Transakcje kupna/sprzedaży nieruchomości według obrotu
REKLAMA
REKLAMA
Zaprezentowanie udziałów poszczególnych form obrotu możliwe jest dzięki publikacji przez GUS opracowania pt. „Obrót nieruchomościami”. Najnowsza edycja dotyczy 2014 r. Dane GUS potwierdzają, iż w ubiegłym roku dominującą formą obrotu na rynku nieruchomości, zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym, była sprzedaż na wolnym rynku. Stanowiła ona odpowiednio 89,0% i 91,7% wszystkich zawartych w tym czasie transakcji. Całość dopełniają transakcje związane ze sprzedażą bezprzetargową i przetargową. W przypadku transakcji kupna/sprzedaży budynków aż 12,5% z nich stanowiło bezprzetargową sprzedaż. Największy udział sprzedaży w drodze przetargu (8,5%) dotyczył nieruchomości gruntowych. W poniższej tabeli można zauważyć, iż w zależności od rodzaju nieruchomości udziały poszczególnych form obrotu potrafią się istotnie różnić.
REKLAMA
Zobacz serwis: Dom i prawo
Jak zauważa Krzysztof Kołakowski z firmy Emmerson Realty - na wolnym rynku występują nieruchomości będące własnością podmiotów prywatnych (osób fizycznych i osób prawnych). Pozostałe formy obrotu związane są z aktywnością na rynku nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z przepisami powinny one generalnie zbywać swoje nieruchomości w drodze przetargu. W ściśle określonych przypadkach (np. sprzedaż gruntu na rzecz jej użytkownika wieczystego) sprzedaż może nastąpić jednak w trybie bezprzetargowym.
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.
www.strefynieruchomosci.blog.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.