteresowana osoba wypełni formularz, a bank skontaktuje się z nim w ciągu 48 godzin. Funkcjonalność ta oszczędza czas, jaki przysłowiowy Kowalski musiałby poświęcić na analizę dostępnej na rynku oferty. Doradca finansowy pomaga w doborze oferty najlepiej dopasowanej do potrzeb i możliwości klienta, a także w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do załatwienia formalności. Warto wiedzieć, że skorzystanie z takiego wsparcia nie podnosi kosztów, ponieważ doradca rozlicza się z bankami. 

Osoby korzystające z internetowych serwisów nieruchomości znajdą na nich ponadto specjalny kalkulator kredytowy. Warto z niego skorzystać podczas porównywania ofert, aby wstępnie zorientować się, ile wyniesie wysokość raty kredytu przy danej cenie nieruchomości, w danym okresie spłaty oraz przy określonym przez nas oprocentowaniu. Pamiętajmy jednak, że otrzymany wynik to tylko szacunkowa wartość pożyczki, nie uwzględniająca wkładu własnego oraz opłat dodatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    REKLAMA

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    REKLAMA