Oranżeria – ogród przez cały rok
REKLAMA
REKLAMA
W obecnych czasach, gdzie żyjemy w pośpiechu i stresie warto oranżeria może stać się swojego rodzaju odskocznią od trudów dnia codziennego. W całorocznie zielonym ogrodzie na pewno znajdziemy ukojenie po ciężkim dniu pracy. Ponadto, to przeszkolone pomieszczenie nie tylko uatrakcyjni architekturę budynku i poprawi komfort naszego mieszkania.
REKLAMA
Przeszklony salon, jadalnia, a może ogród
Oranżeria może pełnić wiele funkcji. Może być przeszklonym salonem, ogrodem lub słoneczną jadalnią „pod niebem”. Warto również zwrócić uwagę na jej ekologiczną funkcję.
Zobacz także: Do jakiego typu aranżacji pasują przeszklone drzwi?
– Prawidłowo zaplanowana i wybudowana przy użyciu nowoczesnych materiałów oranżeria pełni rolę pomieszczenia, które gromadzi ciepło dla całego domu i może także przyczynić się do obniżenia zużycia energii. Jest to zasługą nie tylko wysokiej jakości oszklenia, ale przede wszystkim opatentowanych profili aluminiowych z odpowiednią izolacją termiczną - mówi Marcin Bała, Kierownik Działu Konstrukcji Aluminiowych OKNOPLAST-Kraków.
Zobacz także: Jak zaprojektować oranżerię?
Projekt oranżerii – krok po kroku
Projektowanie oranżerii należy rozpocząć od wyboru jej kształtu, miejsca pod budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonana.
Wybór oszklenia
REKLAMA
Przy budowie oranżerii bardzo ważny jest również wybór odpowiednich szyb. Muszą one zapewniać - zarówno latem, jak i zimą - należytą termoizolacyjność, a także spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na duże obciążenia np. śniegu. Właściwie dobrane szyby sprzyjają utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu cały rok i nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza latem.
– Rekomendujemy szyby zespolone z zastosowaniem bezpiecznego szkła o dobranych do indywidualnych potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła – mówi Marcin Bała z OKNOPLAST-Kraków.
Zobacz także: Szkło we wnętrzu: bezpieczeństwo
Wybór roślinności
Oranżeria w swym klasycznym kształcie ma służyć przede wszystkim jako miejsce, w którym bujna roślinność cieszy nasze oczy, niezależnie od temperatury i aury panującej na zewnątrz. Zanim stworzymy florystyczny raj w naszym domu, musimy odpowiednio wcześniej zdecydować, jakiego rodzaju rośliny chcielibyśmy hodować.
– Użytkownicy całorocznych ogrodów preferują różnorodne kompozycje roślinne, ale największą popularnością cieszą się style: śródziemnomorski z dominacją palm i drzewek cytrusowych oraz japoński z charakterystycznymi drzewkami bonsai – mówi Marcela Pietraszczyk, architekt krajobrazu z pracowni architektury krajobrazu Arcadia.
Zobacz także: Przygotowywanie oranżerii do zimy
Źródło: Oknoplast
REKLAMA
REKLAMA