REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem

Mniejsza zdolność kredytowa.
Mniejsza zdolność kredytowa.

REKLAMA

REKLAMA

Zdolność kredytowa maleje z wiekiem, w praktyce oznacza to, że młode małżeństwa mogą otrzymać wyższy kredyt od tych z dłuższym stażem. Jak to konkretnie wygląda? W jakim wieku nasza zdolność kredytowa jest najwyższa?

Małżeństwo 25-latków, które zarabia łącznie 5 tys. zł netto może przeciętnie kupić na kredyt 74 mkw. mieszkania. Jednak już małżeństwo w wieku 55 lat kupić już najwyżej średniej wielkości mieszkanie dwupokojowe, a dziesięć lat później będą mogli uzyskać kredytowanie tylko kawalerki.

REKLAMA

W czasie określania zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę nie tylko dochód kredytobiorcy, lecz także wiek kredytobiorców. W efekcie modelowa rodzina zarabiająca 5 tys. zł netto miesięcznie może pożyczyć prawie czterokrotnie mniej, gdy kredytobiorcy mający 65 lat niż w przypadku gdy byliby w wieku 35 lat. Wraz z wiekiem maleją więc możliwości zakupowe Polaków na rynku nieruchomości i to nawet przy założeniu, że ich poziom dochodów jest stały.

Zobacz także: Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Młodsi mają łatwiej

Zgodnie z danymi zebranymi przez Home Broker, modelowa rodzina zarabiając 5 tys. zł netto mogłaby zaciągnąć kredyt w złotych na 30 lat na kwotę około 364 tys. zł, jeśli kredytobiorcy mieliby 25 lat. Zdolność nie zmieni się w przypadku 35-latków. Jednak małżeństwo w wieku 45 lat dostanie kredyt już o 36 tys. zł mniejszy, jeśli dodamy kolejne 10 lat to bank pożyczy aż o 106 tys. zł mniej niż 25-latkom.

Zdolność kredytowa spada w z wiekiem głównie z powodu Rekomendacji S, która narzuca bankom konieczność uwzględniania mniejszego dochodu kredytobiorcy w czasie emerytury. Dodatkowo banki starszym kredytobiorcom nakazują wykupienie polisy na życie, która dodatkowo zwiększa koszt kredytu.

Gdy kredytobiorcy są w różnym wieku

Często zdarza się, że kredytobiorcy są w różnym wieku – w takim do wyliczenia zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę wiek starszego kredytobiorcy – takie rozwiązanie stosują BZ WBK, Bank Millennium, Deutsche Bank PBC, Citi Handlowy, Eurobank, mBank, ING, Polbank i Multibank. Są też banki, które uwzględniają wiek obydwu kredytobiorców, robią tak: Bank Pocztowy, BGŻ, BNP Paribas, DnB, BOŚ. Dokładnej metodologii nie chciał natomiast zdradzić bank BPH deklarując podejście indywidualne do badanej kwestii. Natomiast Alior Bank, Getin Noble Bank, Nordea i Kredyt Bank biorą pod uwagę wiek głównego kredytobiorcy, czyli osoby o dominujących dochodach.

Źródło: Bartosz Turek, Magdalena Piórkowska

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA