REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!

Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!
Spłaciłeś już swój kredyt walutowy - teraz możesz odzyskać nadpłacone pieniądze!

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie bardzo wielu klientów pyta nas, czy po tym jak spłacili kredyt we frankach, EURO czy USD w dalszym ciągu mogą walczyć o unieważnienie kredytu i odzyskać pieniądze. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak, w przypadku gdy spłacony został już kredyt nadal możemy pozwać Bank o zwrot nadpłaconych pieniędzy.

Spłata kredytu walutowego a zwrot nadpłaty

Oczywiście jak w każdym przypadku dotyczącym umowy frankowej, niezbędne jest przeprowadzenie analizy umowy i oszacowanie możliwości wejścia na drogę sądową z Bankiem. Jeśli okaże się, że umowa z Bankiem posiadała klauzule abuzywne, niezgodne z prawem przysługuje każdej osobie prawo wniesienia sprawy do sądu o unieważnienie umowy kredytowej. Spłacenie kredytu nie pozbawia kredytobiorcy możliwości dochodzenia swoich praw na drodze Sądowej.

REKLAMA

Roszczenia niemajątkowe i majątkowe

REKLAMA

Przysługujące kredytobiorcy roszczenia o zwrot nadpłaconych pieniędzy , są skutkiem umieszczenia w umowie kredytu niedozwolonych klauzul. Roszczenia co do zasady możemy podzielić na dwa rodzaje: roszczenia niemajątkowe i majątkowe.
Pierwszy rodzaj roszczeń nie ulega przedawnieniu, a w odniesieniu do umowy kredytu daje prawo do żądania uznania umowy za nieważną (jako nienadającą się do wykonania przez znajdujące się w niej niedozwolone klauzule) lub do uznania kwestionowanych postanowień umownych za niewiążące.

Z nieważności umowy lub konkretnych jej postanowień wynika uprawnienie Kredytobiorcy do żądania zapłaty nadpłaconych kwot, które stanowią roszczenia majątkowe. Roszczenia majątkowe przedawniać się będą dla Kredytobiorców po 10 latach (co prawda okres przedawnienia
w jednej z ostatnich nowelizacji kodeksu cywilnego uległ zmianie i wynosi teraz 6 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, ale dla umów zawartych przed lipcem 2018 r., należy stosować 10 letni okres przedawnienia).

Co oznacza dla kredytobiorcy nieważność umowy?

Nieważność umowy skutkuje uznaniem umowy kredytowej za nigdy nie zawartą, a co za tym idzie nie wywołującą żadnych skutków prawnych. W takiej sytuacji strony umowy, po prawomocnym wyroku, zobowiązane są zwrócić to co nawzajem sobie świadczyły, czyli w praktyce rozliczyć się saldem. W przypadku kredytów spłacony oznacza zwrócenie nadpłaconych kwot przez Bank kredytobiorcy.

W przypadku uznania przez Sąd braku podstaw do unieważnienia umowy i orzeczenia w wyroku usunięcia klauzul waloryzacyjnych, dochodzi do przeliczenia zobowiązania na walutę polską. Przeliczenie następuje po kursie z dnia zawarcia umowy. W tej sytuacji kredytobiorcy, który spłacił kredyt przysługiwać będzie kwota z tytułu dokonanych przez czas trwania umowy kredytowej nadpłat na poczet kredytu.

Co w takim razie oznacza spłata kredytu? Czy wywiera to jakiekolwiek skutki?

REKLAMA

Jak już to zostało wskazane spłacenie kredytu nie wpływa na sam proces przed Sądem, czy ocenę zasadności podnoszonych roszczeń. Spłata kredytu może wpłynąć na wysokość zasądzonych kwot. Wpływa też na sposób rozliczenia się z bankiem.

Zarówno w przypadku unieważnienia umowy jak i usunięcia z niej - klauzul waloryzacyjnych, Kredytobiorcy będzie przysługiwało roszczenie majątkowe – zwrot pieniędzy - względem banku. W takiej sytuacji Bank będzie dłużnikiem wcześniejszego Kredytobiorcy.

Czy warto składać pozew w sytuacji gdy został spłacony kredyt?

Jak najbardziej warto, ponieważ złożenie pozwu w sytuacji spłacenia kredytu jest jedyną skuteczną drogą dla Kredytobiorców do odzyskania pieniędzy z tytułu umieszczenia przez Banki w umowach kredytu niezgodnych z prawem klauzul abuzywnych.

Mateusz Wojdyga, Aplikant Radcowski, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA