REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gabriela Szuba
Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w złotówkach.
Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w złotówkach.

REKLAMA

REKLAMA

Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w rodzimej walucie. Kredytobiorcy obawiają się niestabilności na rynkach walutowych, wzrostu cen obcych walut, a co za tym idzie – wzrostu rat. Jednak po wstąpieniu Polski do strefy euro wszystko może się zmienić.

Masz kredyt w złotówkach? Czeka cię przewalutowanie!

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskiej walucie wciąż dla ponad połowy kredytobiorców wydaje się być naturalną decyzją. Chętnych na taką opcję nie odstraszają nawet podwyżki stóp procentowych, które sprawiają, że kredyt w złotówkach jest coraz droższy. Wśród reszty pozostają nadal ci, którzy perspektywicznie wyczekują wstąpienia Polski do monetarnej unii. Do wprowadzenia euro zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym, więc jest to tylko kwestią czasu, kiedy będziemy powszechnie posługiwali się tą walutą. To, ile przyjdzie zapłacić za kredyt w złotówkach po przeliczeniu na euro, będzie zależeć przede wszystkim od ustalonego kursu. Przewalutowanie kredytu niestety nie będzie wiązało się tylko z takimi niedogodnościami. Kredytobiorca zmuszony będzie również do przyjęcia nowych warunków kredytu. Zdaniem analityków rynku kredytów hipotecznych w Polsce, dla kredytobiorców, którzy kupili mieszkania na kredyt w złotówkach, będzie to bardzo ciężki okres.

REKLAMA

Zobacz także: Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić w walucie obcej

Czy zaciągnięcie kredytu w euro to dobry pomysł? 

Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w euro. To jednak opcja niedostępna dla wielu kredytobiorców. W chwili obecnej euro jest bowiem na tyle “burzliwą” walutą, że podjęcie w niej kredytu wiąże się ze sporym ryzykiem zarówno dla banku, jak i jego klientów. Mimo wszelkich obaw, rata kredytu w złotówkach wydaje się być wciąż niezwykle bezpieczną opcją. W tym przypadku zmiana wysokości raty może wiązać się jedynie z czasową zmianą stóp procentowych. Kredyt walutowy wciąż jest zależny od wahań kursu i spreadu.

Zobacz także: Czy kredyt w złotych lepszy niż w obcej walucie?

Jaka będzie przyszłość dla posiadaczy kredytów z złotówkach?

Przed nami jest jeszcze kilka lat, zanim wejdziemy do strefy euro. Jasną stroną przewalutowania jest na szczęście możliwie jak najniższy kurs zamiany walut. W związku z tym istnieje realna szansa na obniżenie raty kredytu hipotecznego po wstąpieniu Polski do strefy euro.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

REKLAMA

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA