REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polacy wynajmują mieszkania, bo tak chcą czy muszą?
Polacy wynajmują mieszkania, bo tak chcą czy muszą?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

Młodzi świadomie wybierają wynajem? 

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że Polek i Polaków chcących mieć własne mieszkanie lub dom jest zdecydowanie więcej niż tych, którzy preferują najem. Jednak czy tak jest naprawdę? Np. z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł u nas z 86,8% do 87,3% odsetek gospodarstw domowych, które mieszkają we własnym mieszkaniu lub domu. 

REKLAMA

–  Może to świadczyć o tym, że w Polsce wciąż wiele rodzin może sobie pozwolić na własne M. Z drugiej strony przybywa gospodarstw domowych, dla których jest to nieosiągalne. Ponadto, coraz więcej młodych świadomie wybiera najem, jako opcję korzystniejszą od zakupu – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. I wskazuje na wyniki ankiety, którą GetHome.pl przeprowadził wśród swoich użytkowników. Okazuje się, że aż 46% z nich preferuje na dłuższą metę… najem! Zakup mieszkania zadeklarowało natomiast 37% osób, które wzięły udział w ankiecie.

Kupić czy nająć - co preferujesz w długotrwałej perspektywie

 

Kupić czy nająć - co preferujesz w długotrwałej perspektywie

GetHome.pl

Kryteria wyboru mieszkania

Problem w tym, że w grupie preferującej najem aż co druga osoba przyznała, że na zakup mieszkania po prostu jej nie stać. Nie brakuje też jednak zadeklarowanych zwolenników najmu, choć wciąż stanowią oni zdecydowaną mniejszość. Co trzeci z nich zwrócił uwagę, że wybiera najem, bo umożliwia zamieszkanie w lokalizacji, w której zakup własnego lokum jest poza jego zasięgiem finansowym.

Wśród tych, którym najem pasuje – 17% przyznało, że wyżej sobie ceni elastyczność, co wymusza współczesny rynek pracy. Natomiast 8% zwolenników najmu woli zainwestować pieniądze w swój biznes niż wydać je na zakup mieszkania. 

Najem mieszkania - tak czy nie

 

Najem mieszkania - tak czy nie

GetHome.pl

Oczywiście są i tacy, którzy najmują mieszkanie, ale traktują to jako smutną konieczność. Najczęściej zwracają uwagę (61% wskazań), że to płacenie za coś, co nigdy nie będzie ich. Z kolei 44% odrzuca najem, aby nie być uzależnionym od wynajmującego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego chcemy kupować własne M?

REKLAMA

Zaciekawiło nas także, jakie są motywacje tych, którzy mają sprecyzowany cel - zakup mieszkania lub domu. Okazuje się, że własne M zapewnia tym osobom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji (65% wskazań). Ponadto, nieruchomość jest dość często traktowana jako wkład w budowę majątku (13%). Ci ludzie zdają sobie sprawę, że gdyby najmowali mieszkanie, zamiast kupić je za kredyt, to po 30 latach zostaliby z niczym. 

Co ciekawe, tylko 2% badanych jako powód zakupu mieszkania podało chęć podniesienia swojego statusu społecznego. Jeszcze kilkanaście lat temu odsetek takich wskazań byłby prawdopodobnie dużo wyższy, bo w Polsce panowało przekonanie, że własność jest synonimem sukcesu.

Co cię motywuje do zakupu mieszkania

 

Co cię motywuje do zakupu mieszkania

GetHome.pl

Marek Wielgo zwraca również uwagę, że odsetek gospodarstw domowych mieszkających na swoim prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, dzięki programom wsparcia kupujących mieszkania za kredyt. Jednak w dłuższej perspektywie Polska zacznie się upodabniać do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców.

Gospodarstwa domowe najmujące mieszkanie lub dom

 

Gospodarstwa domowe najmujące mieszkanie lub dom

GetHome.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA