REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim”: stare zasady dofinansowania do 30 sierpnia

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r. Przyszli kredytobiorcy, którym zależy na uzyskaniu preferencyjnego kredytu, powinni pospieszyć się z formalnościami.

Wnioski o kredyty z dofinansowaniem na starych zasadach "Rodziny na Swoim".można jeszcze składać do czasu wejścia w życie nowych przepisów, a więc 30 sierpnia.

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem sierpnia program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych zacznie obowiązywać w nowej, zmienionej formie. Zgodnie z prawem, nowe regulacje wejdą w życie w ciągu czternastu dni od opublikowania ustawy wprowadzającej zmiany w zasadach udzielania kredytów z dopłatami do odsetek. Oznacza to, że do rozpoczęcia obowiązywania nowych regulacji wszystkie osoby chcące uzyskać kredyt z dopłatą mogą jeszcze złożyć wniosek do banku o kredyt w programie „Rodzina na Swoim” na starych, korzystniejszych zasadach.

Jeśli chcemy skorzystać z wyższego limitu ceny nieruchomości, to na znalezienie mieszkania lub domu i złożenie wniosku kredytowego pozostało tylko kilkanaście dni, a dokładnie mamy czas do 29 sierpnia.  Jeśli w tym czasie uda nam się złożyć niezbędne dokumenty w banku, wówczas wniosek będzie jeszcze rozpatrywany na obowiązujących aktualnie zasadach, bowiem zgodnie z zapisami ustawy dla wniosków złożonych przed wejściem w życie nowych regulacji stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczas obowiązującym.

Zobacz także: Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na starych zasadach

Aktualnie o kredyt z dopłatami mogą ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Aby dostać kredyt z dopłatą, wystarczy spełnić kilka warunków narzuconych przez ustawodawcę. Najważniejszym kryterium jest metraż nieruchomości, którą możemy kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. Tutaj kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych – dopłatę otrzymamy do 50 mkw. W przypadku domu maksymalna jego wielkość to 140 mkw. – dopłatę otrzymamy do 70 mkw. Obok wielkości nieruchomości istotna jest również jej cena. Dla każdej lokalizacji – województwa – musi się on zmieścić w określonym limicie. Po spełnieniu tych warunków można złożyć wniosek kredytowy i wszystkie dokumenty. Niezbędne jest dołączenie dokumentów potwierdzających dochody, a także kompletu dokumentów związanych z nieruchomością, w tym umowy przedwstępnej. Jeśli w ocenie banku mamy zdolność kredytową i nieruchomość spełnia wymagania programu, wówczas możliwe będzie podpisanie umowy kredytowej. Jeśli zostanie nam przyznany kredyt, to nasz bank poinformuje o tym Bank Gospodarstwa Krajowego, który w imieniu państwa realizuje program RnS i przez osiem lat, co miesiąc, dopłaca do raty kredytu.

Poniższa tabela przedstawia wysokość płaconej raty i otrzymywanych dopłat w zależności od rodzaju i wielkości nabywanej nieruchomości.

Założenia: kredyt w ratach równych 300 tys. na 30 lat; oprocentowanie 6,20%; oprocentowanie BGK do naliczania dopłat 6,43%.

Po zakończeniu otrzymywania dopłat rata kredytu będzie wynosiła 1840 złotych. Korzyści z programu „Rodzina Na Swoim” są znaczące, warto więc rozważyć skorzystanie z dopłat do odsetek.


Zmiany w  „Rodzinie na Swoim”

Niestety, jeśli do końca sierpnia nie zdążymy złożyć wniosku o kredyt na starych zasadach programu „Rodzina na Swoim”, to po tym terminie dojdą pewne zaostrzenia, które mogą ograniczyć atrakcyjność kredytu z dopłatą.

REKLAMA

Przede wszystkim maksymalna cena metra kwadratowego nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym została obniżona o ponad 42 procent w stosunku do aktualnych poziomów. Również dla nowych nieruchomości z rynku pierwotnego limit cenowy został obniżony o 28 procent. Niestety, w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium ceny będzie praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, w okresie otrzymywania dopłat nie będzie można nabyć innej nieruchomości – wyjątkiem jest tutaj sytuacja spadkobrania.

Dodatkowo o kredyt w programie nie będą mogły ubiegać się osoby powyżej 35 roku życia. W przypadku małżeństw kryterium to musi spełniać co najmniej jedno ze współmałżonków. Jedynym wyjątkiem są osoby wychowujące samotnie dzieci, w tym przypadku nie ma limitu wiekowego.

Zobacz także: Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny

Program został poszerzony o osoby samotne, tzw. singli. Dla tej grupy osób zastosowano jednak nieco inne wymogi niż dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Po pierwsze, singiel będzie mógł nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie będzie mógł przekroczyć 50 metrów kwadratowych. Tutaj dopłatą do odsetek objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Po drugie, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie będzie mogła sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach programu „Rodzina na Swoim”, jeżeli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości. Jest to istotna różnica w porównaniu z pozostałymi beneficjentami, ponieważ małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci nie mogą być właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej, do momentu podpisania umowy kredytowej.

Decyzja o wzięciu kredytu

Warto zwrócić uwagę także na pewne aspekty związane ze zdolnością kredytową. Wprowadzone zmiany i docelowo zakończenie programu nie spowoduje znacznego ograniczenia możliwości zaciągnięcia kredytu. Mimo braku rządowego dofinansowania, możliwe będzie uzyskanie kredytu bez dopłat do oprocentowania. Zdolność kredytowa dla kredytu z dopłatami i dla kredytu „tradycyjnego” w większości banków jest taka sama. Wynika to z faktu, że do kalkulacji maksymalnej kwoty niemal wszystkie banki uwzględniają ratę po zakończeniu otrzymywania dopłat. Zatem z punktu widzenia banków zdolność kredytowa się nie zmieni. Z pewnością będzie to miało wpływ na postrzeganie swojej zdolności kredytowej przez klientów. Dla wielu osób pomoc i niższe raty przez pierwsze 8 lat kredytu były istotnym elementem mającym bardzo duży wpływ na decyzję o zaciągnięciu kredytu.

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA