REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Po dwóch stronach rzeki - Toruń/ fot. Fotolia
Po dwóch stronach rzeki - Toruń/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Kojarzy się nam przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem oraz piernikami. Geograficznie położony jest w Kotlinie Toruńskiej, po obu stronach Wisły. I to właśnie rzeka Wisła dzieli Toruń na dwa światy - prawobrzeżną część leżącą na Pomorzu oraz lewobrzeżną położoną na Kujawach.

Prawobrzeżna część jest zdecydowanie bardziej rozwinięta. Znajduje się tam główna atrakcja miasta - Staromiejski Zespół Torunia. Jest to najstarsza część miasta składająca się ze Starego Miasta, Nowego Miasta oraz zamku krzyżackiego. Zespół Staromiejski wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

REKLAMA

Mieści się tam większość najcenniejszych zabytków w mieście, a co za tym idzie okolica ta przyciąga turystów. Obecność turystów w naturalny sposób wpływa na rozwój infrastruktury usługowej, która jest dużo bardziej rozbudowana po prawej stronie rzeki. Również w powszechnej opinii mieszkańców część ta uważana jest za „lepszą”. Znajdują się tam wszystkie szpitale, uczelnie wyższe oraz większość szkół, teatrów czy kin.

Rozdźwięk pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami dostrzegają deweloperzy. Obecnie w Toruniu w sprzedaży dostępnych jest ok. 450 mieszkań z rynku pierwotnego. Przeszło 90% z nich znajduje się w inwestycjach, które powstają w prawobrzeżnej części Torunia. Mieszkania tam oferowane mają jednak średnią cenę za mkw. wyższą o przeszło 1 000 zł. W poniższej tabeli przedstawiono jak wyglądają przykładowe ceny za mkw. w nowych mieszkaniach w Toruniu.

Przykładowe ceny metra kwadratowego w mieszkaniach z rynku pierwotnego w podziale na prawo i lewobrzeżną część Torunia.

część miasta

metraż

piętro

cena za mkw.

prawobrzeżna

56,72

1

4 800 zł

prawobrzeżna

97,09

2

5 600 zł

lewobrzeżna

64,21

parter

4 250 zł

prawobrzeżna

54,48

3

6 450 zł

lewobrzeżna

62,94

3

4 900 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Lewobrzeżna część miasta, o czym nie wolno zapominać, również posiada swoje zalety. To, że nie jest ona oblegana przez turystów nie znaczy, że nie znajdziemy tam ciekawych miejsc. Władze miasta starają się zmienić oblicze tej części miasta. Dzielnica Podgórz została zgłoszona do programu rewitalizacji. Urząd miasta stara się o środki z Unii Europejskiej, które pozwolą na odnowienie tej części miasta.

Pracuje się również nad poprawieniem komunikacji pomiędzy lewą i prawą stroną miasta. W 2013 r. oddano do użytku nowy most, który sprawia, że przeprawa na drugą stronę Wisły nie jest już takim problemem. Łączy on dzielnice Rubinkowo oraz Rudak. W planach jest także remont i rozbudowa mostu im. Józefa Piłsudskiego.

Lewa strona Wisły może być ciekawą alternatywą dla osób poszukujących swojego nowego lokum w mieście. Mieszkania kuszą niższymi cenami, a więc przy odrobinie wysiłku możliwe jest tam znalezienie atrakcyjnego miejsca do życia.

  

Agata Polińska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA