REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Refinansowanie kredytu: kiedy mogę zmienić bank?

Jeśli nie zgadzamy się z polityką banku, w którym mamy kredyt i jesteśmy nieszczęśliwi z powodu opłat okołokredytowych, znacznie wyższych, niż w innych bankach, możemy skorzystać z innego rozwiązania – refinansowania kredytu.
Jeśli nie zgadzamy się z polityką banku, w którym mamy kredyt i jesteśmy nieszczęśliwi z powodu opłat okołokredytowych, znacznie wyższych, niż w innych bankach, możemy skorzystać z innego rozwiązania – refinansowania kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Często łatwiej podjąć decyzję o ślubie czy posiadaniu dzieci niż zdecydować: tak, biorę kredyt. Zaciągając na długie lata zobowiązania finansowe wiążemy się nie tylko z samym kredytem ale też z bankiem, który zdecydował się nam pożyczyć pieniądze. Czy ta więź, tak jak małżeństwo, musi być  trwała? Niekoniecznie. Zawsze możemy skorzystać z rozwiązania, jakim jest refinansowanie kredytu.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

REKLAMA

REKLAMA

Na spłacie starego, najczęściej droższego kredytu dzięki środkom zaciągniętym w innym banku, którego oferta jest bardziej atrakcyjna, a co za tym idzie tańsza. Niższa marża, jaką pobiera nowy bank przekłada się zarówno na płaconą przez nas miesięczną ratę, jak i cały kredyt. Refinansowanie dzięki niższym odsetkom kredytowym może zagwarantować sporą oszczędność, która w niektórych przypadkach wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast refinansowanie z maksymalnym wydłużeniem okresu spłaty kredytu sprawia, że nasza miesięczna rata będzie znacznie niższa niż ta, uiszczana w pierwotnym banku. To z kolei gwarancja mniejszego obciążenia domowego budżetu.

- Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych w pierwszym kwartale 2009 roku decydując się na zobowiązanie miały świadomość, że marża tego kredytu wynosić będzie ok. 3 punktów procentowych. Obecnie marże w różnych bankach kształtują się średnio na poziomie około 1,5 p.p., ale często dostępne są oferty z marżą nawet poniżej 1,2 p.p. To przeszło o połowę mniej niż dwa lata temu. Przy kredycie o wartości 200 000 zł, różnica między ratą kredytu udzielonego w 2009 roku, a ratą zobowiązania zaciąganego obecnie wynosi około 200 złotych. W perspektywie 30 lat to oszczędność rzędu 70 tysięcy złotych. W takim przypadku refinansowanie kredytu może być korzystnym rozwiązaniem dla domowego budżetu – mówi Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Kto może zrefinansować swój kredyt?

Z refinansowania kredytu może skorzystać każdy z klientów, praktycznie w każdym momencie jego spłaty. Teoretycznie możliwe jest to nawet następnego dnia po uruchomieniu kredytu. Decydując się jednak za zaciągnięcie nowego kredytu z przeznaczeniem na spłatę starego zobowiązania koniecznie należy rozważyć wszystkie okoliczności i ocenić opłacalność tego ruchu. Jednak warunkiem jaki należy bezwzględnie spełnić jest posiadanie zdolności kredytowej w nowym banku do spłaty nowego zobowiązania. Co prawda kilka lat temu część banków udzielała kredytów refinansowych bez formalnego badania zdolności kredytowej, tylko na podstawie pozytywnej historii spłaty dotychczasowego zobowiązania, jednak obecnie każda instytucja bezwzględnie wymaga dostarczenia dokumentów potwierdzających uzyskiwane dochody. Warunkiem zrefinansowania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej w „nowym” banku.

Zobacz także: Czy warto refinansować kredyt? 

REKLAMA

Refinansowanie kredytu opłaca się osobom, które zaciągnęły pierwotne zobowiązanie na mniej korzystnych warunkach (np. wtedy, gdy marże kredytowe wynosiły ponad 2,5 p.p.). Teraz, gdy marże są niższe, osoby te mogą na refinansowaniu sporo zyskać. W przypadku kredytu w walucie obcej refinansowanie może być tańsze niż kilka lat temu, również z uwagi na fakt iż zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego każdy bank ma obowiązek na wniosek klienta wypłacić kredyt bezpośrednio w walucie obcej, a bank w którym kredyt jest spłacany ma obowiązek umożliwić spłatę kredytu również bezpośrednio w walucie. Dzięki takiemu sposobowi spłaty istnieje możliwość uniknięcia dodatkowych kosztów wynikających z różnic między kursem sprzedaży w „starym” banku, a kursem kupna waluty obcej w „nowym” banku.

Nieopłacalne z pewnością będzie zrefinansowanie kredytu udzielonego w ramach programu Rodzina na Swoim w okresie otrzymywania dopłat. Co prawda ustawa nie zabrania dokonywania takiej zmiany, jednak nowy kredyt nie będzie już spełniał kryteriów otrzymywania dopłat. W związku z brakiem dopłat do odsetek miesięczne płatności dokonywane przez klienta będą wyższe niż w przypadku „starego” kredytu.

Kiedy najlepiej refinansować kredyt?

Wówczas, gdy nasze zobowiązanie jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu oraz gdy czujemy się pokrzywdzeni faktem, iż aktualne oferty banków są dużo atrakcyjniejsze od tej, z której skorzystaliśmy kilkanaście miesięcy temu. Większość osób, która zaciągnęła kredyt pod koniec 2008 roku i na początku roku 2009 ma marżę kredytową znacząco wyższą od tych proponowanych obecnie. Wówczas, banki bardzo niechętnie udzielały kredytów, a jeśli już to robiły, to uwagi na wysokie ryzyko marża kredytowa również była wysoka. Jeśli mamy kredyt właśnie z tego okresu to rozwiązaniem mogą być także negocjacje z obecnym bankiem. Jednak jeśli propozycja jest niesatysfakcjonująca wówczas można zdecydować się na nowy bank, gdzie warunki proponowane nowym klientom są korzystniejsze.

Zanim zaciągniesz nowy kredyt

Zaciągnięcie nowego kredytu musi jednak poprzedzić szczegółowa analiza kosztów, które występują w całym procesie refinansowania. Warto zwrócić uwagę na dodatkową prowizję, którą pobierze od nas nasz obecny bank. Niestety w wielu umowach kredytowych funkcjonuje zapis, iż przy wcześniejszej spłacie kredytu należy uiścić opłatę, której wysokość waha się w granicach 1-2% wartości pozostałej do spłaty części zobowiązania. W związku z tym, refinansowanie na znaczną kwotę, po bardzo krótkim okresie czasu od momentu zaciągnięcia kredytu może być zupełnie nieopłacalne. Złotą zasadą wielu banków jest zapis, iż prowizja za wcześniejszą spłatę pobierana jest, jeśli spłata ta następuje w ciągu trzech lub pięciu pierwszych lat obowiązywania umowy kredytowej. Po tym okresie niemal we wszystkich bankach możemy spłacić kredyt bez jakichkolwiek opłat.

Zanim jednak ostatecznie wybierzemy bank, w którym chcielibyśmy refinansować nasz kredyt

...musimy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów nowej umowy.

- Powinniśmy sprawdzić jaka jest wysokość marży w nowym banku, ale także czy wymagane jest skorzystanie z innych produktów. Wymóg używania karty kredytowej, konta, czy też zakup produktu ubezpieczeniowego co prawda obniża marżę i ratę kredytu, ale niejednokrotnie powoduje że miesięczne płatności znacząco wzrastają. Wiele banków wymaga także regularnego zasilania konta stałą kwotą lub wynagrodzeniem. Warto sprawdzić te wszystkie warunki dodatkowe, aby być w pełni świadomym na jakich zasadach cenowych nowy bank udziela kredytu – podkreśla Krajkowski.

Zobacz także: Czy zmiana kredytu pozwoli na oszczędności?

Warto też zwrócić uwagę na to czy marża banku, w którym refinansujemy nasze zobowiązanie nie będzie się zmieniać podczas trwania umowy kredytowej, szczególnie pod kątem niespełnienia warunków korzystania z innych produktów. Czy w przypadku niezasilania konta wynagrodzeniem lub niekorzystania z karty kredytowej warunki promocyjne kredytu hipotecznego tracimy bezpowrotnie, czy też bank daje możliwość ponownego zastosowania promocyjnej marży.

Odpowiedni moment

Większość banków oferuje obecnie kredyty przeznaczone na spłatę innych kredytów mieszkaniowych na takich samych warunkach cenowych jak gdyby był to kredyt przeznaczony na zakup takiej nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka banków, które w pewien sposób wyróżniają się wśród innych i różnicują swoje oferty w zależności od celu kredytowania.

- DnB Nord nie pobiera dodatkowej opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu do momentu wpisu hipoteki. Oznacza to dodatkowe korzyści w postaci niższej raty już od samego uruchomienia kredytu. Bank Nordea dla kredytu przeznaczonego na refinansowania innego kredytu mieszkaniowego ustala marżę niższą o 0,1 punktu procentowego, niż dla kredytu o takich samych parametrach, ale przeznaczonego na zakup lub remont. Dodatkowo instytucja ta dla takich produktów nie pobiera prowizji za udzielenie. Odwrotnie sytuacja wygląda w Alior Banku – dla kredytu w EUR, który jest przeznaczony na spłatę innego zobowiązania marża jest wyższa o 0,6 punktu procentowego, niż dla analogicznego kredytu na zakup mieszkania lub domu – wylicza Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus.

Pozostałe banki swoje oferty kredytów na refinansowanie mają skonstruowane identycznie jak dla pozostałych celów mieszkaniowych. W związku z powyższym dla dużej grupy kredytów zaciągniętych pod koniec 2008 i na początku 2009 roku obecnie możliwe jest uzyskanie dużo lepszych warunków cenowych niż te aktualnie zapisane w umowie kredytowej. Jak wynika z poczynionej analizy refinansowanie może być opłacalnym zabiegiem dla licznej grupy kredytobiorców, którzy zmuszeni byli zaciągnąć kredyt hipoteczny w okresie gorszej koniunktury.

Należy pamiętać, że nasz związek z bankiem nie jest zobowiązaniem na całe życie i powinien być satysfakcjonujący dla obu stron. Jeśli taki nie jest warto sprawdzić dostępne opcje i wybrać taki bank, z którym, jak to zwykle bywa w przypadku kredytów hipotecznych, będziemy żyć długo, ale jednak szczęśliwie.

Źródło: Dom Kredytowy Notus

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA