REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową
Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja gospodarcza mocno odbija się na rynku kredytów mieszkaniowych. Wzrosty stóp procentowych wpłynęły na zaostrzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych, co z kolei wpłynęło na spadek popytu na nie.

Zaostrzenie polityki udzielania kredytów hipotecznych skorelowane ze wzrostem stóp procentowych

IV kwartał 2021 r. był kolejnym okresem zmiany kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych – wynika z raportu pt. „ Sytuacja na rynku kredytowym” opublikowanego 7 marca 2022 r. przez NBP, opracowanego na podstawie ankiet przeprowadzonych na początku stycznia 2022 r. wśród 23 banków. Udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wyniósł w nich ok. 88%.  

REKLAMA

Z przeprowadzonego badania wynika jednak, że opinie banków nie były jednoznaczne. W IV kw. spośród zapytanych banków 15 proc. zacieśniło kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, rozumiane jako kryteria i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych, na skutek podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych oraz pogarszających się prognoz sytuacji gospodarczej. Zaostrzenia dokonało 28 proc. z nich, zaś 13 proc. zdecydowało się na złagodzenie standardów kredytowania.

Część banków (13 proc.) zmieniła także niektóre warunki udzielania kredytów, np. obniżyły wymagani w kwestii udziału wymaganego wkładu własnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody zmiany polityki kredytowej banków w kwestii kredytów hipotecznych

REKLAMA

Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniły się głównie decyzje RPP w zakresie polityki pieniężnej (-34%, ), a także pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej (-14%) oraz, nieobjęte ankietą, wdrożenie wymogów znowelizowanej Rekomendacji S, w tym skrócenie maksymalnego okresu, dla którego badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy (-5%).


agodzenie polityki kredytowej banki uzasadniały m.in. wzrostem konkurencji ze strony innych banków (16%) oraz prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym i spadkiem popytu na kredyty mieszkaniowe (dla obu przyczyn po 13%).

Coraz mniej chętnych na kredyt hipoteczny

Po trzech kwartałach wzrostów popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2021 r. trend wyraźnie odwrócił się. Około 69% ankietowanych banków zauważyło spadek popytu na kredyty hipoteczne.

REKLAMA

Podstawowym powodem zaistniałej sytuacji, którą wskazały banki, były prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym – według 28% ankietowanych. W drugiej kolejności zmiany w wydatkach konsumpcyjnych (25% banków). Kolejnymi powodami były: pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (-24%) i zaostrzenie warunków udzielania
kredytów mieszkaniowych (-13%), a także wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym kredytów z innych banków i innych źródeł (dla obu czynników po -11%).

Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in.: wzrost stóp procentowych, ale jednocześnie wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m2 i kredytowaniu zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez BGK.

Popyt na kredyt: odwrócenie trendu i wyraźny spadek popytu w wyniku m.in. prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym, zmian w wydatkach konsumenckich i pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz zmian warunków kredytowania.

Oczekiwania na I kwartał 2022 r.: zaostrzanie polityki kredytowej i spadek popyt

Na I kwartał 2022 r. ankietowane banki prognozują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (-45%) oraz pogłębienie spadku popytu na te kredyty mieszkaniowe ( -58%).

Ankieta NBP – cel jej przeprowadzania

Celem ankiety jest określenie kierunku zmian polityki kredytowej, tj. kryteriów i warunków udzielania kredytów, a także zmian popytu na kredyty w polskim systemie bankowym. Kryteria udzielania kredytów są rozumiane jako ustalone przez bank minimalne standardy zdolności kredytowej, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.

Warunki udzielania kredytów są to cechy umowy kredytu uzgadniane przez bank i kredytobiorcę, w tym marża odsetkowa, pozaodsetkowe koszty kredytu, maksymalna kwota
kredytu, wymagane zabezpieczenia i maksymalny okres kredytowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: NBP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA