REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosną raty kredytów mieszkaniowych? We wtorek możliwa podwyżka stóp procentowych NBP

Wzrosną raty kredytów we franku? We wtorek możliwa podwyższa stóp procentowych NBP
Wzrosną raty kredytów we franku? We wtorek możliwa podwyższa stóp procentowych NBP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

RPP podniesie stopy procentowe NBP we wtorek 8 marca? Oprócz decyzji w tej sprawie, inwestorzy poznają podstawowe założenia najnowszej projekcji PKB i inflacji, sporządzonej przez Departament Analiz Ekonomicznych NBP. Na wycenę krajowych aktywów w dalszym ciągu oddziaływać będzie przebieg rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czy RPP podniesie stopy procentowe NBP?

Przed wtorkowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, pewne wątpliwości wśród inwestorów i ekonomistów budzi skala podwyżki stóp procentowych. Wydaje się, że rynkowy konsensus zakłada podwyżkę referencyjnej stopy procentowej o 50 pb do 3,25 proc. Taka skala podwyżki wynika choćby z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, których jednak udzielił on przed napaścią Rosji na Ukrainą.

REKLAMA

Wojna w Ukrainie z jednej strony doprowadziła do gwałtownego osłabienia złotego i pogorszenia perspektyw inflacji, ze względu na gwałtowny wzrost cen surowców (nie tylko energetycznych), z drugiej osłabiła przyszły wzrost gospodarczy. Jedne czynniki sugerują ostrożność w podnoszeniu stóp procentowych, drugie - wskazują na możliwość przyspieszenia cyklu zacieśniania warunków monetarnych.

Zdania ekspertów w kwestii dalszego podnoszenia stóp procentowych NBP są podzielone

REKLAMA

"Naszym zdaniem dojdzie do wzrostu stóp o 50 punktów bazowych. Z jednej strony słabsze perspektywy gospodarcze sprzyjają niższej ścieżce stóp, z drugiej strony ryzyko osłabienia złotego sprzyja decyzji o większej podwyżce. Wg nas w obliczu tych przeciwstawnych sił wciąż ma sens podążanie dotychczasową ścieżką. Nie wykluczamy jednak, że RPP uzna jeden z tych czynników ryzyka za poważniejszy i zmieni dotychczasowe nastawienie. Rada dostanie teraz nową projekcję, być może uwzględniającą w wyliczeniach wpływ wojny" - napisali w piątkowej analizie ekonomiści Santander BP.

"Ponieważ wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę na polską gospodarkę może być stagflacyjny, decyzje władz monetarnych stają się trudniejsze. Mimo słabości złotego nie widzimy masowego odpływu kapitału, dlatego nie ma potrzeby większych podwyżek" - oceniają ekonomiści PKO BP.

REKLAMA

Podejmując decyzję o skali podwyżki stóp procentowych, członkowie RPP będą musieli wziąć pod uwagę ostatnie wydarzenia na rynku walutowym. Pod wpływem rosyjskiej agresji na Ukrainę, waluty naszego regionu zdecydowanie straciły na wartości, w tym złoty. W piątek wieczorem euro kosztowało 4,89 zł, a w niedzielę wieczorem, przy ograniczonej skali handlu, kurs wzrósł do najwyższego w historii poziomu 4,95 zł.

"Banki centralne próbowały bronić swoich walut interwencjami (Polska, Czechy) i podwyżkami stóp (Węgry nieoczekiwanie podniosły tygodniową stopę depozytową o 75 pb). Choć prawdopodobnie bez tych działań waluty CEE miałyby się jeszcze gorzej, to trudno też liczyć na powstrzymanie dalszej ich wyprzedaży gdy czynnik, który za nią stoi, prawdopodobnie wciąż będzie obecny. Liczymy się z tym, że EUR/PLN będzie spychany dalej w stronę 5,00, ale jednocześnie zakładamy, że przy pozytywnych doniesieniach (np. dzięki zaplanowanej na weekend trzeciej rundzie negocjacji Rosja-Ukraina), może dojść do gwałtownego umocnienia złotego. Wg nas z pomocą złotemu może też przyjść komunikacja RPP, podkreślająca dalsze podwyżki i dalszą gotowość do interwencji rynkowych NBP" - napisali ekonomiści Santander BP.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, RPP zdecyduje się na większą niż wcześniej oczekiwano podwyżkę stóp procentowych.

„Do rangi głównego problemu urasta kwestia kursu walutowego. Jego poziom i dynamika stwarzają obecnie ryzyko pogłębienia szoku cenowego, a dotychczasowa, skoordynowana interwencja NBP i MF nie wystarczyła, by zrównoważyć wzrost premii za ryzyko i słabszy wzrost gospodarczy. Z tego względu uważamy, że RPP zdecyduje się wykorzystać ścieżkę stóp procentowych do wpłynięcia na dynamikę tych procesów. Zamiast spodziewanych wcześniej 50 pb., stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu wzrosną o 100 pb.” – podano w poniedziałkowym raporcie Banku Pekao.

Skutki dla polskiej gospodarki wynikające z wojny na Ukrainie

Od początku napaści Rosji na Ukrainę złoty mocno traci. W poniedziałek ok. 9.45 euro kosztowało 4,93 zł (złoty stracił ok. 1,11 proc.), dolar prawie 4,54 zł (1,64 proc. spadku wartości złotego) a frank szwajcarski ponad 4,92 zł (spadek o ok. 1,18 proc.).

Jednym z powodów osłabienia złotego jest spadek euro w stosunku do dolara. Wspólna waluta kosztowała ok. 1,08 dolara, co oznacza spadek o ok. 0,6 proc.

W środę prawdopodobnie na konferencji prasowej wystąpi prezes NBP Adam Glapiński.

Opracowanie: Paulina Karpińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nawet co drugie mieszkanie było kupowane w celach inwestycyjnych. Jak jest teraz i czy znów kupujący dla siebie będą w przewadze

  Rosnące nieustannie od początków wysokiej inflacji ceny mieszkań zaktywizowały inwestorów. Do tych, którzy kupują, by wynajmować dołączyli flipperzy nowej generacji. Klasyczny flipper wyszukuje okazji w standardowej ofercie, ci nowi za atrakcyjną uznają każde niemal mieszkanie na sprzedaż, bo zarobi się na nim wyłącznie na spekulacji cenowej. W konsekwencji jeszcze niemal rok temu co drugie sprzedawane w Polsce mieszkanie szło w ręce inwestorów. Jak jest teraz?

  Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny - co wybrać, co się bardziej opłaca?

  Wynajem mieszkania czy może kredyt hipoteczny na własną nieruchomość. Jakie rozwiązania wybierają obecnie Polacy? Co się bardziej opłaca?

  Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?

  Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

  Schron przy domu i mikroinstalacja wiatrowa bez pozwolenia na budowę. Będą zmiany w prawie budowlanym

  W II. kwartale 2024 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu zmiany w Prawie budowlanym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD22.

  REKLAMA

  Efektywna redukcja emisji w nieruchomościach. Na czym bazuje?

  Modernizacja budynków to kluczowy krok w walce z emisją CO2. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38% tych emisji. Dlatego warto inwestować w termomodernizację i zmianę przeznaczenia obiektów. 

  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  REKLAMA

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  REKLAMA