REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Student w „Rodzinie na Swoim”

PRESTIGE PR
Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Fot. Fotolia
Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Zmniejszone limity „Rodziny na Swoim” ograniczyły dostęp do wielu atrakcyjnych lokali. W tej sytuacji rozwiązaniem dla studentów, którzy chcą kupić własne mieszkanie, może okazać się kredyt hipoteczny z rodzicami.

Co roku, przed rozpoczęciem roku akademickiego, w największych miastach Polski na rynku najmu mieszkań panuje wzmożony ruch. Przy wsparciu finansowym rodziny część studentów decyduje się też na zakup lokum. Rodzice, którzy nie chcą płacić przez wiele lat za wynajem, często kupują dziecku mieszkanie na okres studiów, traktując inwestycję jako lokatę kapitału.

REKLAMA

Od września br. pożyczki hipoteczne z rządową dopłatą w ramach programu „Rodzina na Swoim”, które zaciąga dziś co czwarty kredytobiorca, mogą być bowiem przyznawane również singlom. W przypadku osób samotnych dopłaty do połowy odsetek kredytowych przez osiem lat obejmują 30 mkw. lokalu mieszkalnego, a single mogą kupić mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. Z dofinansowania skorzystać może w tym przypadku osoba, która nie posiadała wcześniej żadnej nieruchomości.

Niestety po nowelizacji programu obniżyły się również limity cen kwalifikujące do niego mieszkania w poszczególnych miastach i regionach. W ten sposób liczba lokali, na które można zaciągnąć taką pożyczkę, została mocno ograniczona. Według szacunków Home Broker, przed zmianą przepisów w trzynastu największych miastach aż dwie trzecie mieszkań o powierzchni do 75 mkw. z rynkowej oferty kwalifikowało się do dopłat. We wrześniu br., po wprowadzeniu nowelizacji ustawy, zaledwie 10 proc. lokali na rynku cenowo mieściło się w nowych limitach.

Zobacz także: Jak banki liczą zdolność kredytową?

W Warszawie mało mieszkań z dopłatą

W Warszawie nowe mieszkania, na które można zaciągnąć kredyt z dopłatą, można znaleźć przede wszystkim w inwestycjach zlokalizowanych na obrzeżach miasta. W bardziej centralnych lokalizacjach, bo i takie się zdarzają, występują w ilościach śladowych.

– Przed wprowadzeniem nowelizacji przepisów w programie RnS na wszystkie mieszkania spełniające warunek metrażu, które oferujemy w inwestycji Nowa Wileńska na warszawskiej Pradze, można było zaciągnąć kredyt z dopłatą – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem. – Teraz tylko nieliczne lokale, które mamy w sprzedaży, kwalifikują się do dopłat – dodaje.     


Deweloperzy przygotowali zniżki dla studentów

Pomimo ograniczonej podaży mieszkań umożliwiających państwowe dopłaty do kredytów, deweloperzy upatrują szansę w tym segmencie rynku. Niektórzy inwestorzy oferują studentom rabaty, których wysokość umożliwia dostosowanie stawek do limitów cenowych „Rodziny na Swoim”. Proponują też żakom bonusy w postaci dopłaty do połowy odsetek kredytowych przez pierwsze lata od podpisania umowy. A przy tym korzystanie z promocji studenckiej często nie wyklucza zakupu mieszkania w ramach programu RnS.  

Niektórzy sprzedający oferują także możliwość wynajmu wybranego mieszkania, a po pewnym czasie najemca może zdecydować, czy chce kupić lokal. Im szybciej student się zdecyduje, tym większą odniesie korzyść z tytułu zwrotu części kosztu najmu.

Zobacz także: Studencie, w tym roku trudniej o stypendium!

Zdolność kredytowa studenta

Słabym punktem studentów chcących kupić mieszkanie jest często niska zdolność kredytowa. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być przystąpienie do kredytu kogoś z rodziny, kto legitymuje się znacznie wyższymi dochodami. Kredytobiorca traci wtedy w prawdzie możliwość skorzystania z rządowych dopłat, ale zyskuje znacznie więcej możliwości, jeżeli chodzi o wybór lokalu i może korzystać z promocji kierowanych do tej grupy klientów przez deweloperów.

Innych rozwiązaniem na obniżenie kosztów jest zakup mieszkania kilkupokojowego zamiast kawalerki. Rodzice czasem kupują swoim studiującym dzieciom lokal dwupokojowy lub trzypokojowy, żeby odzyskać część zainwestowanych pieniędzy z wynajmu. Wynajmowane pokoje to szansa na obniżenie kosztów kredytu i utrzymania mieszkania. Home Broker szacuje, że z wynajmu pokoju w Warszawie można efektywnie zyskać 750 zł miesięcznie, a jeśli mieszkanie jest w centrum, można go wynająć nawet za około 1000 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA