REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak walczyć ze spreadem? Nowe pomysły posłów na ratunek polskim kredytobiorcom

Gabriela Szuba
Spread to różnica w kursie sprzedaży i kupna waluty. Fot. Fotolia
Spread to różnica w kursie sprzedaży i kupna waluty. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja prawa bankowego, zdaniem polskich posłów, powinna przynieść ulgę kredytobiorcom. Jednak diametralne różnice w poselskich pomysłach zdają się coraz bardziej oddalać kredytobiorców od możliwie najlepszego rozwiązania. Rosnący kurs franka szwajcarskiego skłonił polskich polityków do pracy nad zmianami prawa bankowego.

Spread na stałym poziomie?

Jednym z projektów opracowywanych przez posłów jest ustalenie poziomu, na jakim powinna znaleźć się różnica w kursie sprzedaży i kupna waluty, nazywana spreadem. Przyjęcie tak przełomowej decyzji mogłoby pomóc polskim kredytobiorcom w częstszym podejmowaniu kredytu hipotecznego w obcej walucie. Obecnie odstrasza nas przede wszystkim brak możliwości negocjacji z bankiem w sprawie naliczanego spreadu. Jedną z przedstawionych możliwości jest ustalenie wartości spreadu na poziomie 10%. Wciąż jednak nie wiadomo, jak ostatecznie ukształtują się prognozy. 

REKLAMA

Zobacz także: Rosnące raty kredytów

Na co jeszcze mogą liczyć kredytobiorcy?

Kolejną zmianą, która miałaby znacznie ułatwić życie kredytobiorcom, jest zniesienie opłat za zmiany w aneksie do umowy kredytowej. Jednym z zadań, które postawił przed sobą Sejm jest możliwie jak największe wzmocnienie pozycji kredytobiorcy względem banku. Miałoby się tak dziać między innymi za sprawą wolnego wyboru, w jakiej walucie spłacać zadłużenie. Decyzja będzie należeć do kredytobiorcy. Wiadomo już, że sukcesu nie odniesie projekt PJN zakładający zamrożenie kursu franka szwajcarskiego na poziomie 2,75 zł. Rząd odniósł się do propozycji, dementując doniesienia, że państwo mogłoby dopłacać do różnicy między kursem rzeczywistym a kursem franka ustawionym na stałym poziomie.

Zobacz także: Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytu?

Jak jest dzisiaj?

Prawo bankowe wymaga wielu zmian i nowelizacji. niestety w relacji z bankiem kredytobiorca wciąż jest marionetką. Spread jest nieuregulowany żadną umową. Ustala go bank na podstawie własnej analizy rynku. Projekt zniesienia opłat za umowy kredytowe i aneks zmieniający warunki jest czymś zupełnie nowym. Dotąd ustalenie nowych warunków kredytu wiązało się z kosztami po stronie kredytobiorcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA