REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
Dyrektor otoDom.pl
Na koszt kredytu składają się głównie oprocentowanie i marża.
Na koszt kredytu składają się głównie oprocentowanie i marża.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wiosennym ożywieniem na rynku nieruchomości, wiele banków odświeża oferty kredytów hipotecznych i obniża marże. Ekspert otoDom.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i realnych możliwości, oraz jak w selekcji pomóc mogą nam serwisy z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

Przy wyborze kredytu decydującym czynnikiem jest jego koszt, na który składają się przede wszystkim oprocentowanie i marża, ale aby mieć pełny obraz wydatków, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę opłaty dodatkowe, takie jak prowizja za udzielnie kredytu, koszty ubezpieczeń osobistych oraz nieruchomości czy opłata za wycenę nieruchomości mieszkania lub domu. Bezpośrednie porównanie oprocentowania i marży powinno być jedynie wstępem do analizy i wyboru najbardziej korzystnej oferty. Pozostałe opłaty mogą znacząco zmienić warunki i oferta, na pierwszy rzut oka przeciętna, stanie się bardziej atrakcyjna lub odwrotnie – ta „najlepsza” straci mocno na atrakcyjności. 

REKLAMA

Dokładna analiza warunków

Wybierając najlepszą ofertę, nie powinny kierować nami jakiekolwiek uprzedzenia wobec banków oraz nasze subiektywne odczucia co do prestiżu czy profilu ich klientów. Bierzmy pod uwagę tylko twarde dane, czyli jak w poszczególnych bankach zmienią się warunki kredytowania w zależności od wysokości wkładu własnego, jak kształtują się koszty całkowite kredytu czy koszty wcześniejszej spłaty pożyczki. Być może zmieni się nasza sytuacja i szybciej niż myśleliśmy zmienią się nasze potrzeby mieszkaniowe bądź polepszy się nasza sytuacja finansowa. Zwróćmy również uwagę, jak kształtują się koszty przy ratach równych i malejących oraz przy krótszym okresie kredytowania. Jeśli posiadamy wysoką zdolność kredytową, za pomocą tych elementów możemy regulować całkowity koszt kredytu. 

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt w obcej walucie

Oczywiście nie jest wskazane zaciąganie kredytu na granicy swojej zdolności kredytowej, ale realia są takie, że dla wielu jest to jedyna szybka droga do kupna własnego mieszkania. W takim przypadku zyskuje na znaczeniu waluta, w jakiej zaciągamy kredyt. Obca waluta bowiem pozwala często uzyskać niższą ratę kredytu, choć różnice w tej chwili nie są tak duże jak kiedyś. Ma na to wpływ marża banku, która przy kredytach walutowych jest często wyższa niż w złotówkowych. Również wymagania dla uzyskania zdolności kredytowej w obcej walucie są wyższe.


Diabeł tkwi w szczegółach

REKLAMA

Pamiętajmy, że niskie oprocentowanie może być tylko pozornie atrakcyjne. Często bywa tak, że jest ono uwarunkowane zakupem dodatkowych produktów w banku – rachunku bankowego, karty kredytowej lub ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy majątkowego. Zwróćmy koniecznie uwagę na to, jakie są warunki użytkowania takiego konta lub karty oraz jak długo będziemy zmuszeni opłacać składkę ubezpieczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W końcu, przy ustalaniu wysokości kwoty kredytu bierzmy pod uwagę nie tylko cenę mieszkania, ale również dodatkowe opłaty związane z zakupem, takie jak prowizja dla pośrednika, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajmy, że jeśli mieszkanie wymaga remontu, również powinniśmy zarezerwować sobie odpowiednią kwotę na ten cel.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?

Oszczędność czasu

REKLAMA

Na rynku działa kilkadziesiąt banków i każdy oferuje inne warunki kredytowania. Dlatego warto wiedzieć, że serwisy ogłoszeniowe umożliwiają wstępne porównanie najbardziej atrakcyjnych ofert kilkunastu banków. Narzędzie znane użytkownikom serwisu otoDom.pl pod nazwą otoHipoteka stanowi wygodną platformę komunikacji z profesjonalnym doradcą finansowym. Wystarczy, że zainteresowana osoba wypełni formularz, a bank skontaktuje się z nim w ciągu 48 godzin. Funkcjonalność ta oszczędza czas, jaki przysłowiowy Kowalski musiałby poświęcić na analizę dostępnej na rynku oferty. Doradca finansowy pomaga w doborze oferty najlepiej dopasowanej do potrzeb i możliwości klienta, a także w skompletowaniu dokumentów niezbędnych do załatwienia formalności. Warto wiedzieć, że skorzystanie z takiego wsparcia nie podnosi kosztów, ponieważ doradca rozlicza się z bankami. 

Osoby korzystające z internetowych serwisów nieruchomości znajdą na nich ponadto specjalny kalkulator kredytowy. Warto z niego skorzystać podczas porównywania ofert, aby wstępnie zorientować się, ile wyniesie wysokość raty kredytu przy danej cenie nieruchomości, w danym okresie spłaty oraz przy określonym przez nas oprocentowaniu. Pamiętajmy jednak, że otrzymany wynik to tylko szacunkowa wartość pożyczki, nie uwzględniająca wkładu własnego oraz opłat dodatkowych.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA