REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobre wiadomości dla wynajmujących: czynsze najmu wyhamowały, ale czy mogą znów spaść?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mniej chętnych na najem bo można teraz kupić własne mieszkanie. Co się stanie z cenami na rynku najmu?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby zmuszone przez sytuację ekonomiczną do wynajmowania mieszkań wciąż liczą, że Bezpieczny Kredyt 2 procent sprawi, że znów będą płacić mniej wynajmującym. Kalkulacja jest prosta – dużą część wynajmujących do tej pory stać na kupno własnego mieszkania lub domu dzięki temu rządowemu programowi. Mogą więc opuścić szeregi skazanych na najem, a mniejszy popyt oznacza zazwyczaj niższe ceny. Czy tak się stało?

Wzmożony popyt na najem mieszkań, który poprzedza rozpoczęcie nowego roku akademickiego, a jednocześnie może zakłócać faktyczny stan popytu na rynku mieszkań na wynajem mamy już za sobą. To pozwala na bardziej precyzyjną analizę obecnego stanu tego segmentu rynku oraz sporządzanie prognoz na przyszłość.

REKLAMA

Potencjalnych najemców ubyło w 2023 roku i nadal ubywa: dlaczego

Wybuch wojna na Ukrainie i masowy napływ uchodźców był główną przyczyną skokowego wzrostu popytu na mieszkania na wynajem. Rynek zareagował skokowym wzrostem cen, co całkiem zrozumiałe.

REKLAMA

Choć podaż mieszkań przeznaczonych na wynajem systematycznie rośnie – w ostatnich latach niemal połowę nowych mieszkań kupowali od deweloperów inwestorzy z przeznaczeniem pod najem a także przybywa inwestycji z bezpośrednim przeznaczeniem na najem instytucjonalny – to jednak gwałtowny wzrost popytu zakłócił ten płynny rozwój rynku. Doszło do bezprecedensowego wzrostu czynszów, które w mniejszych miejscowościach do tej pory dość stabilne mimo wzrostów w metropoliach potrafiły w krótkim czasie się podwoić.

To był jednorazowy czynnik wzrostowy. Oprócz tego w ostatnich latach systematycznie rósł popyt na najem mieszkań bo poszerzała się grupa rodzin, które nie było stać na kupno mieszkania. Wynikało to z zaostrzonej polityki kredytowej banku oraz zakończenia wcześniejszych programów wsparcia ze środków publicznych. W tej sytuacji nawet nieźle zarabiające młode rodziny nie miały zdolności kredytowej, by dostać pożyczkę pod hipotekę. Jednocześnie dochody te były na tyle dobre, że rodziny takie stać było na wynajęcie mieszkania, jako alternatywy wspólnoty z rodzicami.

Jednak mimo, że takie rodziny dość wyraźnie zwiększały popyt na rynku najmu, nie doszłoby do tak drastycznych podwyżek kosztu wynajmu mieszkań gdyby nie masowa migracja uchodźców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz trend się odwrócił. Obywatele Ukrainy opuszczają masowo Polskę. Regulator rynku zliberalizował politykę kredytową, banki więc mogą zaoferować kredyt hipoteczny znacznej części rodzin, którym wcześniej zmuszone były pieniędzy odmawiać. Na dodatek od lipca wszedł program Bezpieczny Kredyt 2 procent, który pozwala ubiegać się o pieniądze na własne lokum nawet rodzinom, których zdolność kredytowa bez tego programu byłaby nadal na tyle niska, że nie miałyby one szans na pożyczkę pod hipotekę w żadnym banku.

Już nie wynajmuje się niemal od ręki każde mieszkanie

REKLAMA

To co na rynku najmu widać nawet gołym okiem, potwierdzają analitycy. Po sierpniowym szczycie temperatura na rynku najmu spadła. Mniejsza aktywność najemców widoczna była w niższej o 20 proc. liczbie wyszukiwań mieszkań na wynajem. Z kolei dla wynajmujący we wrześniu dodali prawie 20 tys. nowych ofert i reaktywowali 5,7 tys., najwięcej od początku 2022 roku. Wysoka podaż pociągnęła za sobą wyhamowanie wzrostów średnich stawek czynszów, a w miastach takich jak Trójmiasto czy Warszawa najemcy mogli liczyć na niewielki spadek cen wynika z najnowszego, wrześniowego „Raportu z rynku najmu” Otodom.

–We wrześniu wynajmujący dodali najwięcej ogłoszeń od początku 2022 roku. Widać, że nadmiarowy popyt na rynku najmu związany z napływem uchodźców z Ukrainy już się wchłonął. Co za tym idzie – zwiększyła się liczba dostępnych lokali. Ponad to, prawdopodobnie część posiadających mieszkania na wynajem w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach, takich jak np. Trójmiasto, czekała do września z przekierowaniem ich z najmu krótkoterminowego do długoterminowego – tłumaczy Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Jednak osoby wystawiające lokale na wynajem we wrześniu minęły się z najgorętszym okresem na rynku najmu. Po sierpniowym szczycie liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem spadła bowiem o blisko 20 proc. Najemcy nieco rzadziej decydowali się także na zawarcie transakcji, o czym świadczy 5-procentowy spadek rotacji ofert (liczba nowych w stosunku do sierpnia ofert, ale zamkniętych przed końcem miesiąca).

Bezpieczny Kredyt 2 proc. obniży czynsze w mieszkaniach pod wynajem?

W takich warunkach rynkowych w sposób naturalny powinno dojść także do odwrócenia wzrostowego trendu w cenach. Czy tak było w istocie?

Raport Otodom pokazuje, że we wrześniu średnie stawki ofertowe najmu utrzymały się na zbliżonym do sierpniowego poziomie, a w wielu miastach nawet nieznacznie spadły. Na największą obniżkę mogli liczyć najemcy poszukujący mieszkań w Trójmieście (-5 proc.), Lublinie i Warszawie (-3 proc.) oraz w Łodzi (-1,5 proc.). Z kolei zainteresowanym najmem w Rzeszowie i w Olsztynie przyszło przeciętnie zapłacić o ponad 3 proc. więcej niż w sierpniu.

Jednak w ujęciu rocznym w dwunastu z szesnastu miast wojewódzkich we wrześniu było drożej niż rok temu, średnio o 7 procent. Najmocniej, bo o 23 proc. rok do roku wzrosły stawki najmu w Rzeszowie. W Katowicach były wyższe o 12 proc. r/r, Warszawie o 9 proc. r/r, a w Białymstoku blisko o 8 proc. r/r.

Czy to tylko odpływ uchodźców – który podobnie jak przypływ był czynnikiem jednorazowym – czy raczej wraz z rosnącą liczbą osób korzystających z bezpiecznego Kredytu 2 proc. i rezygnujących z wynajmu mieszkań na rzecz własnego lokum czynsze już teraz znajdą się w odwróconym trendzie?

– To, jak duża będzie skala przeprowadzek najemców do własnego M, znajdzie odzwierciedlenie w liczbie napływających nowych ofert wynajmu w kolejnych miesiącach. Najprawdopodobniej będą one jednak rozproszone geograficznie, a więc nie odbiją się znacząco na sektorze najmu. Można się jednak spodziewać, że rosnąca liczba mieszkań na wynajem przyczyni się do dalszego zahamowania wzrostu stawek czynszów – uważa Karolina Klimaszewska.

Trudno się z tym nie zgodzić. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną zmienioną okoliczność. Nowy program rządowy zwiększył popyt na mieszkania, co przy dość płytkim rynku zwłaszcza nowych mieszkań szybko uruchomił windę do góry cen metra kwadratowego. To z pewnością ograniczyło zakupy w celach inwestycyjnych, a w konsekwencji także w przyszłości liczbę mieszkań nabytych pod najem, które na bieżąco wpływały do oferty rynkowej.

Mamy więc strukturalne ograniczanie popytu na najem, ale i związane z nim pośrednio wyhamowanie podaży na rynek z niedoszłych inwestycji. Jak się to zbilansuje i realnie wpłynie na czynsze najmu, naturalne procesy rynkowe zweryfikują w ciągu najbliższych miesięcy.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA