REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt indeksowany a kredyt denominowany

Agnieszka Pilarek, Departament Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC
Kredyty indeksowany i denominowany to dwa rodzaje walutowych kredytów mieszkaniowych. Fot. Fotolia
Kredyty indeksowany i denominowany to dwa rodzaje walutowych kredytów mieszkaniowych. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty indeksowany i denominowany to dwa rodzaje walutowych kredytów mieszkaniowych, które funkcjonują na polskim rynku. Przy zaciąganiu tego typu kredytów zawsze trzeba pamiętać, że finansowanie w walucie obcej jest związane z ryzykiem kursowym, które może wpływać na ostateczną wartość naszego zobowiązania. W każdym z obu przypadków ryzyko kursowe przejawia się w inny sposób.

Kredyt indeksowany

Kredyt indeksowany może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które – mimo że jest on udzielany w walucie obcej – chcą mieć gwarancję otrzymania określonej kwoty w PLN. Jednak muszą one pamiętać, że wahania kursowe, szczególnie przy wypłatach w transzach rozciągniętych na kilka czy kilkanaście miesięcy, mogą wpłynąć (korzystnie lub nie) na ostateczną wysokość kredytu. Tę wyrażoną już w danej walucie obcej, która będzie podlegała spłacie w całym okresie kredytowania. W praktyce mechanizm finansowania w oparciu o kredyt indeksowany wygląda następująco: w umowie podpisywanej z bankiem mamy kwotę podaną zarówno w PLN, jak i interesującej nas walucie obcej (np. EUR), przy czym ta druga wartość może ulec zmianie w zależności od kursu z dnia lub dni uruchomienia kredytu. Z jednej strony mamy pewność, że deweloper lub indywidualny sprzedawca otrzyma dokładnie taką sumę w PLN (np. 300 tys. zł), o jaką ubiegamy się w banku. Z drugiej natomiast nie mamy gwarancji co do ostatecznej wysokości naszego kredytu wyrażonej w walucie obcej, ponieważ dopiero w dniu jego wypłaty kwota przyznana w PLN jest przeliczana na walutę obcą po aktualnym kursie danego banku (np. dla 300 tys. zł i kursie PLN/EUR 4 zł w przypadku jednorazowej wypłaty wyniesie ona 75 tys. EUR, natomiast przy kilku transzach realizowanych w różnych terminach może już ona ulec zmianie).

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt walutowy a kredyt złotówkowy

Kredyt denominowany

Inna zasada stosowana jest przy kredytach denominowanych. Kwota, o jaką się staramy, od razu wyrażona jest w wybranej przez klienta walucie obcej zarówno w decyzji kredytowej, jak i samej umowie. Czyli jeśli wnioskujemy np. o 300 tys. zł, bank przeliczy je nam na walutę obcą (np. EUR) po kursie z dnia decyzji kredytowej i wpisze ją do umowy jako wartość udzielonego kredytu (np. przy kursie PLN/EUR 4 zł będzie to 75 tys. EUR). W tym wypadku od początku mamy pewność ostatecznej wysokości zadłużenia wyrażonej w walucie obcej, które będziemy spłacać. Przy uruchomieniu kredytu w całości lub w transzach na konto dewelopera czy innego sprzedawcy kwota ta będzie przeliczana na PLN po kursie aktualnym na dzień wypłaty. W niektórych przypadkach, szczególnie przy wypłatach w transzach, gdzie ciężko jest przewidzieć kurs waluty za kilka czy kilkanaście miesięcy, może pojawić się niedopłata – musimy być przygotowani na uruchomienie własnych oszczędności lub z góry zaplanować nieco większą kwotę kredytu. Z kolei przy korzystnym kursie może się zdarzyć nadpłata – w takich sytuacjach ta dodatkowa kwota jest albo przekazywana na rachunek kredytobiorcy, albo od razu przeznaczana na wcześniejszą spłatę części kredytu.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – vademecum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA