Jak spłacić nadmierne zadłużenie?
REKLAMA
REKLAMA
Co zrobić kiedy nie mamy pieniędzy na spłatę kredytu?
Najlepszym rozwiązaniem jest bezzwłoczne skontaktowanie się z bankiem. Im wcześniej to zrobimy tym lepiej. Nawet jeśli dopiero przypuszczamy, że takie problemy mogą wystąpić, warto skontaktować się własnym doradcą finansowym.
REKLAMA
Na umówionym spotkaniu kredytobiorca oraz przedstawiciel bankowy będą mieli szanse ustalić nowe zasady spłaty kredytu np. zawiesić na pewien czas spłacanie rat, lub też zmienić ich wysokość.
W sytuacji, kiedy możemy mieć chwilowe problemy ze spłatą kredytu, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Inaczej jest w przypadku długotrwałej niewypłacalności. Co wtedy należy zrobić?
Zobacz także: Co robi bank, gdy się nie spłaca kredytu?
Długotrwała niewypłacalność – jak sobie z nią poradzić?
Kiedy mamy duże problemy finansowe, warto negocjować z bankiem długookresowe rozwiązanie spłaty kredytu. Można np. wydłużyć okres spłaty kredytu z jednoczesnym obniżeniem miesięcznej raty, lub też ustanowić dodatkowe zabezpieczenia.
Zalety informowania banku o problemach finansowych
Jest wiele zalet informowania banku o swojej niewypłacalności. Dzięki temu nie będziemy mieć żadnych „rys” w naszej historii kredytowej, które w przyszłości mogłyby utrudnić nam wzięcie kolejnych kredytów.
Kredyt konsolidacyjny – sposób na spłatę kilku zaciągniętych kredytów
Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku kredytów w jeden. To rozwiązanie może być szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy mamy zaciągniętych kilka kredytów i musimy spłacać kilka rat w jednym miesiącu w różnych terminach. Np. spłacamy kredyt gotówkowy i kartę kredytową.
Połączenie kilku kredytów w jeden w takiej sytuacji jest wygodniejsze. W efekcie będziemy mieć do spłaty jedną, niższą ratę kredytu.
Wiele banków obecnych na rynku udziela kredytów konsolidacyjnych pod hipotekę, w ten sposób zabezpieczają się przed niespłacaniem przez kredytobiorcę kredytu. Takie warunki są zabezpieczeniem dla banku, ponadto często w takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny jest oprocentowany niżej, niż kredyt gotówkowy. Warto wspomnieć też o tym, że kredyt konsolidacyjny udzielany jest na dłuższy okres czasu.
Kredyt konsolidacyjny – różne oferty
Z kredytem konsolidacyjnym jest tak, że nie ma jednej, szablonowej oferty. Warunki każdego kredytu konsolidacyjnego możemy dowolnie negocjować z bankiem. W różnych bankach możemy wynegocjować różne warunki. Najeży pamiętać, że kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem długoterminowym, a załatwienie wszystkich formalności także tych związanych z zabezpieczeniem kredytu może trwać trochę czasu. W tym okresie warto zapoznać się ze wszystkimi warunkami zawartymi w umowie sporządzonej przez bank.
Zobacz także: Ogłoszenie upadłości – sposób na zadłużenie?
Zobacz także: Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?
jz
REKLAMA
REKLAMA