REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo mieszkaniowe – ożywienie koniunktury na pierwotnym rynku mieszkaniowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według danych GUS, wyniki badań budownictwa mieszkaniowego w pierwszych pięciu miesiącach 2014 roku, pokazują, że inwestorzy na rynku mieszkaniowym „idą za ciosem”, można też stwierdzić poprawę wyników z poprzednich miesięcy.

REKLAMA

Prezentowane od początku br. informacje Głównego Urzędu Statystycznego, podsumowujące osiągnięcia krajowego budownictwa mieszkaniowego, z miesiąca na miesiąc prezentują się coraz lepiej, potwierdzając po raz kolejny realne szanse na utrwalenie zapoczątkowanego w drugiej połowie ubiegłego roku ożywienia koniunktury na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym. Ogółem w omawianym okresie tylko w kwestii mieszkań oddanych do użytku zanotowano niewielki 3-procentowy regres licząc rok do roku, natomiast mieszkań rozpoczętych było prawie o jedną czwartą więcej, a liczba nowych pozwoleń na budowę wzrosła o blisko 15 procent.

REKLAMA

Po raz kolejny z czterech prezentowanych przez GUS form budownictwa mieszkaniowego, pod względem progresu statystyk wyróżniają się deweloperzy. W kwestii mieszkań rozpoczętych zaprezentowali w maju wzrost o blisko 80 procent w stosunku do maja poprzedniego roku - komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com. Z kolei pierwsze 5 miesięcy tego roku okazało się lepsze niż analogiczny okres 2013 roku o ponad połowę. Oczywiście w pewnym stopniu o takim wyniku zadecydowała niska baza z roku poprzedniego, jednak tak istotny wzrost nawet w stosunku do dość przeciętnych ubiegłorocznych statystyk jest godny uznania, a jednocześnie wiarygodny pod względem  kwalifikacji obecnego stanu koniunktury jako faktycznego ożywienia.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – banki, które uczestniczą w programie

REKLAMA

W pozwoleniach na budowę mamy z kolei u deweloperów majowy wzrost r/r o 16,6 proc, a także zwyżkę o prawie 45 proc. licząc r/r w skali 5-ciomiesięcznej. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza na tle porównania do rezultatów dominującego wciąż nominalnie budownictwa indywidualnego. Jednak licząc miesiąc do miesiąca liczba uzyskanych przez deweloperów pozwoleń spadła o ponad 30 proc. Tego typu korekta świadczy wyłącznie o okresowym zaspokojeniu potrzeb inwestorów budujących na sprzedaż w kwestii nowych pozwoleń na budowę.   

Majowe statystyki GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego jednoznacznie wskazują na postępujący proces dążenia branży deweloperskiej do uzyskania faktycznej dominacji rynkowej, a zatem wyprzedzenia sektora budownictwa indywidualnego pod względem wolumenu budowanych lokali mieszkalnych. Wygląda na to, że tego typu zmiana rynkowego lidera prędzej czy później nastąpi, co będzie stanowiło potwierdzenie ambicji rozwojowych krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Złota 44 – największa wpadka na rynku nieruchomości

Z kolei nieco inna refleksja nasuwa się w związku z obchodzonym obecnie 25-leciem polskiej transformacji ustrojowej, która ma ścisły związek z systemowym przeobrażeniem rodzimego rynku pierwotnego nieruchomości mieszkaniowych - dodaje analityk portalu RynekPierwotny.com. Jak wynika z gusowskich statystyk, dokładnie dwie dekady temu, a więc w okresie styczeń-maj 1994 roku, spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczęły budowę ponad 13,5 tys. lokali mieszkalnych, podczas gdy raczkująca wówczas branża deweloperska zaledwie 212 jednostek, co na dziś dzień odpowiada jednej przeciętnej inwestycji. Z kolei w pięciu pierwszych miesiącach br. deweloperzy ruszyli z budową ponad 26 tys. mieszkań, podczas gdy spółdzielcy z zaledwie 448 lokalami. W samym maju różnica jest jeszcze bardziej spektakularna: deweloperzy blisko 6 tys. rozpoczętych mieszkań wobec zaledwie 24 (słownie: dwadzieścia cztery) spółdzielczych.

Wygląda więc na to, że sektor spółdzielczy krajowego budownictwa mieszkaniowego zmierza pod względem inwestycyjnym sporymi krokami do całkowitej eliminacji. Praktycznie od początku funkcjonowania w Polsce gospodarki wolnorynkowej spółdzielnie mieszkaniowe budują z roku na rok coraz mniej mieszkań. Może to oznaczać, że w ciągu kilku najbliższych lat z konkurencji na mieszkaniowym rynku pierwotnym ubędzie jeden gracz. Zazwyczaj taka sytuacja nie jest korzystna dla uczestników rynku stojących po stronie popytowej. W tym przypadku jednak głównym czynnikiem destrukcyjnym dla funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych jest rosnąca z roku na rok presja konkurencji cenowej deweloperów. W tej sytuacji możliwy w kilkuletniej perspektywie całkowity zanik aktywności inwestycyjnej spółdzielni mieszkaniowych raczej nie spowoduje jakiegokolwiek pogorszenia warunków transakcyjnych mieszkań z pierwszej ręki .

Jarosław Jędrzyński – analityk portalu RynekPierwotny.com

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA