REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża deweloperska w 2022 - podsumowanie

  • Materiał prasowy
Oprac. Paulina Karpińska
Branża deweloperska w 2022 - podsumowanie
Branża deweloperska w 2022 - podsumowanie
Xella Polska

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu branż 2022 był ciężkim rokiem. Wojna w Ukrainie, rosnące stopy procentowe czy droższe kredyty hipoteczne to jedne z najważniejszych czynników, jakie miały wpływ na sytuację deweloperów w minionym roku. Jak podaje raport JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2022” popyt na mieszkania spada, a ostatnio był tak niski jedynie w 2020 podczas pandemii COVID. Coraz większe znaczenie na rynku zdobywają nabywcy gotówkowi.

 Branża deweloperska w 2022 - podsumowanie

Jeszcze na początku 2022 roku eksperci przewidywali, że ze względu na rosnącą gwałtownie inflację oraz rekordowo niskie stopy procentowe w 2021 roku ceny mieszkań wciąż będą rosnąć. W 2022 średnie ceny za metr kwadratowy kawalerki w Warszawie pierwszy raz w historii przekroczyły 15 000 zł. Zainteresowanie mieszkaniami zdecydowanie zmalało w porównaniu do udanego 2021 roku. Dane JLL pokazują, że w III kwartale 2022 na sześciu największych rynkach sprzedano jedynie 6,6 tys. nowych mieszkań – o 30% mniej niż w poprzednim kwartale.

REKLAMA

– Według raportu portalu Morizon.pl i Forbesa „Rynek Nieruchomości” spadek popytu na nieruchomości spowodowany jest przede wszystkim coraz mniejszą liczbą udzielanych kredytów hipotecznych. Obecnie najliczniejszą grupę kupujących stanowią klienci gotówkowi – tłumaczy Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży w WPBM Mój Dom” S.A.

Branża deweloperska w 2022 - wpływ wojny w Ukrainie

Niezwykle ważnym czynnikiem determinującym sytuację na rynku nieruchomości w 2022 roku była agresja Rosji na Ukrainę. Przede wszystkim wzrosły koszty budowy, co bezpośrednio przełożyło się na ceny mieszkań. Pojawiły się problemy z dostawą materiałów budowlanych sprowadzanych ze wschodu. Dużą przeszkodą okazały się również braki kadrowe. Sporą część siły roboczej w Polsce stanowią Ukraińcy, którzy po 24 lutego masowo zaczęli wracać na Ukrainę, by wziąć udział w obronie ojczyzny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje Straż Graniczna, od wybuchu wojny do Polski uciekło 8,525 mln, z czego do 19 grudnia 2022 na Ukrainę wróciło 6,7 mln. Za sprawą napływu uchodźców popyt rośnie jedynie na rynku najmu. – Szacuje się, że około 30% uchodźców z Ukrainy osiedli się na stałe w Polsce. Zatem w perspektywie dłuższego czasu można się spodziewać, że będą decydować się na zakup własnego M – dodaje Emil Basta.

Ustawa Deweloperska w 2022

Już w 2012 roku rynkiem deweloperskim zainteresował się polski rząd, co poskutkowało ustawą deweloperską, której celem jest ochrona nabywcy mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dokument w 2022 roku został zmodyfikowany – wprowadzono m.in. Fundusz Gwarancyjny. Środki Funduszu mają być przeznaczone na zwrot wpłat nabywców dokonanych na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy w związku z realizacją umowy deweloperskiej lub umowy w przypadku sytuacji wskazanych w umowie np. upadłość dewelopera. Ustawa nakłada na deweloperów nowe obowiązki m.in. obowiązek informacyjny czy domniemanie uznania wad, które daje nabywcy prawo do zgłoszenia wad do 14 dni po odebraniu mieszkania. Deweloper ma obowiązek ich naprawy terminie 30 dni.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA