Jak działa wentylacja grawitacyjna?
REKLAMA
REKLAMA
Zasadniczo opiera się na przemieszczaniu się mas powietrza w przewodzie wentylacyjnym na zasadzie różnicy ciężarów oraz ciśnienia powietrza na skutek różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a powietrzem na poziomie wylotu z komina wentylacyjnego.
REKLAMA
Prawidłowe działanie
Do jej prawidłowego działania potrzebny jest drożny kanał wentylacyjny zaopatrzony w kratkę wewnątrz budynku, ale też odpowiednia ilość powietrza dopływającego do jego wnętrza. Dopływ powietrza z zewnątrz w dzisiejszym systemie okienno-drzwiowym zapewniony jest poprzez nawiewniki umieszczone pod oknami oraz te wbudowane w górnej części okna. W pierwszych wersjach okien takiego dopływu nie było lub był realizowany poprzez system rozszczelnienia okien. Jednak jest to tylko półśrodek i nie zapewniał wymaganej ilości powietrza potrzebnego do sprawnego funkcjonowania wentylacji.
W rzeczywistości system rozszczelniania okien dostarczał przeciętnie dziesięciokrotnie mniej powietrza niż możliwości odprowadzania powietrza przez komin.
Odwrotny ciąg
Konsekwencją tego jest odwrotny ciąg. Szczególnie zauważalny w pomieszczeniach zaopatrzonych w piec kaflowy i nowe szczelne okna, oraz w łazienkach z dopływającym zimnym powietrzem i zawilgoceniem ścian łazienki. Do prawidłowej egzystencji człowiek dorosły potrzebuje do 60 m3/h świeżego powietrza. Niejednokrotnie, aby zapewnić taki poziom należy otwierać okna. Skutkiem tego jest przedostawanie się uciążliwego hałasu z ulic miejski oraz różnych zanieczyszczeń w postaci pyłów.
Wentylacja a energooszczędność
Niedoskonałości wentylacji grawitacyjnej pozostają w pewnej opozycji do nowych trendów dotyczących budynków szczelnych i energooszczędnych. Takie budynki dążąc do wysokich współczynników energooszczędności eliminują wloty zimnego powietrza traktując je jako mostki termiczne.
Polecamy: Mostki termiczne
Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zagrzybienie ścian i pogorszenie mikroklimatu. Taki typ wentylacji sprawdzał się dobrze w poprzednich dekadach, gdzie do sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej zakładano pewną nieszczelność stolarki okiennej.
Czytaj także: Ile mocy potrzebuje Twój dom
REKLAMA
REKLAMA