REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową
Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja gospodarcza mocno odbija się na rynku kredytów mieszkaniowych. Wzrosty stóp procentowych wpłynęły na zaostrzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych, co z kolei wpłynęło na spadek popytu na nie.

Zaostrzenie polityki udzielania kredytów hipotecznych skorelowane ze wzrostem stóp procentowych

IV kwartał 2021 r. był kolejnym okresem zmiany kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych – wynika z raportu pt. „ Sytuacja na rynku kredytowym” opublikowanego 7 marca 2022 r. przez NBP, opracowanego na podstawie ankiet przeprowadzonych na początku stycznia 2022 r. wśród 23 banków. Udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wyniósł w nich ok. 88%.  

REKLAMA

Z przeprowadzonego badania wynika jednak, że opinie banków nie były jednoznaczne. W IV kw. spośród zapytanych banków 15 proc. zacieśniło kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, rozumiane jako kryteria i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych, na skutek podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych oraz pogarszających się prognoz sytuacji gospodarczej. Zaostrzenia dokonało 28 proc. z nich, zaś 13 proc. zdecydowało się na złagodzenie standardów kredytowania.

Część banków (13 proc.) zmieniła także niektóre warunki udzielania kredytów, np. obniżyły wymagani w kwestii udziału wymaganego wkładu własnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody zmiany polityki kredytowej banków w kwestii kredytów hipotecznych

REKLAMA

Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniły się głównie decyzje RPP w zakresie polityki pieniężnej (-34%, ), a także pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej (-14%) oraz, nieobjęte ankietą, wdrożenie wymogów znowelizowanej Rekomendacji S, w tym skrócenie maksymalnego okresu, dla którego badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy (-5%).


agodzenie polityki kredytowej banki uzasadniały m.in. wzrostem konkurencji ze strony innych banków (16%) oraz prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym i spadkiem popytu na kredyty mieszkaniowe (dla obu przyczyn po 13%).

Coraz mniej chętnych na kredyt hipoteczny

Po trzech kwartałach wzrostów popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2021 r. trend wyraźnie odwrócił się. Około 69% ankietowanych banków zauważyło spadek popytu na kredyty hipoteczne.

REKLAMA

Podstawowym powodem zaistniałej sytuacji, którą wskazały banki, były prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym – według 28% ankietowanych. W drugiej kolejności zmiany w wydatkach konsumpcyjnych (25% banków). Kolejnymi powodami były: pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (-24%) i zaostrzenie warunków udzielania
kredytów mieszkaniowych (-13%), a także wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym kredytów z innych banków i innych źródeł (dla obu czynników po -11%).

Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in.: wzrost stóp procentowych, ale jednocześnie wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m2 i kredytowaniu zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez BGK.

Popyt na kredyt: odwrócenie trendu i wyraźny spadek popytu w wyniku m.in. prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym, zmian w wydatkach konsumenckich i pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz zmian warunków kredytowania.

Oczekiwania na I kwartał 2022 r.: zaostrzanie polityki kredytowej i spadek popyt

Na I kwartał 2022 r. ankietowane banki prognozują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (-45%) oraz pogłębienie spadku popytu na te kredyty mieszkaniowe ( -58%).

Ankieta NBP – cel jej przeprowadzania

Celem ankiety jest określenie kierunku zmian polityki kredytowej, tj. kryteriów i warunków udzielania kredytów, a także zmian popytu na kredyty w polskim systemie bankowym. Kryteria udzielania kredytów są rozumiane jako ustalone przez bank minimalne standardy zdolności kredytowej, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.

Warunki udzielania kredytów są to cechy umowy kredytu uzgadniane przez bank i kredytobiorcę, w tym marża odsetkowa, pozaodsetkowe koszty kredytu, maksymalna kwota
kredytu, wymagane zabezpieczenia i maksymalny okres kredytowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: NBP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA