REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań

Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań/ fot. shutterstock
Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań/ fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Końcówkę ubiegłego roku deweloperzy, którzy zdecydowali się inwestować w stolicy, mogą uznać za niezwykle udaną. Według najświeższych danych Działu Badań i Analiz należącego do Grupy Emmerson S.A. w ostatnim kwartale roku wzrosły średnie ceny metra kwadratowego praktycznie w każdej z warszawskich dzielnic.

Największy wzrost średniej ceny mkw. w IV kwartale 2017 w stosunku do kwartału poprzedniego odnotowano dla Ochoty. Następna po liderze jest Praga Południe. Te dzielnice zanotowały wzrost wyraźnie przekraczający 5%. Wpływ na taki wynik ma nie tylko liczba inwestycji prowadzonych w ubiegłym roku na terenie tych dzielnic oraz zwiększone zainteresowanie klientów, ale także charakter nowo powstających obiektów, coraz częściej reprezentujących wyższy standard -  częściej powstają te o wyższym standardzie  - np. Apartamenty Park Szczęśliwicki w obrębie Ochoty. W przypadku Pragi Południe na rynek wchodzą m.in. Aura Sky (II etap) oraz druga duża inwestycja, Park Skandynawia, a ich pojawienie się w ofercie podnosi średnie ceny ze względu na ilość dostępnych tam lokali.

REKLAMA

W kolejnych czterech dzielnicach średnie ceny mkw. poszły w górę od 3 do 5% w porównaniu do III kwartału. W gronie tym znalazły się: Śródmieście, Żoliborz, Mokotów i Ursynów, na terenie których ceny mieszkań utrzymują się zazwyczaj na jednych z najwyższych w Warszawie poziomów. W tych dzielnicach kwartalny wzrost średnich cen może być w dużej mierze spowodowany rosnącym popytem na mieszkania.

Dobra lokalizacja to wyższa stawka za mkw

Kupujący lokale mieszkalne akceptują wyższą cenę za mkw., pod warunkiem, że nieruchomość znajduje się w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, na przykład na Mokotowie, nie mówiąc o Śródmieściu. Centralnie zlokalizowana Wola nie odnotowała dużej kwartalnej zmiany średnich cen, ale i tam IV kw. 2017 r. zakończył się wzrostem tej wielkości w stosunku do kwartału poprzedniego.

Warszawskie dzielnice, w których w IV kw. 2017 r. odnotowano wzrost średniej ceny mieszkań względem poprzedniego kwartału (rynek pierwotny)

Skala kwartalnego wzrostu średniej ceny
(IV kw. 2017/ III kw. 2017)

Dzielnice

> 5%

Ochota
Praga Południe

3 - 5%

Śródmieście

Mokotów

Ursynów

Żoliborz

0 – 3%

Rembertów

Ursus

Włochy

Bemowo

Wilanów

Wesoła

Wawer

Białołęka

Targówek

Wola

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wygląda na to, że ci, którzy w bieżącym roku planują zakup nieruchomości w Warszawie, powinni liczyć się z możliwością, że przyjdzie im za niego zapłacić więcej niż w roku ubiegłym. Kwartalne zmiany średnich cen pokazują, że popyt na nieruchomości utrzymuje się nadal na niezwykle wysokim poziomie, a chętnych do zakupu mieszkań nie brakuje. Nowe inwestycje wprowadzane na rynek są kalkulowane już na podstawie wyższych kosztów zakupu gruntu, materiałów i prac budowlanych, co wpływa na wzrost cen oferowanych w nich mieszkań.

Ci spośród inwestujących, którzy pragną zrealizować zakup na lepszych warunkach finansowych, mogą próbować sięgnąć po ofertę już wybudowanych mieszkań. Przykładowo w dzielnicy Żoliborz powstała inwestycja Żoliborz Artystyczny, a na Mokotowie kameralny apartamentowiec Bobrowiecka 10, zrealizowany przez Alnus Development i oddany do użytku w II kw. 2017. Dostępne tam jeszcze lokale z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających nabywców.

Grupa Emmerson S.A.

www.strefynieruchomosci.blog.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

REKLAMA

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA