Kredyty hipoteczne: mieszkanie plus biznes

REKLAMA
REKLAMA
Jednym z wyjątków jest Bank Millennium, który dla kredytobiorców o specyficznych potrzebach przygotował Kredyt Hipoteczny Biznes, pozwalający skredytować nawet czysto komercyjne przedsięwzięcie. Również PKO BP posiada w swojej ofercie kredyt Własny Kąt Biznes o podobnym przeznaczeniu.
REKLAMA
Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy krok po kroku
Część kredytodawców żąda spełnienia dodatkowych warunków. Najczęściej ogranicza się zakres prowadzonej w części komercyjnej działalności.
REKLAMA
Bank Citi Handlowy i Deutsche Bank PBC udzielą takiego kredytu tylko przedstawicielom wybranych grup zawodowych. Bank Zachodni WBK z kolei jest skłonny dopuścić podział funkcji nieruchomości po połowie, jeśli lokal użytkowy przeznaczony będzie na aptekę lub działalność w ramach tzw. wolnych zawodów. Banki HSBC i ING zastrzegają, że powierzchnia komercyjna musi być używana przez kredytobiorcę, a więc nie dopuszczają budowy na wynajem. Z kolei Nordea Bank oczekuje, że finansowany kredytem lokal będzie co najmniej 60-metrowy, ale pozwala ominąć 30-procentowe ograniczenie rozmiarów części usługowej, jeśli klient sfinansuje tę część inwestycji z własnych środków.
Jeśli ograniczenia narzucane przez banki okażą się dla nas przeszkodą nie do przejścia, pozostaje nam wykorzystanie pożyczki. W jej przypadku kredytodawca nie kontroluje przeznaczenia pożyczonych pieniędzy, więc można sfinansować w ten sposób dowolny cel, także urządzenie i wyposażenie biura w domu czy mieszkaniu.
Zobacz także: Nokaut na rynku hipotek: marża 0,8 p.p. od Nordei. Co na to konkurencja?
Osoby wykonujące wolny zawód i drobni przedsiębiorcy mogą również starać się o kredyt jako podmiot gospodarczy. Niemal każdy bank obsługujący małe i średnie firmy ma w swojej ofercie propozycję finansowego wsparcia dla nabywających nieruchomości. Kupowany lokal będzie musiał mieć czysto komercyjne przeznaczenie, a maksymalny okres kredytowania będzie znacznie krótszy (10-15 lat).
Źródło: Bankier.pl
REKLAMA
REKLAMA