Kredyt odnawialny – bezpieczne pieniądze czy pułapka kredytowa?
REKLAMA
REKLAMA
Aby móc starać się o kredyt odnawialny, klient musi mieć stałe wpływy na konto. Bank nie wymaga podania celu, na który wykorzystamy udostępnione środki. Określa jednak górny limit, którego nie powinniśmy przekraczać. Często limit ten można zwiększyć, przenosząc konto i jego historię do innego banku. Im dłuższa historia, tym zaufanie banku do klienta jest większe. Zazwyczaj kredyt odnawialny przyznaje się na rok. Kwota możliwej pożyczki to przeważnie sześciokrotność uzyskiwanych dochodów.
REKLAMA
Zobacz także: Kredyt-chwilówka: nie wpadnij w spiralę zadłużenia!
Cechą tego typu kredytu jest jego odnawialność – pieniądze przyznane przez bank można wykorzystać wielokrotnie. Po spłaceniu wydanych środków kredyt odnawia się aż do czasu zamknięcia pożyczki i całkowitego uregulowania długu.
Ze względu na to, że kredyt jest spłacany regularnie z wpływów na konto, jego oprocentowanie jest niższe niż w przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych. Bank nalicza odsetki od wykorzystanych środków. Po każdym wpływie na rachunek dług zmniejsza się i odsetki naliczane są od nowa, od mniejszej kwoty.
Zobacz także: Możesz mieć problemy z kredytem przed świętami
Jak dostać kredyt odnawialny?
Skorzystanie z kredytu odnawialnego wiąże się z podpisaniem odpowiedniej umowy z bankiem, w którym posiadamy ROR. Zazwyczaj klient musi przedstawić zaświadczenie o dochodach. Uruchomienie pożyczki trwa kilka dni. Jeżeli klient wywiązywał się z umowy, po upływie roku bank przedłuża finansowanie na kolejny rok.
Zobacz także: Banki unikają świątecznych promocji na kredyty
Rozwiązanie dla wszystkich?
Kredyt odnawialny można potraktować jako dodatkowe źródło finansowania, ale pod warunkiem, że kontrolujemy swoje finanse. Świadomość stałego dostępu do gotówki może spowodować, że wpadniemy w pułapkę kredytową. Jeżeli zaczniemy wydawać więcej, niż jesteśmy w stanie oddać, pojawi się problem z wypłacalnością. Bank przedłuża kredyt automatycznie, dlatego jeżeli dodatkowa gotówka nie jest nam już potrzebna, pamiętajmy, żeby po upływie roku rozwiązać umowę.
Zobacz także: Płacąc kartą affinity, działasz charytatywnie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.