REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań/ fot. shutterstock
Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań/ fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Końcówkę ubiegłego roku deweloperzy, którzy zdecydowali się inwestować w stolicy, mogą uznać za niezwykle udaną. Według najświeższych danych Działu Badań i Analiz należącego do Grupy Emmerson S.A. w ostatnim kwartale roku wzrosły średnie ceny metra kwadratowego praktycznie w każdej z warszawskich dzielnic.

Największy wzrost średniej ceny mkw. w IV kwartale 2017 w stosunku do kwartału poprzedniego odnotowano dla Ochoty. Następna po liderze jest Praga Południe. Te dzielnice zanotowały wzrost wyraźnie przekraczający 5%. Wpływ na taki wynik ma nie tylko liczba inwestycji prowadzonych w ubiegłym roku na terenie tych dzielnic oraz zwiększone zainteresowanie klientów, ale także charakter nowo powstających obiektów, coraz częściej reprezentujących wyższy standard -  częściej powstają te o wyższym standardzie  - np. Apartamenty Park Szczęśliwicki w obrębie Ochoty. W przypadku Pragi Południe na rynek wchodzą m.in. Aura Sky (II etap) oraz druga duża inwestycja, Park Skandynawia, a ich pojawienie się w ofercie podnosi średnie ceny ze względu na ilość dostępnych tam lokali.

REKLAMA

W kolejnych czterech dzielnicach średnie ceny mkw. poszły w górę od 3 do 5% w porównaniu do III kwartału. W gronie tym znalazły się: Śródmieście, Żoliborz, Mokotów i Ursynów, na terenie których ceny mieszkań utrzymują się zazwyczaj na jednych z najwyższych w Warszawie poziomów. W tych dzielnicach kwartalny wzrost średnich cen może być w dużej mierze spowodowany rosnącym popytem na mieszkania.

Dobra lokalizacja to wyższa stawka za mkw

Kupujący lokale mieszkalne akceptują wyższą cenę za mkw., pod warunkiem, że nieruchomość znajduje się w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, na przykład na Mokotowie, nie mówiąc o Śródmieściu. Centralnie zlokalizowana Wola nie odnotowała dużej kwartalnej zmiany średnich cen, ale i tam IV kw. 2017 r. zakończył się wzrostem tej wielkości w stosunku do kwartału poprzedniego.

Warszawskie dzielnice, w których w IV kw. 2017 r. odnotowano wzrost średniej ceny mieszkań względem poprzedniego kwartału (rynek pierwotny)

Skala kwartalnego wzrostu średniej ceny
(IV kw. 2017/ III kw. 2017)

Dzielnice

> 5%

Ochota
Praga Południe

3 - 5%

Śródmieście

Mokotów

Ursynów

Żoliborz

0 – 3%

Rembertów

Ursus

Włochy

Bemowo

Wilanów

Wesoła

Wawer

Białołęka

Targówek

Wola

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wygląda na to, że ci, którzy w bieżącym roku planują zakup nieruchomości w Warszawie, powinni liczyć się z możliwością, że przyjdzie im za niego zapłacić więcej niż w roku ubiegłym. Kwartalne zmiany średnich cen pokazują, że popyt na nieruchomości utrzymuje się nadal na niezwykle wysokim poziomie, a chętnych do zakupu mieszkań nie brakuje. Nowe inwestycje wprowadzane na rynek są kalkulowane już na podstawie wyższych kosztów zakupu gruntu, materiałów i prac budowlanych, co wpływa na wzrost cen oferowanych w nich mieszkań.

Ci spośród inwestujących, którzy pragną zrealizować zakup na lepszych warunkach finansowych, mogą próbować sięgnąć po ofertę już wybudowanych mieszkań. Przykładowo w dzielnicy Żoliborz powstała inwestycja Żoliborz Artystyczny, a na Mokotowie kameralny apartamentowiec Bobrowiecka 10, zrealizowany przez Alnus Development i oddany do użytku w II kw. 2017. Dostępne tam jeszcze lokale z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających nabywców.

Grupa Emmerson S.A.

www.strefynieruchomosci.blog.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA