Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro
REKLAMA
REKLAMA
Masz kredyt w złotówkach? Czeka cię przewalutowanie!
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskiej walucie wciąż dla ponad połowy kredytobiorców wydaje się być naturalną decyzją. Chętnych na taką opcję nie odstraszają nawet podwyżki stóp procentowych, które sprawiają, że kredyt w złotówkach jest coraz droższy. Wśród reszty pozostają nadal ci, którzy perspektywicznie wyczekują wstąpienia Polski do monetarnej unii. Do wprowadzenia euro zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym, więc jest to tylko kwestią czasu, kiedy będziemy powszechnie posługiwali się tą walutą. To, ile przyjdzie zapłacić za kredyt w złotówkach po przeliczeniu na euro, będzie zależeć przede wszystkim od ustalonego kursu. Przewalutowanie kredytu niestety nie będzie wiązało się tylko z takimi niedogodnościami. Kredytobiorca zmuszony będzie również do przyjęcia nowych warunków kredytu. Zdaniem analityków rynku kredytów hipotecznych w Polsce, dla kredytobiorców, którzy kupili mieszkania na kredyt w złotówkach, będzie to bardzo ciężki okres.
REKLAMA
Zobacz także: Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić w walucie obcej
Czy zaciągnięcie kredytu w euro to dobry pomysł?
Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w euro. To jednak opcja niedostępna dla wielu kredytobiorców. W chwili obecnej euro jest bowiem na tyle “burzliwą” walutą, że podjęcie w niej kredytu wiąże się ze sporym ryzykiem zarówno dla banku, jak i jego klientów. Mimo wszelkich obaw, rata kredytu w złotówkach wydaje się być wciąż niezwykle bezpieczną opcją. W tym przypadku zmiana wysokości raty może wiązać się jedynie z czasową zmianą stóp procentowych. Kredyt walutowy wciąż jest zależny od wahań kursu i spreadu.
Zobacz także: Czy kredyt w złotych lepszy niż w obcej walucie?
Jaka będzie przyszłość dla posiadaczy kredytów z złotówkach?
Przed nami jest jeszcze kilka lat, zanim wejdziemy do strefy euro. Jasną stroną przewalutowania jest na szczęście możliwie jak najniższy kurs zamiany walut. W związku z tym istnieje realna szansa na obniżenie raty kredytu hipotecznego po wstąpieniu Polski do strefy euro.
REKLAMA
REKLAMA