REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Student w „Rodzinie na Swoim”

PRESTIGE PR
Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Fot. Fotolia
Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Zmniejszone limity „Rodziny na Swoim” ograniczyły dostęp do wielu atrakcyjnych lokali. W tej sytuacji rozwiązaniem dla studentów, którzy chcą kupić własne mieszkanie, może okazać się kredyt hipoteczny z rodzicami.

Co roku, przed rozpoczęciem roku akademickiego, w największych miastach Polski na rynku najmu mieszkań panuje wzmożony ruch. Przy wsparciu finansowym rodziny część studentów decyduje się też na zakup lokum. Rodzice, którzy nie chcą płacić przez wiele lat za wynajem, często kupują dziecku mieszkanie na okres studiów, traktując inwestycję jako lokatę kapitału.

REKLAMA

Od września br. pożyczki hipoteczne z rządową dopłatą w ramach programu „Rodzina na Swoim”, które zaciąga dziś co czwarty kredytobiorca, mogą być bowiem przyznawane również singlom. W przypadku osób samotnych dopłaty do połowy odsetek kredytowych przez osiem lat obejmują 30 mkw. lokalu mieszkalnego, a single mogą kupić mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. Z dofinansowania skorzystać może w tym przypadku osoba, która nie posiadała wcześniej żadnej nieruchomości.

Niestety po nowelizacji programu obniżyły się również limity cen kwalifikujące do niego mieszkania w poszczególnych miastach i regionach. W ten sposób liczba lokali, na które można zaciągnąć taką pożyczkę, została mocno ograniczona. Według szacunków Home Broker, przed zmianą przepisów w trzynastu największych miastach aż dwie trzecie mieszkań o powierzchni do 75 mkw. z rynkowej oferty kwalifikowało się do dopłat. We wrześniu br., po wprowadzeniu nowelizacji ustawy, zaledwie 10 proc. lokali na rynku cenowo mieściło się w nowych limitach.

Zobacz także: Jak banki liczą zdolność kredytową?

W Warszawie mało mieszkań z dopłatą

W Warszawie nowe mieszkania, na które można zaciągnąć kredyt z dopłatą, można znaleźć przede wszystkim w inwestycjach zlokalizowanych na obrzeżach miasta. W bardziej centralnych lokalizacjach, bo i takie się zdarzają, występują w ilościach śladowych.

– Przed wprowadzeniem nowelizacji przepisów w programie RnS na wszystkie mieszkania spełniające warunek metrażu, które oferujemy w inwestycji Nowa Wileńska na warszawskiej Pradze, można było zaciągnąć kredyt z dopłatą – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem. – Teraz tylko nieliczne lokale, które mamy w sprzedaży, kwalifikują się do dopłat – dodaje.     


Deweloperzy przygotowali zniżki dla studentów

Pomimo ograniczonej podaży mieszkań umożliwiających państwowe dopłaty do kredytów, deweloperzy upatrują szansę w tym segmencie rynku. Niektórzy inwestorzy oferują studentom rabaty, których wysokość umożliwia dostosowanie stawek do limitów cenowych „Rodziny na Swoim”. Proponują też żakom bonusy w postaci dopłaty do połowy odsetek kredytowych przez pierwsze lata od podpisania umowy. A przy tym korzystanie z promocji studenckiej często nie wyklucza zakupu mieszkania w ramach programu RnS.  

Niektórzy sprzedający oferują także możliwość wynajmu wybranego mieszkania, a po pewnym czasie najemca może zdecydować, czy chce kupić lokal. Im szybciej student się zdecyduje, tym większą odniesie korzyść z tytułu zwrotu części kosztu najmu.

Zobacz także: Studencie, w tym roku trudniej o stypendium!

Zdolność kredytowa studenta

Słabym punktem studentów chcących kupić mieszkanie jest często niska zdolność kredytowa. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być przystąpienie do kredytu kogoś z rodziny, kto legitymuje się znacznie wyższymi dochodami. Kredytobiorca traci wtedy w prawdzie możliwość skorzystania z rządowych dopłat, ale zyskuje znacznie więcej możliwości, jeżeli chodzi o wybór lokalu i może korzystać z promocji kierowanych do tej grupy klientów przez deweloperów.

Innych rozwiązaniem na obniżenie kosztów jest zakup mieszkania kilkupokojowego zamiast kawalerki. Rodzice czasem kupują swoim studiującym dzieciom lokal dwupokojowy lub trzypokojowy, żeby odzyskać część zainwestowanych pieniędzy z wynajmu. Wynajmowane pokoje to szansa na obniżenie kosztów kredytu i utrzymania mieszkania. Home Broker szacuje, że z wynajmu pokoju w Warszawie można efektywnie zyskać 750 zł miesięcznie, a jeśli mieszkanie jest w centrum, można go wynająć nawet za około 1000 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA