REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową
Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie - banki zaostrzają politykę kredytową
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja gospodarcza mocno odbija się na rynku kredytów mieszkaniowych. Wzrosty stóp procentowych wpłynęły na zaostrzenie warunków udzielania kredytów hipotecznych, co z kolei wpłynęło na spadek popytu na nie.

Zaostrzenie polityki udzielania kredytów hipotecznych skorelowane ze wzrostem stóp procentowych

IV kwartał 2021 r. był kolejnym okresem zmiany kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych – wynika z raportu pt. „ Sytuacja na rynku kredytowym” opublikowanego 7 marca 2022 r. przez NBP, opracowanego na podstawie ankiet przeprowadzonych na początku stycznia 2022 r. wśród 23 banków. Udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wyniósł w nich ok. 88%.  

REKLAMA

Z przeprowadzonego badania wynika jednak, że opinie banków nie były jednoznaczne. W IV kw. spośród zapytanych banków 15 proc. zacieśniło kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, rozumiane jako kryteria i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych, na skutek podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych oraz pogarszających się prognoz sytuacji gospodarczej. Zaostrzenia dokonało 28 proc. z nich, zaś 13 proc. zdecydowało się na złagodzenie standardów kredytowania.

Część banków (13 proc.) zmieniła także niektóre warunki udzielania kredytów, np. obniżyły wymagani w kwestii udziału wymaganego wkładu własnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody zmiany polityki kredytowej banków w kwestii kredytów hipotecznych

REKLAMA

Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniły się głównie decyzje RPP w zakresie polityki pieniężnej (-34%, ), a także pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej (-14%) oraz, nieobjęte ankietą, wdrożenie wymogów znowelizowanej Rekomendacji S, w tym skrócenie maksymalnego okresu, dla którego badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy (-5%).


agodzenie polityki kredytowej banki uzasadniały m.in. wzrostem konkurencji ze strony innych banków (16%) oraz prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym i spadkiem popytu na kredyty mieszkaniowe (dla obu przyczyn po 13%).

Coraz mniej chętnych na kredyt hipoteczny

Po trzech kwartałach wzrostów popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kwartale 2021 r. trend wyraźnie odwrócił się. Około 69% ankietowanych banków zauważyło spadek popytu na kredyty hipoteczne.

REKLAMA

Podstawowym powodem zaistniałej sytuacji, którą wskazały banki, były prognozy odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym – według 28% ankietowanych. W drugiej kolejności zmiany w wydatkach konsumpcyjnych (25% banków). Kolejnymi powodami były: pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (-24%) i zaostrzenie warunków udzielania
kredytów mieszkaniowych (-13%), a także wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym kredytów z innych banków i innych źródeł (dla obu czynników po -11%).

Wśród nieobjętych ankietą czynników wpływających na zmianę popytu banki wskazały m.in.: wzrost stóp procentowych, ale jednocześnie wprowadzenie ułatwień w budowie domów o powierzchni do 70 m2 i kredytowaniu zakupu mieszkania z gwarancją wkładu własnego udzielaną przez BGK.

Popyt na kredyt: odwrócenie trendu i wyraźny spadek popytu w wyniku m.in. prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym, zmian w wydatkach konsumenckich i pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz zmian warunków kredytowania.

Oczekiwania na I kwartał 2022 r.: zaostrzanie polityki kredytowej i spadek popyt

Na I kwartał 2022 r. ankietowane banki prognozują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (-45%) oraz pogłębienie spadku popytu na te kredyty mieszkaniowe ( -58%).

Ankieta NBP – cel jej przeprowadzania

Celem ankiety jest określenie kierunku zmian polityki kredytowej, tj. kryteriów i warunków udzielania kredytów, a także zmian popytu na kredyty w polskim systemie bankowym. Kryteria udzielania kredytów są rozumiane jako ustalone przez bank minimalne standardy zdolności kredytowej, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby uzyskać kredyt.

Warunki udzielania kredytów są to cechy umowy kredytu uzgadniane przez bank i kredytobiorcę, w tym marża odsetkowa, pozaodsetkowe koszty kredytu, maksymalna kwota
kredytu, wymagane zabezpieczenia i maksymalny okres kredytowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: NBP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA