REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Kowalski
Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć
Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć. Ściany wewnętrzne możemy otynkować lub wygipsować. Kolejno możemy zdecydować się na malowanie, tapetowanie, obkładanie drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi, tworzywem sztucznym a nawet płytami z korka.

W zależności od rodzaju ścian wewnętrznych i od tego z jakich materiałów zostały wykonane, zależeć będzie sposób wykonania wykończenia oraz jego ew. montaż. Pod większość materiałów wykończeniowych wymagana jest równa powierzchnia, w związku z tym będziemy musieli wykończyć ścianę tynkiem lub ją wygładzić. Materiały wykończeniowe ścian wewnętrznych powinny być dopasowane do wnętrza nie tylko ze względu na estetykę, ale także na funkcję pomieszczenia w jakim chcemy zastosować dany materiał.

REKLAMA

W pomieszczeniach mokrych takich jak łazienka czy kuchnia stosujemy materiały o wyższej odporności na wilgoć. Dlatego też w tych pomieszczeniach często stosujemy ceramikę lub kamień, rzadziej farby i tapety, choć na rynku są tapety i farby, które świetnie sprawdzają się w wilgotnych warunkach.

Tynki

Tynki, w zależności od rodzaju materiału z jakiego ściany zostały wykonane, mogą być tradycyjne bądź cienkowarstwowe. Tynk wyrówna nam ściany i stworzy idealne warunki dla podkładu pod farby, tapety i inne okładziny. Na ściany wykonywane z materiałów o gładkiej powierzchni (np. beton komórkowy) nakłada się tynki cienkowarstwowe o grubości kilku milimetrów. Natomiast, ściany wykonywane np. z cegieł lub innych podobnych materiałów nie pozwalających na dużą dokładność podczas murowania, tynkuje się tynkami tradycyjnymi, których grubość mieści się w przedziale 1,5–2 cm.

Zobacz także: Tynki dekoracyjne

Zobacz także: Czym jest tynk japoński?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się tynki dekoracyjne. Pozwalają one na uzyskanie ciekawych wzorów i struktur na powierzchni ściany. Są łatwe w nakładaniu i można je stosować tylko na fragmencie ściany całkowicie zmienia wystrój wnętrz.


Tapety, malowanie

Malowanie ścian jest najpopularniejszą metodą wykończenia ścian wewnętrznych, jest estetycznym rozwiązaniem a do tego tanim. Dostępność wielu barw farb, pozwala nam dowolnie wykańczać nasze wnętrze. Niestety malowane ściany, po kilku latach tracą swój pierwotny wygląd i należy je ponownie odmalować, co wiążę się z małym remontem.

Zobacz także: Co wybrać: tapety natryskowe czy tradycyjne?

Przystępując do malowania, farby należy dobierać w zależności od pomieszczenia, w którym będą stosowane. Do kuchni czy łazienki poleca się stosowanie farby lateksowej, jest ona odporna na wilgoć i zabrudzenia.
Powraca moda na tapetowanie ścian oraz powszechne staje się stosowanie fototapet. Tapety są trwałym wykończeniem ścian wewnątrz pomieszczeń, poza tym dostępne są w setkach wzorów i kolorów są w miarę proste w przyklejeniu. Za pomocą tapet za nie duże pieniądze i przy niewielkim nakładzie pracy, możemy zmienić nasze wnętrze na styl retro czy nowoczesny.

Drewno na ścianach wewnętrznych

Drewno w domu, nadaje wnętrzu ciepła i elegancji. Powszechnie stosowana jest boazeria, modne są także okładziny z drewna naturalnego czy płyty z korka. Drewno naturalne można łączyć w pomieszczeniach z tynkami lub kamieniami naturalnymi. Stosowanie drewna na ścianach wewnętrznych, choć nie należy do najtańszych, to korzystnie wpływa na termoizolację pomieszczenia i jego izolacyjność akustyczną. Odpowiednio zabezpieczone drewno o dużej twardości i, możemy stosować w pomieszczeniach mokrych, na przykład w kuchni i łazience.

Zobacz także: Jak zaaranżować wnętrze gabinetu przy użyciu drewna?

Kamień na ścianach wewnętrznych

Kamień stosowany w mieszkaniach stosuje się głównie w pokojach dziennych i korytarzach, poza tym nadaje on wnętrzu elegancji i nadzwyczajnego charakteru. Najczęściej stosowanym rodzajem kamienia we wnętrzach są piaskowce, wapienie lub okładziny imitujące te kamienie.

Zobacz także: Jak wykorzystać kamień we wnętrzu?

Zobacz także: Jak wykończyć ściany przy użyciu kamienia?

Ceramika na ścianach wewnętrznych

Najczęściej, okładzinę ścian z płytek ceramicznych stosuje się w łazienkach i kuchniach. Płytki ceramiczne są odporne na wilgoć, wodę oraz łatwo je utrzymać w czystości. Płytki ceramiczne występują w wielu rozmiarach, kolorach i fakturach. Dzięki temu mamy praktycznie nieograniczone możliwości w kreowaniu wnętrza.

Zobacz także: Zastosowanie cegły we wnętrzach

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA