REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań

Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań/ fot. shutterstock
Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań/ fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Końcówkę ubiegłego roku deweloperzy, którzy zdecydowali się inwestować w stolicy, mogą uznać za niezwykle udaną. Według najświeższych danych Działu Badań i Analiz należącego do Grupy Emmerson S.A. w ostatnim kwartale roku wzrosły średnie ceny metra kwadratowego praktycznie w każdej z warszawskich dzielnic.

Największy wzrost średniej ceny mkw. w IV kwartale 2017 w stosunku do kwartału poprzedniego odnotowano dla Ochoty. Następna po liderze jest Praga Południe. Te dzielnice zanotowały wzrost wyraźnie przekraczający 5%. Wpływ na taki wynik ma nie tylko liczba inwestycji prowadzonych w ubiegłym roku na terenie tych dzielnic oraz zwiększone zainteresowanie klientów, ale także charakter nowo powstających obiektów, coraz częściej reprezentujących wyższy standard -  częściej powstają te o wyższym standardzie  - np. Apartamenty Park Szczęśliwicki w obrębie Ochoty. W przypadku Pragi Południe na rynek wchodzą m.in. Aura Sky (II etap) oraz druga duża inwestycja, Park Skandynawia, a ich pojawienie się w ofercie podnosi średnie ceny ze względu na ilość dostępnych tam lokali.

REKLAMA

W kolejnych czterech dzielnicach średnie ceny mkw. poszły w górę od 3 do 5% w porównaniu do III kwartału. W gronie tym znalazły się: Śródmieście, Żoliborz, Mokotów i Ursynów, na terenie których ceny mieszkań utrzymują się zazwyczaj na jednych z najwyższych w Warszawie poziomów. W tych dzielnicach kwartalny wzrost średnich cen może być w dużej mierze spowodowany rosnącym popytem na mieszkania.

Dobra lokalizacja to wyższa stawka za mkw

Kupujący lokale mieszkalne akceptują wyższą cenę za mkw., pod warunkiem, że nieruchomość znajduje się w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, na przykład na Mokotowie, nie mówiąc o Śródmieściu. Centralnie zlokalizowana Wola nie odnotowała dużej kwartalnej zmiany średnich cen, ale i tam IV kw. 2017 r. zakończył się wzrostem tej wielkości w stosunku do kwartału poprzedniego.

Warszawskie dzielnice, w których w IV kw. 2017 r. odnotowano wzrost średniej ceny mieszkań względem poprzedniego kwartału (rynek pierwotny)

Skala kwartalnego wzrostu średniej ceny
(IV kw. 2017/ III kw. 2017)

Dzielnice

> 5%

Ochota
Praga Południe

3 - 5%

Śródmieście

Mokotów

Ursynów

Żoliborz

0 – 3%

Rembertów

Ursus

Włochy

Bemowo

Wilanów

Wesoła

Wawer

Białołęka

Targówek

Wola

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

REKLAMA

Wygląda na to, że ci, którzy w bieżącym roku planują zakup nieruchomości w Warszawie, powinni liczyć się z możliwością, że przyjdzie im za niego zapłacić więcej niż w roku ubiegłym. Kwartalne zmiany średnich cen pokazują, że popyt na nieruchomości utrzymuje się nadal na niezwykle wysokim poziomie, a chętnych do zakupu mieszkań nie brakuje. Nowe inwestycje wprowadzane na rynek są kalkulowane już na podstawie wyższych kosztów zakupu gruntu, materiałów i prac budowlanych, co wpływa na wzrost cen oferowanych w nich mieszkań.

Ci spośród inwestujących, którzy pragną zrealizować zakup na lepszych warunkach finansowych, mogą próbować sięgnąć po ofertę już wybudowanych mieszkań. Przykładowo w dzielnicy Żoliborz powstała inwestycja Żoliborz Artystyczny, a na Mokotowie kameralny apartamentowiec Bobrowiecka 10, zrealizowany przez Alnus Development i oddany do użytku w II kw. 2017. Dostępne tam jeszcze lokale z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających nabywców.

Grupa Emmerson S.A.

www.strefynieruchomosci.blog.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA