REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt indeksowany a kredyt denominowany

Agnieszka Pilarek, Departament Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC
Kredyty indeksowany i denominowany to dwa rodzaje walutowych kredytów mieszkaniowych. Fot. Fotolia
Kredyty indeksowany i denominowany to dwa rodzaje walutowych kredytów mieszkaniowych. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty indeksowany i denominowany to dwa rodzaje walutowych kredytów mieszkaniowych, które funkcjonują na polskim rynku. Przy zaciąganiu tego typu kredytów zawsze trzeba pamiętać, że finansowanie w walucie obcej jest związane z ryzykiem kursowym, które może wpływać na ostateczną wartość naszego zobowiązania. W każdym z obu przypadków ryzyko kursowe przejawia się w inny sposób.

Kredyt indeksowany

Kredyt indeksowany może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które – mimo że jest on udzielany w walucie obcej – chcą mieć gwarancję otrzymania określonej kwoty w PLN. Jednak muszą one pamiętać, że wahania kursowe, szczególnie przy wypłatach w transzach rozciągniętych na kilka czy kilkanaście miesięcy, mogą wpłynąć (korzystnie lub nie) na ostateczną wysokość kredytu. Tę wyrażoną już w danej walucie obcej, która będzie podlegała spłacie w całym okresie kredytowania. W praktyce mechanizm finansowania w oparciu o kredyt indeksowany wygląda następująco: w umowie podpisywanej z bankiem mamy kwotę podaną zarówno w PLN, jak i interesującej nas walucie obcej (np. EUR), przy czym ta druga wartość może ulec zmianie w zależności od kursu z dnia lub dni uruchomienia kredytu. Z jednej strony mamy pewność, że deweloper lub indywidualny sprzedawca otrzyma dokładnie taką sumę w PLN (np. 300 tys. zł), o jaką ubiegamy się w banku. Z drugiej natomiast nie mamy gwarancji co do ostatecznej wysokości naszego kredytu wyrażonej w walucie obcej, ponieważ dopiero w dniu jego wypłaty kwota przyznana w PLN jest przeliczana na walutę obcą po aktualnym kursie danego banku (np. dla 300 tys. zł i kursie PLN/EUR 4 zł w przypadku jednorazowej wypłaty wyniesie ona 75 tys. EUR, natomiast przy kilku transzach realizowanych w różnych terminach może już ona ulec zmianie).

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt walutowy a kredyt złotówkowy

Kredyt denominowany

Inna zasada stosowana jest przy kredytach denominowanych. Kwota, o jaką się staramy, od razu wyrażona jest w wybranej przez klienta walucie obcej zarówno w decyzji kredytowej, jak i samej umowie. Czyli jeśli wnioskujemy np. o 300 tys. zł, bank przeliczy je nam na walutę obcą (np. EUR) po kursie z dnia decyzji kredytowej i wpisze ją do umowy jako wartość udzielonego kredytu (np. przy kursie PLN/EUR 4 zł będzie to 75 tys. EUR). W tym wypadku od początku mamy pewność ostatecznej wysokości zadłużenia wyrażonej w walucie obcej, które będziemy spłacać. Przy uruchomieniu kredytu w całości lub w transzach na konto dewelopera czy innego sprzedawcy kwota ta będzie przeliczana na PLN po kursie aktualnym na dzień wypłaty. W niektórych przypadkach, szczególnie przy wypłatach w transzach, gdzie ciężko jest przewidzieć kurs waluty za kilka czy kilkanaście miesięcy, może pojawić się niedopłata – musimy być przygotowani na uruchomienie własnych oszczędności lub z góry zaplanować nieco większą kwotę kredytu. Z kolei przy korzystnym kursie może się zdarzyć nadpłata – w takich sytuacjach ta dodatkowa kwota jest albo przekazywana na rachunek kredytobiorcy, albo od razu przeznaczana na wcześniejszą spłatę części kredytu.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – vademecum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA