REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!
Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie bardzo wielu klientów pyta nas, czy po tym jak spłacili kredyt we frankach, EURO czy USD w dalszym ciągu mogą walczyć o unieważnienie kredytu i odzyskać pieniądze. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak, w przypadku gdy spłacony został już kredyt nadal możemy pozwać Bank o zwrot nadpłaconych pieniędzy.

Spłata kredytu walutowego a zwrot nadpłaty

Oczywiście jak w każdym przypadku dotyczącym umowy frankowej, niezbędne jest przeprowadzenie analizy umowy i oszacowanie możliwości wejścia na drogę sądową z Bankiem. Jeśli okaże się, że umowa z Bankiem posiadała klauzule abuzywne, niezgodne z prawem przysługuje każdej osobie prawo wniesienia sprawy do sądu o unieważnienie umowy kredytowej. Spłacenie kredytu nie pozbawia kredytobiorcy możliwości dochodzenia swoich praw na drodze Sądowej.

REKLAMA

Roszczenia niemajątkowe i majątkowe

REKLAMA

Przysługujące kredytobiorcy roszczenia o zwrot nadpłaconych pieniędzy , są skutkiem umieszczenia w umowie kredytu niedozwolonych klauzul. Roszczenia co do zasady możemy podzielić na dwa rodzaje: roszczenia niemajątkowe i majątkowe.
Pierwszy rodzaj roszczeń nie ulega przedawnieniu, a w odniesieniu do umowy kredytu daje prawo do żądania uznania umowy za nieważną (jako nienadającą się do wykonania przez znajdujące się w niej niedozwolone klauzule) lub do uznania kwestionowanych postanowień umownych za niewiążące.

Z nieważności umowy lub konkretnych jej postanowień wynika uprawnienie Kredytobiorcy do żądania zapłaty nadpłaconych kwot, które stanowią roszczenia majątkowe. Roszczenia majątkowe przedawniać się będą dla Kredytobiorców po 10 latach (co prawda okres przedawnienia
w jednej z ostatnich nowelizacji kodeksu cywilnego uległ zmianie i wynosi teraz 6 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, ale dla umów zawartych przed lipcem 2018 r., należy stosować 10 letni okres przedawnienia).

Co oznacza dla kredytobiorcy nieważność umowy?

Nieważność umowy skutkuje uznaniem umowy kredytowej za nigdy nie zawartą, a co za tym idzie nie wywołującą żadnych skutków prawnych. W takiej sytuacji strony umowy, po prawomocnym wyroku, zobowiązane są zwrócić to co nawzajem sobie świadczyły, czyli w praktyce rozliczyć się saldem. W przypadku kredytów spłacony oznacza zwrócenie nadpłaconych kwot przez Bank kredytobiorcy.

W przypadku uznania przez Sąd braku podstaw do unieważnienia umowy i orzeczenia w wyroku usunięcia klauzul waloryzacyjnych, dochodzi do przeliczenia zobowiązania na walutę polską. Przeliczenie następuje po kursie z dnia zawarcia umowy. W tej sytuacji kredytobiorcy, który spłacił kredyt przysługiwać będzie kwota z tytułu dokonanych przez czas trwania umowy kredytowej nadpłat na poczet kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co w takim razie oznacza spłata kredytu? Czy wywiera to jakiekolwiek skutki?

REKLAMA

Jak już to zostało wskazane spłacenie kredytu nie wpływa na sam proces przed Sądem, czy ocenę zasadności podnoszonych roszczeń. Spłata kredytu może wpłynąć na wysokość zasądzonych kwot. Wpływa też na sposób rozliczenia się z bankiem.

Zarówno w przypadku unieważnienia umowy jak i usunięcia z niej - klauzul waloryzacyjnych, Kredytobiorcy będzie przysługiwało roszczenie majątkowe – zwrot pieniędzy - względem banku. W takiej sytuacji Bank będzie dłużnikiem wcześniejszego Kredytobiorcy.

Czy warto składać pozew w sytuacji gdy został spłacony kredyt?

Jak najbardziej warto, ponieważ złożenie pozwu w sytuacji spłacenia kredytu jest jedyną skuteczną drogą dla Kredytobiorców do odzyskania pieniędzy z tytułu umieszczenia przez Banki w umowach kredytu niezgodnych z prawem klauzul abuzywnych.

Mateusz Wojdyga, Aplikant Radcowski, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA