REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Upadłość konsumencka – ratunek czy konieczność?

a bo
Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań.
Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań.

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka to rozwiązanie dla tych dłużników, którzy nie są w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań. Aby wniosek o umorzenie długów został rozpatrzony pozytywnie, dłużnik musi spełnić kilka warunków.

Dłużnik składa wniosek w sądzie rejonowym nie częściej niż raz na 10 lat. Aby sąd uznał upadłość, muszą zostać spełnione następujące warunki:

REKLAMA

  • dłużnik nie może być rolnikiem;
  • nie może prowadzić działalności gospodarczej;
  • musi być osobą niewypłacalną, co oznacza, że od dłuższego czasu nie jest w stanie spłacać zadłużenia z przyczyn niezależnych od siebie (utrata pracy, wypadek) lub wartość jego długów przekracza wartość jego majątku;
  • musi podać dokładną wysokość długu wraz z odsetkami oraz wartość swojego majątku.

Sąd ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Przez ten czas dokładnie sprawdza, co jest przyczyną zadłużenia. Jeżeli dług jest wynikiem nieprzemyślanej decyzji lub został zaciągnięty na spłatę poprzednich zadłużeń, sąd na pewno odrzuci wniosek.

Zobacz także: W 2012 r. będzie trudniej o kredyt hipoteczny

Konsekwencje upadłości

Upadłość konsumencka nie jest rozwiązaniem dla każdego. Przede wszystkim należy liczyć się z jej efektami:

  • cały majątek dłużnika podlega likwidacji – jest spieniężany, a następnie rozdzielany pomiędzy wierzycieli (od momentu ogłoszenia upadłości przez sąd wierzyciele nie mogą naliczać odsetek od długu);
  • sąd ustala pięcioletni plan spłaty pozostałych długów;
  • pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa (majątek wspólny sprzed ogłoszenia upadłości również podlega licytacji).

Tego typu próba wyjścia z długów w głównej mierze niesie ze sobą negatywne konsekwencje, m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dłużnik nie może zaciągać nowych kredytów i pożyczek dopóki zadłużenie nie zostanie spłacone;
  • syndyk wyznaczony przez sąd wyprzedaje cały majątek, z niego także pobiera swoje wynagrodzenie;
  • po utracie prawa do nieruchomości jedyną pomocą, jaką może otrzymać dłużnik, jest pomoc finansowa na wynajem innego mieszkania (tylko na jeden rok).

Ponadto każdego roku upadły jest zobowiązany do rozliczania się z ustalonego planu spłaty. Jeżeli dłużnik nie wywiązuje się z zobowiązań, sąd może wstrzymać upadłość. Ma do tego prawo także w innych sytuacjach, np. jeśli dłużnik ukryje dodatkowe przychody lub majątek. Jeżeli upadły realizuje plan spłaty, sąd może ogłosić zakończenie postępowania upadłościowego.  

Zobacz także: Kredyty konsumpcyjne nie stanieją

Skorzystanie z takiej metody redukcji długów powinno być ostatecznością. Żeby nie wpaść w pętlę zadłużenia, każda decyzja o zaciągnięciu kolejnego zobowiązania powinna być dokładnie przemyślana, co uchroni nas przed problemami finansowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA