REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Paweł Nawrocki
Wentylacja grawitacyjna stanowi nadal najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w Polsce
Wentylacja grawitacyjna stanowi nadal najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Wentylacja grawitacyjna stanowi nadal najczęstszy rodzaj wentylacji stosowany w Polsce.

Zasadniczo opiera się na przemieszczaniu się mas powietrza w przewodzie wentylacyjnym na zasadzie różnicy ciężarów oraz ciśnienia powietrza na skutek różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a powietrzem na poziomie wylotu z komina wentylacyjnego.

REKLAMA

Prawidłowe działanie

Do jej prawidłowego działania potrzebny jest drożny kanał wentylacyjny zaopatrzony w kratkę wewnątrz budynku, ale też odpowiednia ilość powietrza dopływającego do jego wnętrza. Dopływ powietrza z zewnątrz w dzisiejszym systemie okienno-drzwiowym zapewniony jest poprzez nawiewniki umieszczone pod oknami oraz te wbudowane w górnej części okna. W pierwszych wersjach okien takiego dopływu nie było lub był realizowany poprzez system rozszczelnienia okien. Jednak jest to tylko półśrodek i nie zapewniał wymaganej ilości powietrza potrzebnego do sprawnego funkcjonowania wentylacji.

W rzeczywistości system rozszczelniania okien dostarczał przeciętnie dziesięciokrotnie mniej powietrza niż możliwości odprowadzania powietrza przez komin.

Odwrotny ciąg

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją tego jest odwrotny ciąg. Szczególnie zauważalny w pomieszczeniach zaopatrzonych w piec kaflowy i nowe szczelne okna, oraz w łazienkach z dopływającym zimnym powietrzem i zawilgoceniem ścian łazienki. Do prawidłowej egzystencji człowiek dorosły potrzebuje do 60 m3/h świeżego powietrza. Niejednokrotnie, aby zapewnić taki poziom należy otwierać okna. Skutkiem tego jest przedostawanie się uciążliwego hałasu z ulic miejski oraz różnych zanieczyszczeń w postaci pyłów.

Wentylacja a energooszczędność

Niedoskonałości wentylacji grawitacyjnej pozostają w pewnej opozycji do nowych trendów dotyczących budynków szczelnych i energooszczędnych. Takie budynki dążąc do wysokich współczynników energooszczędności eliminują wloty zimnego powietrza traktując je jako mostki termiczne.

Polecamy: Mostki termiczne

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zagrzybienie ścian i pogorszenie mikroklimatu. Taki typ wentylacji sprawdzał się dobrze w poprzednich dekadach, gdzie do sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej zakładano pewną nieszczelność stolarki okiennej.

Czytaj także: Ile mocy potrzebuje Twój dom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA