REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Po dwóch stronach rzeki - Toruń/ fot. Fotolia
Po dwóch stronach rzeki - Toruń/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Kojarzy się nam przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem oraz piernikami. Geograficznie położony jest w Kotlinie Toruńskiej, po obu stronach Wisły. I to właśnie rzeka Wisła dzieli Toruń na dwa światy - prawobrzeżną część leżącą na Pomorzu oraz lewobrzeżną położoną na Kujawach.

Prawobrzeżna część jest zdecydowanie bardziej rozwinięta. Znajduje się tam główna atrakcja miasta - Staromiejski Zespół Torunia. Jest to najstarsza część miasta składająca się ze Starego Miasta, Nowego Miasta oraz zamku krzyżackiego. Zespół Staromiejski wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

REKLAMA

Mieści się tam większość najcenniejszych zabytków w mieście, a co za tym idzie okolica ta przyciąga turystów. Obecność turystów w naturalny sposób wpływa na rozwój infrastruktury usługowej, która jest dużo bardziej rozbudowana po prawej stronie rzeki. Również w powszechnej opinii mieszkańców część ta uważana jest za „lepszą”. Znajdują się tam wszystkie szpitale, uczelnie wyższe oraz większość szkół, teatrów czy kin.

Rozdźwięk pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami dostrzegają deweloperzy. Obecnie w Toruniu w sprzedaży dostępnych jest ok. 450 mieszkań z rynku pierwotnego. Przeszło 90% z nich znajduje się w inwestycjach, które powstają w prawobrzeżnej części Torunia. Mieszkania tam oferowane mają jednak średnią cenę za mkw. wyższą o przeszło 1 000 zł. W poniższej tabeli przedstawiono jak wyglądają przykładowe ceny za mkw. w nowych mieszkaniach w Toruniu.

Przykładowe ceny metra kwadratowego w mieszkaniach z rynku pierwotnego w podziale na prawo i lewobrzeżną część Torunia.

część miasta

metraż

piętro

cena za mkw.

prawobrzeżna

56,72

1

4 800 zł

prawobrzeżna

97,09

2

5 600 zł

lewobrzeżna

64,21

parter

4 250 zł

prawobrzeżna

54,48

3

6 450 zł

lewobrzeżna

62,94

3

4 900 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Lewobrzeżna część miasta, o czym nie wolno zapominać, również posiada swoje zalety. To, że nie jest ona oblegana przez turystów nie znaczy, że nie znajdziemy tam ciekawych miejsc. Władze miasta starają się zmienić oblicze tej części miasta. Dzielnica Podgórz została zgłoszona do programu rewitalizacji. Urząd miasta stara się o środki z Unii Europejskiej, które pozwolą na odnowienie tej części miasta.

Pracuje się również nad poprawieniem komunikacji pomiędzy lewą i prawą stroną miasta. W 2013 r. oddano do użytku nowy most, który sprawia, że przeprawa na drugą stronę Wisły nie jest już takim problemem. Łączy on dzielnice Rubinkowo oraz Rudak. W planach jest także remont i rozbudowa mostu im. Józefa Piłsudskiego.

Lewa strona Wisły może być ciekawą alternatywą dla osób poszukujących swojego nowego lokum w mieście. Mieszkania kuszą niższymi cenami, a więc przy odrobinie wysiłku możliwe jest tam znalezienie atrakcyjnego miejsca do życia.

  

Agata Polińska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA