REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż mieszkania z kredytem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Sprzedaż Fot. Fotolia
Sprzedaż Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość mieszkań w Polsce kupowana jest na kredyt, który z reguły spłacamy przez wiele lat. Czy obciążenie kredytowe zmusza nas do zamieszkiwania w danym lokum przez cały czas kredytowania? Na pewno łatwiej jest rozporządzać niezadłużonym mieszkaniem, jednak nawet w czasie spłacania kredytu możemy je sprzedać. Przeczytaj, jak zrobić to na trzy sposoby.

Rozmaite sytuacje życiowe mogą sprawić, że wymarzone lokum stanie się zbędne albo niedostosowane do potrzeb dotychczasowych właścicieli. Najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem takiego problemu jest sprzedaż mieszkania. Osoby, które finansowały zakup lokalu z własnych środków albo spłaciły zaciągnięty kredyt mają pełną swobodę jeżeli chodzi o sposób dokonania transakcji. Właściciele kredytowanych mieszkań muszą zmierzyć się z pewnymi ograniczeniami. Na szczęście istnieją trzy różne sposoby pozwalające na sprzedaż lokalu przed ustalonym terminem spłaty długu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Zobacz także: Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

Spłata kredytu przed czasem

Wiele osób jest przekonanych, że posiadacz kredytu hipotecznego może sprzedać mieszkanie tylko wtedy, gdy dokona przedterminowej spłaty długu przy pomocy własnych środków. Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi zaznaczają, że jest to najprostszy, ale nie jedyny wariant. – Osoby planujące sprzedaż mieszkania dzięki wcześniejszej spłacie kredytu mogą się uwolnić od wszelkich zobowiązań wobec banku. Taka możliwość przysługuje wszystkim klientom. W praktyce korzystają z niej kredytobiorcy, którzy uregulowali już większość rat. Pozostali sprzedawcy kredytowanych mieszkań muszą poszukiwać alternatywnych rozwiązań – mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – wskazówki

Eksperci formy Conse przypominają, że wcześniejsza spłata zadłużenia zazwyczaj skutkuje naliczeniem dodatkowej prowizji. Dlatego warto zwrócić uwagę na poniższe zestawienie. Znalazły się w nim informacje na temat zasad wcześniejszej i całkowitej spłaty kredytu, które są stosowane przez dziesięć największych krajowych banków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

REKLAMA

Na podstawie powyższej tabeli można stwierdzić, że praktycznie wszystkie banki pobierają prowizję z tytułu całkowitej spłaty zadłużenia. Cztery z nich nie przewidują żadnych ulg dla klientów. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że polityka kredytodawców w przypadku częściowego zwrotu kredytu nie jest tak restrykcyjna. Wiąże się to z faktem, że przedterminowa spłata niższej kwoty oznacza dla banku mniejszy ubytek zysków z odsetek.

Zasady naliczania omawianej prowizji są istotne dla wszystkich sprzedawców kredytowanych mieszkań. – Taki koszt poniosą również osoby, które nie spłacają zadłużenia przy pomocy zaoszczędzonych środków – zwraca uwagę Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Najlepiej kupować za gotówkę

Rodzime banki wyrażają zgodę na sprzedaż mieszkania nawet wtedy, gdy klient nie posiada oszczędności pozwalających na spłatę zadłużenia. Do uregulowania zobowiązań wobec banku mogą służyć gotówka uzyskana od nabywcy mieszkania. Alternatywny wariant zakłada, że nowy właściciel mieszkania zaciągnie kredyt, który zostanie zabezpieczony na sprzedawanej nieruchomości (po uprzednim wykreśleniu wcześniejszej hipoteki). – Nietrudno zauważyć, że sposób polegający na gotówkowym finansowaniu zakupu jest mniej skomplikowany. Co więcej sprzedający w takiej sytuacji nie ponosi ryzyka, które wiąże się z odrzuceniem wniosku kredytowego nabywcy – uważa Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Czy sprzedaż wiązana musi obowiązywać przez cały okres kredytowania?

REKLAMA

W przypadku sprzedaży nieruchomości „za gotówkę” metoda rozliczenia jest uzgadniana przez strony transakcji. Sprzedawca lokalu po otrzymaniu przysługującej mu kwoty może samodzielnie uregulować swoje zobowiązania wobec banku. Bardziej bezpieczne rozwiązanie polega na bezpośredniej wpłacie części środków na rachunek służący do obsługi zaciągniętego kredytu.

Procedura spłaty dotychczasowego kredytu nieco się komplikuje, jeżeli nabywca mieszkania korzysta ze wsparcia finansowego banku. Konieczność dopełnienia wszystkich formalności, które są związane z „nowym” kredytem oznacza, że dotychczasowy właściciel mieszkania musi dłużej czekać na otrzymanie swoich pieniędzy. – Środki pożyczone przez nabywcę mieszkania w pierwszej kolejności służą do uregulowania zobowiązań dotychczasowego właściciela. Osoba sprzedająca mieszkanie może otrzymać resztę należności, gdy wpis związany z poprzednim kredytem zostanie usunięty z księgi wieczystej lokalu. Szanse na szybkie przeprowadzenie całej procedury rosną jeśli nabywca zdecyduje się na zaciągniecie kredytu w banku, który poprzednio finansował to samo mieszkanie – radzi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Eksperci firmy Conse przypominają, że dotychczasowy właściciel mieszkania przed dokonaniem jakichkolwiek rozliczeń z bankiem i nabywcą lokalu powinien uzyskać dwa ważne dokumenty. Pierwszy z nich to deklaracja o aktualnym stanie zadłużenia wraz z potwierdzonym numerem konta do wpłaty. Drugi istotny element dokumentacji to oświadczenie banku, który po otrzymaniu należnej sumy zobowiązuje się do usunięcia wpisu z księgi wieczystej nieruchomości.

Zaprezentowane procedury na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać, że dla rodzimych banków są to standardowe czynności. Dlatego nie trzeba obawiać się sprzedaży kredytowanego lokalu – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA