REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naturalne technologie budowlane rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji życiowej – czy to możliwe?

Subskrybuj nas na Youtube
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wykorzystać naturalne technologie budowlane, aby pomóc osobom, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej? Przedsięwzięcie to miało swój początek w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Rozwój sektora budownictwa naturalnego stał się szansą dla osób bezrobotnych i wkraczających na rynek pracy. Partnerstwo zawiązane w Zgierzu w województwie łódzkim ma pomóc im w zdobyciu nowego zawodu. Jest to możliwe dzięki współpracy takich instytucji jak organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, firmy komercyjne, samorządy lokalne oraz instytucje edukacyjne.

REKLAMA

Zobacz także: Energooszczędność – zobacz co wiesz na ten temat

Wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej

REKLAMA

Zgodnie z tą dewizą Fundacja Grupa Cohabitat, razem z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Biuro Projektowe w Polsce (UNDP) doszła do wniosku, że przy wykorzystaniu naturalnych technologii budowlanych można wspomóc osoby zagrożone marginalizacją społeczną.

Z jednej strony, naturalne materiały budowlane są wykorzystywane przy budowie mieszkań socjalnych, wspierając w ten sposób gminy w rozwiązywaniu problemu mieszkalnictwa. Z drugiej natomiast, pojawia się coraz większa liczba osób, która chce mieć taki naturalny dom i poszukuje tym samym jego wykonawcy wyjaśnia Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.

Do partnerstwa dołączyli przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji zajmujących się budownictwem naturalnym, w tym reprezentanci i reprezentantki uczelni wyższych oraz osoby pracujące w instytucjach rynku pracy i integracji społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

“Cohabitat Gathering” Festival 2011

REKLAMA

Pierwszy, międzynarodowy festiwal Cohabitat Gathering okazał się jedynym tego typu w Polsce. Celem warsztatów było nie tylko zebranie fascynatów architektury naturalnej, ale również możliwość dyskusji nad partnerską współpracą przy zastosowaniu narzędzi ekonomii społecznej.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów nasze zaproszenie przyjęło wiele światowych autorytetów w dziedzinie budownictwa naturalnego: prof. Gernot Minke z Niemiec, Steve Read z Francji oraz dr Marcin Jakubowski z USA. W rezultacie udało się zintegrować polskich entuzjastów budownictwa naturalnego i pokazać, w jaki sposób można budować gospodarkę opartą o cele społeczne, a nie tylko finansowe mówi Paweł Sroczyński, Prezes Fundacji Cohabitat.

W pierwszej edycji warsztatów Cohabitat Gathering wzięło udział 215 osób, a sam festiwal przyczynił się do ogromnego zainteresowania budownictwem ze słomy i gliny wielu organizacji, osób prywatnych i samorządów. Odzwierciedleniem tego zainteresowania był kolejny festiwal zorganizowany w 2012 roku, którego finansowanie miało jedynie społecznościowy charakter. Osoby zaangażowane w działania na rzecz budownictwa naturalnego same opłaciły jego organizację.

Zobacz także: Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Rezultaty współpracy

Od samego początku stawiano na podniesienie poziomu wiedzy. W tym celu powołano Fundację Cohabitat, Spółdzielnię Socjalną Cohabitat Build, która jako pierwsza w Polsce zajmuje się wykonawstwem budynków w technologiach naturalnych oraz pracownię projektową Cohabitat Atelier. Dzięki temu wypracowano strukturę organizacyjną wszystkich nowo powstałych podmiotów, które współpracują ze sobą zakładając ciągłość swoich działań.

Owocem partnerstwa było również powołanie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN), jako reprezentanta środowiska zajmującego się budownictwem naturalnym w Polsce.

Udało się nam zrealizować trzy bardzo ważne cele. Zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce festiwal poświęcony budownictwu naturalnemu. Następnie stworzyliśmy prototyp budynku w technologii używającej kostki słomy jako izolatora ciepła. A także zaaranżowaliśmy staże dla Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Łodzi, odbywające się na budowie domu naturalnego, tym samym rozpoczynając edukację zawodową w nowym kierunku, jakim stanie się niebawem budownictwo z materiałów naturalnychtłumaczy Paweł Sroczyński.

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Partnerstwo dotyczyło nowatorskich rozwiązań, dlatego tak ważnym okazało się skorzystanie z doświadczeń zagranicznych ekspertów, a także współpraca z uczelniami i autorytetami naukowymi. W efekcie pokazano, że dzięki społecznemu zaangażowaniu marzenia o tanim i ekologicznym domu stają się realne.

Źródło: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA