REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro

Gabriela Szuba
Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w złotówkach.
Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w złotówkach.

REKLAMA

REKLAMA

Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w rodzimej walucie. Kredytobiorcy obawiają się niestabilności na rynkach walutowych, wzrostu cen obcych walut, a co za tym idzie – wzrostu rat. Jednak po wstąpieniu Polski do strefy euro wszystko może się zmienić.

Masz kredyt w złotówkach? Czeka cię przewalutowanie!

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskiej walucie wciąż dla ponad połowy kredytobiorców wydaje się być naturalną decyzją. Chętnych na taką opcję nie odstraszają nawet podwyżki stóp procentowych, które sprawiają, że kredyt w złotówkach jest coraz droższy. Wśród reszty pozostają nadal ci, którzy perspektywicznie wyczekują wstąpienia Polski do monetarnej unii. Do wprowadzenia euro zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym, więc jest to tylko kwestią czasu, kiedy będziemy powszechnie posługiwali się tą walutą. To, ile przyjdzie zapłacić za kredyt w złotówkach po przeliczeniu na euro, będzie zależeć przede wszystkim od ustalonego kursu. Przewalutowanie kredytu niestety nie będzie wiązało się tylko z takimi niedogodnościami. Kredytobiorca zmuszony będzie również do przyjęcia nowych warunków kredytu. Zdaniem analityków rynku kredytów hipotecznych w Polsce, dla kredytobiorców, którzy kupili mieszkania na kredyt w złotówkach, będzie to bardzo ciężki okres.

REKLAMA

Zobacz także: Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić w walucie obcej

Czy zaciągnięcie kredytu w euro to dobry pomysł? 

Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w euro. To jednak opcja niedostępna dla wielu kredytobiorców. W chwili obecnej euro jest bowiem na tyle “burzliwą” walutą, że podjęcie w niej kredytu wiąże się ze sporym ryzykiem zarówno dla banku, jak i jego klientów. Mimo wszelkich obaw, rata kredytu w złotówkach wydaje się być wciąż niezwykle bezpieczną opcją. W tym przypadku zmiana wysokości raty może wiązać się jedynie z czasową zmianą stóp procentowych. Kredyt walutowy wciąż jest zależny od wahań kursu i spreadu.

Zobacz także: Czy kredyt w złotych lepszy niż w obcej walucie?

Jaka będzie przyszłość dla posiadaczy kredytów z złotówkach?

Przed nami jest jeszcze kilka lat, zanim wejdziemy do strefy euro. Jasną stroną przewalutowania jest na szczęście możliwie jak najniższy kurs zamiany walut. W związku z tym istnieje realna szansa na obniżenie raty kredytu hipotecznego po wstąpieniu Polski do strefy euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA