Czy warto refinansować kredyt?
REKLAMA
REKLAMA
Refinansowany kredyt, czyli jaki?
Zaciągnięty kilka lat temu kredyt hipoteczny po pewnym czasie może nie wydawać się najlepszą dla nas opcją. Przerasta nas często wysokość rat, które należy spłacać. Oprocentowanie kredytu jest wysokie. W takim przypadku możemy zastanowić się nad refinansowaniem kredytu. W praktyce oznacza to kredyt, który przenosi się z jednego banku do innego. Jego zaletą jest fakt, że refinansowanie przynosi nowe, często znacznie lepsze warunki kredytowe. To tak jakbyśmy chcieli nowym kredytem, dla nas tańszym, spłacić stary. Taka opcja jest najlepszym wyjściem z sytuacji, gdy nasz kredyt jest wysoko oprocentowany, a bank nie chcę zgodzić się na negocjacje w sprawie płaconych rat.
REKLAMA
Zobacz także: Kredyt dla cudzoziemca
Dodatkowe koszty refinansowania
Często bank, który zachęca nas do skorzystania z jego oferty refinansowania, rezygnuje z pobrania prowizji za udzielenie kredytu. Istnieją jednak dodatkowe koszty:
- koszty rezygnacji z usług dotychczasowego banku – zapłata prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Niestety, wysokość takiej prowizji często sprawia, że refinansowanie kredytu zupełnie się nie opłaca,
- opłaty związane z ubezpieczeniem nowego kredytu,
- płatne przygotowanie zaświadczenia o stanie zadłużenia,
- spread – różnica w kursie sprzedaży i kupna waluty. Warto upewnić się, czy będzie się to opłacało. Otrzymany kredyt refinansowany będziemy spłacać po wyższym kursie sprzedaży. Możemy go jednak zaciągnąć po niższym kursie kupna waluty.
Kto może dostać refinansowany kredyt?
Niektóre banki pozwalają na refinansowanie kredytu osobom, które spłacały swój kredyt przez co najmniej 1,5 roku. Problemy mogą mieć ci, którzy spóźniali się z zapłatą rat.
Zobacz także: Staniały pożyczki konsumpcyjne
REKLAMA
REKLAMA