REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim”: stare zasady dofinansowania do 30 sierpnia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r. Przyszli kredytobiorcy, którym zależy na uzyskaniu preferencyjnego kredytu, powinni pospieszyć się z formalnościami.

Wnioski o kredyty z dofinansowaniem na starych zasadach "Rodziny na Swoim".można jeszcze składać do czasu wejścia w życie nowych przepisów, a więc 30 sierpnia.

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem sierpnia program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych zacznie obowiązywać w nowej, zmienionej formie. Zgodnie z prawem, nowe regulacje wejdą w życie w ciągu czternastu dni od opublikowania ustawy wprowadzającej zmiany w zasadach udzielania kredytów z dopłatami do odsetek. Oznacza to, że do rozpoczęcia obowiązywania nowych regulacji wszystkie osoby chcące uzyskać kredyt z dopłatą mogą jeszcze złożyć wniosek do banku o kredyt w programie „Rodzina na Swoim” na starych, korzystniejszych zasadach.

Jeśli chcemy skorzystać z wyższego limitu ceny nieruchomości, to na znalezienie mieszkania lub domu i złożenie wniosku kredytowego pozostało tylko kilkanaście dni, a dokładnie mamy czas do 29 sierpnia.  Jeśli w tym czasie uda nam się złożyć niezbędne dokumenty w banku, wówczas wniosek będzie jeszcze rozpatrywany na obowiązujących aktualnie zasadach, bowiem zgodnie z zapisami ustawy dla wniosków złożonych przed wejściem w życie nowych regulacji stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczas obowiązującym.

Zobacz także: Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na starych zasadach

Aktualnie o kredyt z dopłatami mogą ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Aby dostać kredyt z dopłatą, wystarczy spełnić kilka warunków narzuconych przez ustawodawcę. Najważniejszym kryterium jest metraż nieruchomości, którą możemy kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. Tutaj kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych – dopłatę otrzymamy do 50 mkw. W przypadku domu maksymalna jego wielkość to 140 mkw. – dopłatę otrzymamy do 70 mkw. Obok wielkości nieruchomości istotna jest również jej cena. Dla każdej lokalizacji – województwa – musi się on zmieścić w określonym limicie. Po spełnieniu tych warunków można złożyć wniosek kredytowy i wszystkie dokumenty. Niezbędne jest dołączenie dokumentów potwierdzających dochody, a także kompletu dokumentów związanych z nieruchomością, w tym umowy przedwstępnej. Jeśli w ocenie banku mamy zdolność kredytową i nieruchomość spełnia wymagania programu, wówczas możliwe będzie podpisanie umowy kredytowej. Jeśli zostanie nam przyznany kredyt, to nasz bank poinformuje o tym Bank Gospodarstwa Krajowego, który w imieniu państwa realizuje program RnS i przez osiem lat, co miesiąc, dopłaca do raty kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniższa tabela przedstawia wysokość płaconej raty i otrzymywanych dopłat w zależności od rodzaju i wielkości nabywanej nieruchomości.

Założenia: kredyt w ratach równych 300 tys. na 30 lat; oprocentowanie 6,20%; oprocentowanie BGK do naliczania dopłat 6,43%.

Po zakończeniu otrzymywania dopłat rata kredytu będzie wynosiła 1840 złotych. Korzyści z programu „Rodzina Na Swoim” są znaczące, warto więc rozważyć skorzystanie z dopłat do odsetek.


Zmiany w  „Rodzinie na Swoim”

Niestety, jeśli do końca sierpnia nie zdążymy złożyć wniosku o kredyt na starych zasadach programu „Rodzina na Swoim”, to po tym terminie dojdą pewne zaostrzenia, które mogą ograniczyć atrakcyjność kredytu z dopłatą.

REKLAMA

Przede wszystkim maksymalna cena metra kwadratowego nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym została obniżona o ponad 42 procent w stosunku do aktualnych poziomów. Również dla nowych nieruchomości z rynku pierwotnego limit cenowy został obniżony o 28 procent. Niestety, w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium ceny będzie praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, w okresie otrzymywania dopłat nie będzie można nabyć innej nieruchomości – wyjątkiem jest tutaj sytuacja spadkobrania.

Dodatkowo o kredyt w programie nie będą mogły ubiegać się osoby powyżej 35 roku życia. W przypadku małżeństw kryterium to musi spełniać co najmniej jedno ze współmałżonków. Jedynym wyjątkiem są osoby wychowujące samotnie dzieci, w tym przypadku nie ma limitu wiekowego.

Zobacz także: Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny

Program został poszerzony o osoby samotne, tzw. singli. Dla tej grupy osób zastosowano jednak nieco inne wymogi niż dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Po pierwsze, singiel będzie mógł nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie będzie mógł przekroczyć 50 metrów kwadratowych. Tutaj dopłatą do odsetek objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Po drugie, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie będzie mogła sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach programu „Rodzina na Swoim”, jeżeli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości. Jest to istotna różnica w porównaniu z pozostałymi beneficjentami, ponieważ małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci nie mogą być właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej, do momentu podpisania umowy kredytowej.

Decyzja o wzięciu kredytu

Warto zwrócić uwagę także na pewne aspekty związane ze zdolnością kredytową. Wprowadzone zmiany i docelowo zakończenie programu nie spowoduje znacznego ograniczenia możliwości zaciągnięcia kredytu. Mimo braku rządowego dofinansowania, możliwe będzie uzyskanie kredytu bez dopłat do oprocentowania. Zdolność kredytowa dla kredytu z dopłatami i dla kredytu „tradycyjnego” w większości banków jest taka sama. Wynika to z faktu, że do kalkulacji maksymalnej kwoty niemal wszystkie banki uwzględniają ratę po zakończeniu otrzymywania dopłat. Zatem z punktu widzenia banków zdolność kredytowa się nie zmieni. Z pewnością będzie to miało wpływ na postrzeganie swojej zdolności kredytowej przez klientów. Dla wielu osób pomoc i niższe raty przez pierwsze 8 lat kredytu były istotnym elementem mającym bardzo duży wpływ na decyzję o zaciągnięciu kredytu.

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA