REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!

Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!
Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie bardzo wielu klientów pyta nas, czy po tym jak spłacili kredyt we frankach, EURO czy USD w dalszym ciągu mogą walczyć o unieważnienie kredytu i odzyskać pieniądze. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak, w przypadku gdy spłacony został już kredyt nadal możemy pozwać Bank o zwrot nadpłaconych pieniędzy.

Spłata kredytu walutowego a zwrot nadpłaty

Oczywiście jak w każdym przypadku dotyczącym umowy frankowej, niezbędne jest przeprowadzenie analizy umowy i oszacowanie możliwości wejścia na drogę sądową z Bankiem. Jeśli okaże się, że umowa z Bankiem posiadała klauzule abuzywne, niezgodne z prawem przysługuje każdej osobie prawo wniesienia sprawy do sądu o unieważnienie umowy kredytowej. Spłacenie kredytu nie pozbawia kredytobiorcy możliwości dochodzenia swoich praw na drodze Sądowej.

REKLAMA

Roszczenia niemajątkowe i majątkowe

REKLAMA

Przysługujące kredytobiorcy roszczenia o zwrot nadpłaconych pieniędzy , są skutkiem umieszczenia w umowie kredytu niedozwolonych klauzul. Roszczenia co do zasady możemy podzielić na dwa rodzaje: roszczenia niemajątkowe i majątkowe.
Pierwszy rodzaj roszczeń nie ulega przedawnieniu, a w odniesieniu do umowy kredytu daje prawo do żądania uznania umowy za nieważną (jako nienadającą się do wykonania przez znajdujące się w niej niedozwolone klauzule) lub do uznania kwestionowanych postanowień umownych za niewiążące.

Z nieważności umowy lub konkretnych jej postanowień wynika uprawnienie Kredytobiorcy do żądania zapłaty nadpłaconych kwot, które stanowią roszczenia majątkowe. Roszczenia majątkowe przedawniać się będą dla Kredytobiorców po 10 latach (co prawda okres przedawnienia
w jednej z ostatnich nowelizacji kodeksu cywilnego uległ zmianie i wynosi teraz 6 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, ale dla umów zawartych przed lipcem 2018 r., należy stosować 10 letni okres przedawnienia).

Co oznacza dla kredytobiorcy nieważność umowy?

Nieważność umowy skutkuje uznaniem umowy kredytowej za nigdy nie zawartą, a co za tym idzie nie wywołującą żadnych skutków prawnych. W takiej sytuacji strony umowy, po prawomocnym wyroku, zobowiązane są zwrócić to co nawzajem sobie świadczyły, czyli w praktyce rozliczyć się saldem. W przypadku kredytów spłacony oznacza zwrócenie nadpłaconych kwot przez Bank kredytobiorcy.

W przypadku uznania przez Sąd braku podstaw do unieważnienia umowy i orzeczenia w wyroku usunięcia klauzul waloryzacyjnych, dochodzi do przeliczenia zobowiązania na walutę polską. Przeliczenie następuje po kursie z dnia zawarcia umowy. W tej sytuacji kredytobiorcy, który spłacił kredyt przysługiwać będzie kwota z tytułu dokonanych przez czas trwania umowy kredytowej nadpłat na poczet kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co w takim razie oznacza spłata kredytu? Czy wywiera to jakiekolwiek skutki?

REKLAMA

Jak już to zostało wskazane spłacenie kredytu nie wpływa na sam proces przed Sądem, czy ocenę zasadności podnoszonych roszczeń. Spłata kredytu może wpłynąć na wysokość zasądzonych kwot. Wpływa też na sposób rozliczenia się z bankiem.

Zarówno w przypadku unieważnienia umowy jak i usunięcia z niej - klauzul waloryzacyjnych, Kredytobiorcy będzie przysługiwało roszczenie majątkowe – zwrot pieniędzy - względem banku. W takiej sytuacji Bank będzie dłużnikiem wcześniejszego Kredytobiorcy.

Czy warto składać pozew w sytuacji gdy został spłacony kredyt?

Jak najbardziej warto, ponieważ złożenie pozwu w sytuacji spłacenia kredytu jest jedyną skuteczną drogą dla Kredytobiorców do odzyskania pieniędzy z tytułu umieszczenia przez Banki w umowach kredytu niezgodnych z prawem klauzul abuzywnych.

Mateusz Wojdyga, Aplikant Radcowski, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA